Gyorskérdés
SZÁMVITEL - Számvitel, könyvelés, könyvvizsgálat

Felszámolás során tulajdonjogszerzés


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

Colorferr 2013-11-14 11:28:54

Sziasztok,

Egy nem fizető partnerünk ellen felszámolási eljárás indult, és az adós megszüntetésével vagyonfelosztási javaslat készült, amely alapján tulajdonjogot szereztünk egy ingatlanrészre (nem lakóingatlan, hanem egyéb újnak nem minősülő ingatlan).
Hogyan könyvelem a vagyonszerzést (a tulajdonjog bejegyzés alapján)?
T 161 K 454
T 454 K 989

ÁFA-t kell könyvelni?
Ha később értékesítem, az adómentes?

Köszönettel,
Colorferr

Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2013-11-14 21:45:41

Colorferr,
A vagyonfelosztási javaslatban szerepel egy érték (ami felszámolási eljárás eseténaz aktuális piaci értéket jelöli), ez lesz az értékesített ingatlan bekerülési értéke T161-K454. Az Áfa tv. 142.§-a alapján a felszámolási eljárásban értékesített tárgyi eszköz (de ha nem az lenne, akkor is vélhetően meghaladja a 100eFt-ot) áfa-ját a beszerző állapítja meg a fordított adózás szabályai szerint, ha az nem adómentes. Mivel a követelésem fejében kaptam, össze kell vezetnem az értékesítéssel keletkezett kötelezettségemmel T454-K479, T479-K311. Gondolom, nem mondok újat, de az esetek többségében ilyenkor a vevőnek marad egyenlege. Az egyenleget behajthatatlanság címén kell kivezetni az egyéb ráfordításokkal szemben. Ha a vevőre már értékvesztés is volt elszámolva, akkor azt is ki kell vezetni. Fontos, hogy a behajthatatlanná válás miatt a korábban esetlegesen elszámolt értékvesztéssel (ami az elszámoláskor adóalap növelő tétel volt) megegyező adóalap csökkentés hajtható végre a társasági adóalap megállapításánál.
A későbbi értékesítés adókötelezettségét az dönti el, hogy az ingatlan még újnak minősül-e vagy a használt ingatlanértékesítéseire az adóalany élt-e a választási jogával.
papati

Szakértői hozzászólás

Összesen: 1 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra