Hírek
KSH: jövőre megváltozik a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása
JOG 2024-12-03
A KSH minden szervezetnek beállítja az új TEÁOR szerinti főtevékenységkódját. Az új főtevékenységkódokat a KSH átadja a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) és a Magyar Államkincstárnak. 2025. január 31-től minden nyilvántartás már az új TEÁOR’25 szerinti főtevékenységkódokat tartalmazza majd. A hatályos főtevékenységkódok a statisztikaiszámjel-lekérdezőn keresztül érhetők el. Amennyiben egy gazdasági szervezet nem fogadja el a részére megajánlott főtevékenységet, akkor a NAV-nál illetékmentesen tudja kezdeményezni a módosítást 2025. július 1-ig, a költségvetési szervek a Magyar Államkincstárnál tudnak módosítást kezdeményezni ugyanezen időpontig
PM: adóegyszerűsítésekről egyeztetett Varga Mihály az MKIK elnökével
SZÁMVITEL 2024-12-02
Jelentős adminisztrációs könnyítéseket tartalmaz az egyszerűsített éves beszámoló értékhatárainak emelése, ami csökkenti a cégek bürokratikus terheit. A kormány növeli a fuvarozók által tankolható kereskedelmi gázolaj adókedvezményének szintjét is az uniós szabályok adta legmagasabb szintre, valamint a mezőgazdasági gázolaj jövedéki kedvezményét is kiszélesíti.
Most kell sietnie annak, aki adóvisszatérítést szeretne
SZJA 2024-12-02
Már alig egy hónapja van azoknak, akik az egészségpénztáron keresztül elérhető adóvisszatérítést szeretnék maximalizálni. Az egészségpénztári megtakarítások után akár évi 150 ezer forint is járhat, és ehhez most sem késő még pénztártaggá válni. Akár 150 ezer forint adómentesen
Megjelentek a munkáshitel részletszabályai
MUNKAJOG 2024-12-02
A hitel feltételei között szerepel, hogy azok a fiatal munkavállalók jogosultak rá, akik heti legalább 20 órában alkalmazottként vagy vállalkozóként tevékenykednek. Az igénylő vállalja, hogy a hitel folyósításától számított legalább 5 évig bejelentett magyarországi lakcímmel rendelkezik, dolgozik, avagy vállalkozást folytat.
SZJA 2024-12-01
Az Országgyűlés november 26-án elfogadta az őszi adócsomagot. Már egy ideje lehetett tudni, hogy a munkaadók a béren kívüli juttatás jelenlegi 450.000 forintos keretén felül a 2025-ös évtől kezdődően további maximum 1,8 millió forint összeget folyósíthatnak a 35 év alatti munkavállalóik részére, ami akár havonta 150.000 Ft-ot is jelenthet. Az adózási szempontból kedvezményes, béren kívüli juttatásnak minősülő támogatás a SZÉP-kártyához hasonlóan 15% személyi jövedelemadó és 13% szociális hozzájárulás adó kötelezettséget keletkeztet. A kapott juttatást lakbérfizetésre vagy lakáshitel finanszírozásra lehet majd felhasználni.
Jövőre sem emelkednek a kiterjesztett gyártói felelősségi díjak
EGYÉB ADÓK 2024-11-30
A kiterjesztett gyártói felelősségi díjat az energiaügyi miniszter rendeletben határozza meg. Jövő évben nem emelkedik a fizetendő díjak mértéke, amelyeket az érintett gyártóknak – a 23/2023. (XI. 30.) EM rendeletben foglaltakkal azonos mértékben – szükséges majd teljesíteni. A díjfizetési kötelezettség a körforgásos termék gyártó általi forgalomba hozatalával keletkezik, és a díjat a gyártónak negyedévente kell megfizetnie a termék mennyisége után a koncessziós társaság által kiállított számla alapján
Vállalati e-autó pályázat - könnyített feltételekkel
TÁMOGATÁSOK 2024-11-29
A könnyítés nyomán újabban a 2022-ben megalapított vállalkozások is igényelhetnek támogatást, bevételi megkötés nélkül, és akkor is, ha korábbi jelentkezésüket valamiért visszavonták. A pályázat 2025 tavaszáig ösztönzi a vállalati járműflották környezetbarát korszerűsítését.
Támogatások elszámolása őstermelésben
SZJA 2024-11-29
Nem kell bevételként figyelembe venni a mezőgazdasági őstermelő által e tevékenységével összefüggésben kapott – jogszabály vagy nemzetközi szerződés rendelkezése alapján folyósított – támogatás összegét. Az őstermelőknél ezeket a támogatásokat tehát sem a bevételi értékhatár, sem a jövedelem számításakor nem kell figyelembe venni.
Kutatás-fejlesztési pályázat innovatív vállalkozásoknak
TÁMOGATÁSOK 2024-11-28
Elérhetővé vált a Fókuszterületi innovációs projektek támogatása című GINOP Plusz felhívás kitöltőprogramja az Elektronikus Pályázó Tájékoztató és Kommunikációs Rendszeren (EPTK). A 106 milliárd forint keretösszegű program a kutatás-fejlesztésen alapuló innovatív termékek és technológiák létrehozását támogatja, az EPTK-ban való kitöltésre 2025. január 15-ig van lehetőség. A Fókuszterületi innovációs projekteket támogató pályázat esetén 300 milliótól 800 millió forintig lehet támogatást igényelni, tipikusan 30-50 százalékos önrész biztosítása mellett. Az értékelés során minden pályázatot két fő szempont alapján bírálják el: az első, hogy a tervezett megoldás, technológia megvalósítható-e a gyakorlatban, a másik szempont pedig, hogy lesz-e az új terméknek piaca. Ha mindkét kérdésre igenlő a válasz, akkor kaphat támogatást az adott projekt
A SZÉP-kártyára érkező juttatások 50 százaléka lakásfelújításra is felhasználható lesz
SZJA 2024-11-27
A 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv kilencedik pontja értelmében a kormány 2025-ben lehetővé teszi a Széchenyi Pihenőkártyára (SZÉP-kártya) érkező juttatások 50 százalékának lakáscélú felhasználását. A kormány ezzel az intézkedéssel újabb eszközzel támogatja a megfizethető lakhatást, amely az akcióterv egyik alappillére
Kérjen csekket a NAV-tól online!
ART 2024-11-27
Ha valaki kötelezettségét készpénzátutalási megbízással, azaz csekken szeretné befizetni a NAV-nak, a csekkigényléshez kérelmet kell benyújtania. Ez a CSEKK Kérelem. Az egyszerű, és gyors online kérelembeadás decembertől az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) lehetséges. A korábbi, bonyolultabb, külön letöltéseket igénylő, az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramot (ÁNYK) használó igénylési mód megszűnik.
A könyvvizsgálói jelentések elektronikus aláírásáról
SZÁMVITEL 2024-11-26
Bár a törvény csak a 2025.01.01-től indult üzleti évek esetében írja elő az elektronikusan aláírt könyvvizsgálói jelentést (és dokumentációs archiválást), már 2025 elején, például a végelszámolások, átalakulások miatt, akár február elején keletkezhetnek olyan közzétételek, amelyek olyan üzleti évre vonatkoznak, amelyek 2025.01.01-én indultak és már le is zárultak és a beszámolót könyvvizsgálni kellett. A téma tehát sürgős, ugyanis a jogalkotó elektronikus aláírást rendelt a könyvvizsgálói jelentésekhez a 2025.01.01-től indult üzleti évekre
Önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználása
SZJA 2024-11-25
Az NGM egységes tájékoztató levélben fogja felhívni a figyelmet az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásának lehetőségére
Lakhatási támogatás SZÉP Kártyával
SZJA 2024-11-22
A SZÉP-Kártya éves rekreációs keretösszege jelenleg 450 ezer forint, ami jövőre 120 ezer forinttal 570 ezerre nő, a kifizethető havi plusz 10 ezer forintot kizárólag sportolásra fordíthatják a munkavállalók. Ez egészül ki legfeljebb havi 150 ezer forinttal, azaz éves szinten összesen 1 millió 800 ezer forint albérleti vagy lakáshiteltörlesztőrészlet-támogatást utalhat 35 év alatti munkavállalók részére a munkáltatói béren kívüli juttatásként.
Futóhomokra épült dubaji adóstratégiák
TAO 2024-11-22
Az Egyesült Arab Emírségek, és elsősorban Dubai régóta közkedvelt célországa az adóterhük alól kikapcsolódni vágyó magyar vállalkozóknak. Az e célból megvalósított adó-struktúrák azonban sok esetben figyelmen kívül hagyják a nemzetközi és a hazai adójog fontos szabályait és alapelveit, illetve ezek folyamatos változásait, ezáltal gyakran jelentős adókockázatnak kitéve az ilyen struktúrákat megvalósító személyeket. Cikkünkben áttekintjük a tipikusabb kockázatos struktúrákat, illetve rávilágítunk néhány olyan megoldásra, amely révén - az adójogszabályoknak való megfelelés mellett - hatékonyan elérhetők egyes üzleti vagy egyéb strukturálási célok.
Jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér
MUNKAJOG 2024-11-21
Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig tizennégy százalékkal nő a minimálbér. Nem volt egyszerű, de megszületett a bérmegállapodás a kormány, a munkáltatók és a munkavállalók képviselői között - jelentette be Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára. Összeget nem mondott, de a 2024-es minimálbér 266.800,-Ft - annak 9%-kal növelt összege pedig: 290.800,-Ft (kb).
A hazai vállalatok többsége már elkezdte az AI integrálását az adózási folyamatokba
DIGITALIZÁCIÓ 2024-11-21
Közel 300 pénzügyi- és adóvezető körében készített felmérést az EY Magyarország. A vállalat éves adókonferenciáján bemutatott kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a cégek jelentős többsége már elkezdett foglalkozni azzal, hogy beépítse a mesterséges intelligenciát az adózási folyamataiba. A válaszadók azt is megosztották, hogy üzleti oldalról mi jelenti számukra a legnagyobb kihívást.
Mikor nem alkalmazható az önellenőrzés?
ART 2024-11-21
Ha az adózó észleli, hogy korábbi bevallásában az adóalapot, az adót, a költségvetési támogatást nem a jogszabálynak megfelelően állapította meg, vagy számítási hiba, elírás miatt az adó, költségvetési támogatás alapja, összege hibás, bevallását önellenőrzéssel módosíthatja a javára és a terhére is. Azonban vannak esetek, amikor ezt nem lehet megtenni.
Uniós alanyi adómentesség - külföldi adóalanyokra vonatkozó átmeneti szabályok
ÁFA 2024-11-20
A kisvállalkozásokra vonatkozó különös általános forgalmi adó (hozzáadottérték-adó) szabályozás (angolul: special scheme for small enterprises – SME) módosítása[2] értelmében 2025. január 1-jétől az Európai Unióban székhellyel rendelkező adóalany meghatározott feltételek mellett olyan tagállamban is alanyi adómentességet választhat, ahol nem telepedett le.
Mit hoz a munkáltatók és a HR-esek számára az EU AI Act?
MUNKAJOG 2024-11-20
Az EU 2024. augusztus 1-jén hatályba lépett mesterséges intelligenciáról szóló rendelete ( az „AI Act”) a világ első átfogó szabályrendszere az AI-ra vonatkozóan, mely legfontosabb céljaként fogalmazza meg, hogy az Európai Unióban működő vagy azt érintő AI rendszerek megbízhatóak legyenek és tiszteletben tartsák azokat az alapvető értékeket, melyek a békés együttéléshez feltétlenül szükségesek. Az AI Act által támasztott követelmények, melyek előírják az AI - munkáltatók működésével, toborzásával, teljesítményértékelésével, vagy munkaerő-felügyeletével kapcsolatos - biztonságos és etikus használatát, jelentős hatással lesznek a munkáltatókra és az egész HR-ágazatra. Dr. Szabó Gergely Gábor, a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners Ügyvédi Iroda szabályozási ügyekért felelős vezető ügyvédje az alábbiakban mutatja be a fontosabb szabályokat és azok várható hatását.