A könyvvizsgálói jelentések elektronikus aláírásáról

Forrás: Ruszin Zsolt | Szerző: Ruszin Zsolt

Címkék: könyvvizsgáló, e-aláírás


Bár a törvény csak a 2025.01.01-től indult üzleti évek esetében írja elő az elektronikusan aláírt könyvvizsgálói jelentést (és dokumentációs archiválást), már 2025 elején, például a végelszámolások, átalakulások miatt, akár február elején keletkezhetnek olyan közzétételek, amelyek olyan üzleti évre vonatkoznak, amelyek 2025.01.01-én indultak és már le is zárultak és a beszámolót könyvvizsgálni kellett. A téma tehát sürgős, ugyanis a jogalkotó elektronikus aláírást rendelt a könyvvizsgálói jelentésekhez a 2025.01.01-től indult üzleti évekre

Sajnos - miért is lepődnénk meg ezen - a jogszabály (Kktv. 23/B.§) ütközik a jogalkotási szabályok terén az egyértelműség követelményével, de az még jobb, hogy az informatika valóságról teljesen elfeledkeztek a "megalkotása" során.

A jogalkotó 2025.01.01-től hatálya lépő elektronikus aláírási szabályok terén a törvény indoklásában arra célozgat, hogy "a könyvvizsgálói jelentés valódiságáról az aláírás alapján egyértelműen meg lehessen győződni, valamint megszünteti a visszaélések azon lehetőségét, hogy valaki jogosulatlanul egy másik könyvvizsgáló nevében bocsásson ki könyvvizsgálói véleményt". Ez viszont azt is jelenti, hogy az OBR-be eleve az elektronikusan aláírt jelentéseket kell közzétenni, aláíratlan PDF-ekről szó se lehet! Az elektronikus aláírást és a fájl sérülésmentességét az OBR-nek vizsgálnia kell!

Mi a helyzet jelenleg informatikailag?

A bolygón a legelterjedtebb elektronikus dokumentumfajta a PDF. Ez a technológia - az ADOBE szűklátókörűsége miatt - legfeljebb 2, de inkább 1 elektronikus aláírást tud hitelesen tárolni, a másodiknál már jelzi, hogy az első aláírás nem biztos, hogy hiteles, mert ugye megváltozik a második aláírás során a PDF fájl. Válaszul az ADOBE egy zavaros multialáírásra is alkalmas felhős módszert fejlesztett ki, ami azonban nem tanúsítványalapú, ezzel jelentős hátrányt okozva a PDF formátumnak. A https://www.adobe.com/acrobat/business/compliance/eidas.html#eidas-and-acrobat-sign-faq oldalon az ADOBE elismeri, hogy közel 200 tanúsítványkibocsátóval működnek együtt, és ennyi. Arról már hallgatnak, hogy a tanúsítványalapú aláírás kapcsán a PDF egy zsákutca.

Márpedig az EU a tanúsítványalapú e-aláírásra szavazott.

Miután a tanúsítványalapú aláírásra a PDF csak korlátosan alkalmas, ezért muszáj lesz a konténerfájl-formátumokkal behatóan foglalkozni.

Sajnos a bolygón nincs olyan elterjedt konténerfájl formátum, ami vetekedne a PDF ismertségével. A Windows, az Android és az iOS nem hajlandó sem az ES3, se az ASICE önálló felismerésére, ahhoz egy elég nehezen megtalálható szoftvert kell telepíteni, miután ezek az operációs rendszerek nem kínálnak be semmit se ezekre a kiterjesztésekre. A magyar konténerfájlokhoz ezért az államilag pénzelt Microsec szoftvere a leginkább használt, ami innen tölthető le: https://e-szigno.hu/letoltesek - ezt használja a NAV, a könyvelők, a könyvvizsgálók, az ügyvédek, a bankok és most már a közüzemi vállalatok is a magyar cégakták és egyéb konténerfájlban aláírt dokumentum boncolgatására.

Meg lehet úszni, hogy egyetlen aláírás maradjon és működjön a nyamvadt PDF?

Sajnos nem. Miután a jogszabály nem felel meg a jogalkotási szabályoknak, ezért nem tudni, hogy mit jelent az a mondat a törvényben: "A könyvvizsgáló cég képviseletében eljáró személy elektronikus aláírásával összefüggésben a 23/A. § szerinti kamarai tag könyvvizsgálóra vonatkozó elektronikus aláírással kapcsolatos előírásokat kell alkalmazni" (Kktv. 40/C.§ (2)). Ez talán jelentheti azt, hogyha a könyvvizsgáló egyben önálló cégjegyzési jogú ügyvezetője is a könyvvizsgáló cégnek, akkor elég EGYETLEN elektronikus aláírás? A cégszerű aláírás ugyanis éppen attól a minőségtől lesz az, amilyen minőségben azt aláírás során alkalmazták, hiszen a - szintén zavaros - cégjegyzési szabályok (Ctv. 8-9.§) ezt sem tisztázzák. Így a kamarai tag könyvvizsgáló elektronikus aláírása logikailag - jogszabályi rendelkezés hiányában - nem tekinthető azonosnak a cégszerű aláírással. Az egyéni vállalkozó könyvvizsgálóknál viszont a PDF formátumban megvalósuló 1 hiteles aláírás működhetne. Ha azonban az egyéni vállalkozó könyvvizsgálóknak meg lesz a PDF engedve, azzal jól össze lesznek zavarva a többiek, mert mindenki PDF-et akar majd készíteni, akár 3-4 aláíráshoz is.

A leglogikusabb az ÖSSZES könyvvizsgálói jelentés terén a konténerfájl bevezetése lenne, hogy elkerülhető legyen, hogy véletlenül valaki PDF-et készít.

Az nem baj, ha a konténerfájl egyetlen aláírást tartalmaz!

Ehhez viszont az IM Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálatának közzé kellene tennie a fejlesztési specifikációját - ami konténerfájlt követel meg - MÁR MOST!

Miután ennek kommunikációja még el se indult, már vizionálható a néhány hét múlva induló káosz: Senki se tudja majd, hogy mi legyen akkor, ha azon 2, vagy 3, de extrém esetben még ennél is több elektronikus aláírásnak is szerepelnie kellene.

Az IM Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálata dehogy is teszi közzé időben a specifikációt. Ehelyett - szokás szerint - eső után köpönyeg módon fog a fejlesztésnek nekilátni, valamikor 2025 évben, talán ősszel, észre se véve, hogy már február elején lesznek 2025.01.01-es kezdetű üzleti évekre közzétételek. Ezzel majd sérül a jogalkotói akarat, de - ugyan már - kit érdekel az...

A legutóbbi 2024 tavaszán, vadidegenek által - botrányos körülmények és a jogszabály súlyos megsértése mellett - megírt fejlesztések során a programozók elefántként viselkedtek a porcelánboltban, jelentősen megzavarva a beszámoló közzétételi folyamatokat és a számviteli beszámolók közzétételére szoftvert üzemeltető vállalkozásokat, ráadásul összeadási hibát hagyva az IM által átvett "kész" verzióban (Ki is írta alá a teljesítési igazolást?).

A NAV is elkezdte vizsgálni, hogy a számviteli beszámolóhoz sikerült-e szabályos könyvvizsgálói jelentést csatolni, miután rájöttek, hogy enélkül lényeges információ hiányzik, így a jelentés formátuma őket is érdekelni fogja (Art. 227/A.§), nem szabadna őket kihagyni a fejlesztési folyamatból.

Megjegyzem, hogy mindeközben az MKVK is nyilvántartást fog (kellene neki) vezetni a könyvvizsgálói elektronikus aláírásokról 2025.01.01-től, de ez még nyomokban se látható, holott már november vége van.

Miért írtam le mindezt? Nos, az ország legnagyobb független könyvelői érdekvédelmi szervezetét csupán az érdekli, hogy 2025. elejétől kezdve a 2025.01.01-én, vagy utána indult üzleti évek terén a könyvelőknek milyen hajmeresztő informatikai csimborasszó mentén kell a számviteli beszámoló közzétételt végrehajtaniuk?

Ruszin Zsolt
MKOE alelnök

FIZESSEN ELŐ 2025-RE AZ ÖNADÓZÓ ÚJSÁGRA ÉS ONLINE CSOMAGJÁRA!

Önadózó - okos újság okos cégeknek és könyvelőknek!  Velünk 2025-ben is könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. Az Önadózó az egyik legnagyobb terjedelemmel jelentkező havi szaklap. Igen gazdag az archívumunk, az előfizetéssel ingyenesen hozzájuthat a megelőző évek lapszámaihoz. Az egyes lapszámok tartalma online elérhető, illetve mobiltelefonon is. Online csomagunk: Számviteli szabályzatok 2025 Cafetéria szabályzat 2025 Pénzmosás elleni szabályzat csomag GDPR Segédlet, Gyorskérdés szolgáltatás a honlapon,Segédletek + Mérlegképes és adótanácsadói kreditek Ingyenes e-könyvek és vásárlási kedvezmény az Önadózó WebáruhgázbanElőfizetni itt lehet: https://www.onadozo.hu/elofizetes-az-ujsagra/ 


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra