A foglalkoztatottak bejelentési kötelezettségének szabályai

ART

Nyomtatás
Forrás: www.nav.gov.hu

A vállalkozások által foglalkoztatott személyek foglalkoztatása alapvetően két formában történhet: biztosítotti jogviszonyt eredményező jogviszonyokban, illetve egyszerűsített foglalkoztatás keretében.

A biztosítotti jogviszonyokat az 1997. évi LXXX. törvény (Tbj. tv.) 5. §-a tartalmazza. Nem kimerítően, az alábbi jogviszonyok taroznak ide: a munkaviszony, a díjazásra irányuló egyéb jogviszony abban az esetben, ha a járulékalapot képező jövedelem eléri vagy meghaladja a minimálbér harminc százalékát, illetve naptári napokra annak harmincad részét, a tanulószerződés alapján szakképző iskolai tanulmányokat foglalkoztató tanuló, a kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő egyéni és társas vállalkozó.

A felsorolt jogviszonyban foglalkoztatottak a törvény értelmében tehát biztosítottnak minősülnek, és foglalkoztatásukat be kell jelenteni az adóhatóság felé. A bejelentés rendjét az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) szabályozza. Fontos, hogy a bejelentést a biztosítási jogviszony első napját megelőzően, de legkésőbb a biztosítási jogviszony első napján, a foglalkoztatás megkezdése előtt kell teljesítenie az adózónak. A biztosítottnak minősülő személy tehát szabályosan mindaddig nem állhat munkába, ameddig a fenti bejelentése meg nem történik, ellenkező esetben ugyanis be nem jelentett alkalmazottnak minősül. A bejelentésre a T1041-es nyomtatvány szolgál, melyet elektronikus úton vagy papír alapon kell benyújtani a területileg illetékes első fokú adóhatósághoz. Az elektronikus benyújtáshoz ügyfélkapus regisztráció, illetve képviselő által történő benyújtás esetén külön adóhatósági regisztráció is szükséges. A papír alapon történő benyújtás postán vagy személyesen lehetséges. A jogviszony megszűnése/megszüntetése szintén bejelentés köteles, a bejelentést ilyen esetben 8 napon belül kell teljesíteni.

Amennyiben az adóhatósági ellenőrzés be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatását állapítja meg, az adóhatóság az adózóval szemben be nem jelentett alkalmazottanként 1 millió forintig terjedő mulasztási bírságot szab ki, illetve elrendelheti az adóköteles tevékenységet szolgáló helyiség (üzlet, telephely stb.) lezárását. A lezárás időtartama első esetben 12 nyitvatartási nap, a mulasztás 3 éven belüli ismételt előfordulása esetén 30, majd minden további esetben 60 nyitvatartási nap. Az üzletzárás mellőzésére csak rendkívüli méltánylást érdemlő ok esetén van lehetőség. Ha a mulasztás üzlethelyiség nélkül végzett tevékenység során történt, az adóhatóság üzletzárást helyettesítő bíróságot szab ki, amely magánszemély adózó esetén 200 ezer forintig, más adózó esetén 500 ezer forintig terjedhet.

Az egyszerűsített foglalkoztatás szabályait a 2010. évi LXXV. törvény (Efo. tv.) tartalmazza. Egyszerűsített foglalkoztatás céljából munkaviszonyt létesíteni alkalmi munkára, illetve mezőgazdasági és turisztikai idénymunkára lehet. Az egyszerűsített munkaviszony a felek szóbeli megállapodásával és a törvényben előírt bejelentési kötelezettség teljesítésével keletkezik. Írásbeli ún. egyszerűsített munkaszerződést (amely a törvény mellékletét képezi, illetve az adóhatóság honlapján is elérhető) csak akkor kell kötni, ha ezt a munkavállaló kéri, vagy a nem elektronikus úton bevallásra kötelezett munkáltató maga dönt a szerződés írásbeli formája mellett. Az egyszerűsített foglalkoztatással kapcsolatos bejelentést a munkavégzés megkezdése előtt kell teljesítenie az adózónak elektronikus úton (T1042E nyomtatványon) vagy telefonos ügyfélszolgálaton keresztül (185-ös hívószámon). Fontos azonban, hogy bármelyik bejelentési forma csak akkor választható, ha az adózó rendelkezik ügyfélkapus regisztrációval.

Amennyiben az adózó - az ellenőrzés megkezdéséig - elmulasztja az egyszerűsített munkaviszony bejelentését, úgy az adóhatóság az eset összes körülményének mérlegelése alapján, a munkavégzésre utaló körülmények között talált személyt biztosítottnak tekinti, és be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatását állapítja meg, illetve a fent már ismertetett jogkövetkezményeket alkalmazza.

FIZESSEN ELŐ 2025-RE AZ ÖNADÓZÓ ÚJSÁGRA ÉS ONLINE CSOMAGJÁRA!

Önadózó - okos újság okos cégeknek és könyvelőknek!  Velünk 2025-ben is könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. Az Önadózó az egyik legnagyobb terjedelemmel jelentkező havi szaklap. Igen gazdag az archívumunk, az előfizetéssel ingyenesen hozzájuthat a megelőző évek lapszámaihoz. Az egyes lapszámok tartalma online elérhető, illetve mobiltelefonon is. Online csomagunk: Számviteli szabályzatok 2025 Cafetéria szabályzat 2025 Pénzmosás elleni szabályzat csomag GDPR Segédlet, Gyorskérdés szolgáltatás a honlapon,Segédletek + Mérlegképes és adótanácsadói kreditek Ingyenes e-könyvek és vásárlási kedvezmény az Önadózó WebáruhgázbanElőfizetni itt lehet: https://www.onadozo.hu/elofizetes-az-ujsagra/ 


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra