A kiviteli vámeljárások felügyelete, az áruk kiléptetésének igazolása
EGYÉB ADÓK 2012-05-11
NyomtatásA kiviteli vámeljárás kapcsán az áruk kivitelre történő kiadását követő intézkedések, a kiléptetések igazolása alapvetően az exportőrök érdeke, mivel a termékexporthoz kapcsolódó adómentesség a kiléptetések igazolásával érvényesíthető.
A kiviteli vámeljárásokhoz kapcsolódó intézkedések, úgy mint a keresési eljárások, a kiviteli vámáru-nyilatkozatok érvénytelenítése, vagy a kiléptetések utólagos igazolása, illetve az ezzel kapcsolatos ügyintézési folyamatok mind az ügyfelek, mind a vámszervek részére jelentőséggel bírnak.
A kiviteli vámeljárás kapcsán az áruk kivitelre történő kiadását követő intézkedések, a kiléptetések igazolása azonban alapvetően az exportőrök érdeke, mivel a termékexporthoz kapcsolódó adómentesség a kiléptetések igazolásával érvényesíthető.
Fentieknek megfelelően a vámhatóság akkor folytat keresési eljárást, illetve akkor érvényteleníti a kiviteli vámáru-nyilatkozatot, ha az ügyfél ezt kifejezetten kéri.
Alapesetben a Közösségen kívülre történő termékértékesítéshez kapcsolódóan benyújtott kiviteli vámáru-nyilatkozatot a kiviteli vámhivatal dolgozza fel, és adja ki az árukat kivitelre. Ezt követően a Közösség külső határán elhelyezkedő kiléptető vámhivatal regisztrálja azt, hogy a kiviteli vámeljárás alá vont áruk a Közösség vámterületét ténylegesen elhagyták.
Számos esetben előfordul azonban, hogy az áruk tényleges kilépésének igazolására (’Kiléptetés eredményei’ üzenet megküldésére) a kiléptető vámhivatal által nem kerül sor.
A Közösségi Vámkódex létrehozásáról szóló 2913/92/EGK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó rendelkezések megállapításáról szóló 2454/93/EGK bizottsági rendelet (továbbiakban: VK-VHR) 796da. cikk (1) bekezdése szerint, ha az áru kivitelre történő kiadását követően 90 napon belül a kiviteli vámhivatal nem kapta meg a 796d. cikk (2) bekezdése szerinti "Kiléptetés eredményei" üzenetet, akkor a kiviteli vámhivatal szükség szerint kérheti az exportőrt vagy a nyilatkozattevőt azon időpont és vámhivatal megjelölésére, amikor és ahol az áru a Közösség vámterületét elhagyta.
A magyar vámhatóság azonban ilyen jellegű kérést az ügyfelek részére nem fogalmaz meg.
Ugyanakkor a VK-VHR 796da. cikk (2) bekezdése szerint az exportőr vagy a nyilatkozattevő – saját kezdeményezésére, azon időpont és vámhivatal megjelölésével, amikor és ahol az áru a Közösség vámterületét elhagyta – tájékoztathatja a kiviteli vámhivatalt arról, hogy az áru a Közösség vámterületét elhagyta, és kérheti a kiviteli vámhivatalt az áru kilépésének igazolására, feltéve, hogy a kiléptetés igazolása a kiléptető vámhivatal által nem történt meg.
A kiviteli vámhivatal ebben az esetben minden esetben kéri a kiléptető vámhivataltól a "Kiléptetés eredményei" üzenetet, amire ez utóbbi vámhivatal köteles 10 napon belül válaszolni.
Ha a megkeresett kiléptető vámhivatal a fenti határidőn belül nem igazolja vissza az áru kilépését, akkor erről a kiviteli vámhivatal értesíti az exportőrt vagy nyilatkozattevőt.
Az exportőr vagy nyilatkozattevő ekkor bizonyítékot szolgáltathat a kiviteli vámhivatalnak arról, hogy az áru elhagyta a Közösség vámterületét.
Ezek a bizonyítékok különösen a következő lehetőségek közül egy vagy több igénybevételével szolgáltathatóak:
a) a Közösség vámterületén kívüli címzett által aláírt vagy hitelesített szállítólevél másolatával;
b) az árut a Közösség vámterületéről kiszállító gazdasági szereplő által szabályszerűen aláírt vagy hitelesített fizetési bizonylattal, számlával vagy szállítólevéllel;
c) az árut a Közösség vámterületéről kiszállító cég által aláírt vagy hitelesített nyilatkozattal;
d) valamely tagállam vagy egy, a Közösség vámterületén kívül fekvő ország vámhatóságai által igazolással ellátott okmánnyal;
e) a kőolaj- vagy földgázkitermelésre szolgáló fúró- vagy termelési platformokra, illetve a szélturbinákba szállított áruról a gazdasági szereplő által vezetett nyilvántartással;
f) minden olyan okmánnyal, amely hitelt érdemlően meggyőzi a kiviteli vámhivatalt arról, hogy az áruk kiszállítása harmadik ország területére megtörtént.
A fenti okmányokból másolat is elfogadható, ha a gazdálkodóra aránytalanul nagy terhet ró az eredeti példány beszerzése. Amennyiben az exportőr/képviselője saját maga szállítja az árut és fuvarlevél kiállítására nem kötelezett, úgy a kiállított rakományjegyzék mellett a kiszállítás igazolásául annak megtörténtét igazoló egyéb okmányt is be kell mutatnia (pl. menetlevél, útnyilvántartás, írásbeli megrendelés a vevőtől, amelyen a vevő neve, címe és a célállomás címe is szerepel).
A VK-VHR 796e. cikk (1) bekezdésének megfelelően, a fent leírtakat is szem előtt tartva a kiviteli vámhivatal az exportőr vagy a nyilatkozattevő számára igazolja a kilépést:
a) ha a kiléptető vámhivataltól megkapta a "Kiléptetés eredményei" üzenetet; vagy
b) ha nem kapta meg ugyan 10 napon belül a kiléptető vámhivataltól a "Kiléptetés eredményei" üzenetet, de meggyőződött az exportőr vagy nyilatkozattevő által szolgáltatott bizonyíték kielégítő voltáról.
A VK-VHR 796e. cikk (2) bekezdésére figyelemmel, ha a kiviteli vámhivatal az áru kivitelre történő kiadásától számítva 150 napon belül nem kapott a kiléptető vámhivataltól "Kiléptetés eredményei" üzenetet, sem a 796da. cikk (4) bekezdésének megfelelően kielégítő bizonyítékot, akkor a kiviteli vámhivatal ezt úgy tekintheti, hogy az áru nem hagyta el a Közösség vámterületét.
A magyar vámhatóság azonban az áruk kiadásától számított 150 nap elteltével nem tekinti úgy, hogy az áru nem hagyta el a Közösség vámterületét, következésképpen a kiviteli vámáru-nyilatkozatot nem érvényteleníti. Ettől függetlenül azonban az exportőr - ebben az esetben - nem fog rendelkezni a Közösségen kívülre történő termékértékesítéshez kapcsolódó, a termék kiléptetését igazoló vámhatósági igazolással.
Amennyiben azonban az exportőr számára ismertté válik, hogy a kivitelre kiadott áruk nem fogják elhagyni a Közösség vámterületét, az exportőr vagy a nyilatkozattevő köteles erről haladéktalanul tájékoztatni a kiviteli vámhivatalt, amely ebben az esetben köteles a kiviteli vámáru-nyilatkozatot érvényteleníteni.
FIZESSEN ELŐ 2025-RE AZ ÖNADÓZÓ ÚJSÁGRA ÉS ONLINE CSOMAGJÁRA!
Önadózó - okos újság okos cégeknek és könyvelőknek! Velünk 2025-ben is könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. Az Önadózó az egyik legnagyobb terjedelemmel jelentkező havi szaklap. Igen gazdag az archívumunk, az előfizetéssel ingyenesen hozzájuthat a megelőző évek lapszámaihoz. Az egyes lapszámok tartalma online elérhető, illetve mobiltelefonon is. Online csomagunk: Számviteli szabályzatok 2025 ● Cafetéria szabályzat 2025 ● Pénzmosás elleni szabályzat csomag ● GDPR Segédlet, ● Gyorskérdés szolgáltatás a honlapon,● Segédletek + Mérlegképes és adótanácsadói kreditek ● Ingyenes e-könyvek és vásárlási kedvezmény az Önadózó Webáruhgázban ● Előfizetni itt lehet: https://www.onadozo.hu/elofizetes-az-ujsagra/
Webáruház
Szabályzatok
-
Kézikönyv vállalkozások GDPR megfelelési kötelezettségeinek teljesítéséhez
Bruttó ár: 25 400 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Székhelyszolgáltatók pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Ingatlan-vállalkozások pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes
Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése
E-Könyvek
-
Kamerás megfigyelés alkalmazása munkahelyen, üzletben – kézikönyv és iratminták
Bruttó ár: 12 700 Ft
-
A munka- és pihenőidő elektronikus nyilvántartásának követelményei
Bruttó ár: 1 270 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Új munkajogi tájékoztatások útmutatóval
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 10 160 Ft
E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése
Szakkönyvek
-
Agrárgazdaságok átadása és adózása
Bruttó ár: 15 750 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 12 600 Ft
Postaköltség: 1 100 Ft -
Adószámos tevékenység, másodállás, mellékfoglalkozás
Bruttó ár: 9 900 Ft
Akciós ár: 4 950 Ft
Postaköltség: 1 100 Ft
E-Start
Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.
- Elektronikus ügyintézés - alapok
- Adatvédelem
- Adózási alapinformációk
- Adókalkulátorok
- Adóellenőrzés, adóigazgatás, jogorvoslatok, ügyintézés a NAV előtt
- Adózó saját bevallási és egyéb nyilvántartási adatainak lekérdezése
- Bevallási, adatszolgáltatási platformok
- Bírósági eljárások - Fizetési meghagyás - Alternatív vitarendezések
- Bírósági határozatok gyűjteménye
- Cégügyek, céginformációk
- Civil szervezetek
- Családtámogatások
- Egészség - Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT)
- E-learning - Kötelező továbbképzések könyvelőknek, adótanácsadóknak, könyvvizsgálóknak, ügyvédeknek
- Egyéni vállalkozók nyilvántartása
- Építőipar
- Gépjármű
- Hatósági igazolások igénylése
- Helyi önkormányzati ügyek (E-ÖNKORMÁNYZAT PORTÁL)
- Ingatlan
- Jogszabálygyűjtemények
- KSH adatok - Az adatvezérelt üzleti döntésekért
- Mezőgazdaság
- NAV szolgáltatások
- Pénzügyi ágazati szakmák és szakképzés
- Pénzügyi, számviteli szoftverek
- Támogatások, pályázatok,
- Társadalombiztosítás
- Turisztikai szolgáltatók NTAK regisztrációja