Gyorskérdés
ÁFA - Általános forgalmi adó

Ingatlan értékesités áfája


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

adotech 2007-05-19 09:42:11

Áfa körbe tartozó Kft. 2 éve magánszemélytõl egyéb helyiség kategoriájú ingatlant vásárolt. Ezt most értékesiteni szeretné. Az egyéb helyiség az nem áfa mentes, rá kellene számitani az áfát.
Kérdésem az lenne, hogy mivel magánszemélytõl szerezte be, aki nem tartozik áfa körbe, lehetne-e erre az ingatlanértékesitésre a különbözeti adózást alkalmazni? Az áfát akkor csak a különbözet után kellene megfizetni ( eladási ár-vételár *0,2 ) ?

A számlát akkor áfa nélkül lehetne kiállitani és rá kellene irni, hogy különbözeti adózás szabályai szerint történt az értékesités?

Válaszukat elõre is nagyon köszönöm!

Tisztelettel: Judit

Témanyitó hozzászólás

schlag 2007-05-22 15:48:41

Véleméynem szerint nenm alkalmazhat rá különbözeti adózást. A különbözeti adózás választásának joga dec. 31-ig állt fenn, tárgyévben már semmiképpen nem tud bejelentkezni a különbözeti adózás alá.
Ha gazdasági társaság értékesít egyéb ingatlant, akkor fel kell számítania az ÁFA-t. Mivel magánszemélytõl vásárolta meg az ingatlant, ezért akkor ÁFA-t sem számítottak fel az Ön részére.

Üdvözlettel: Schlág Judit

Felhasználói hozzászólás

emmabt 2007-05-23 14:55:04

Kedves Judit,

az ötlet jó, de véleményem szerint több ok miatt nem alkalmazható. A bejelentkezés hiánya mellett valószínûleg hiányzik a továbbértékesítési cél is, melyre az APEH honlapon az alábbiakat olvashatjuk:

A továbbértékesítési cél értelmezése a különbözet szerinti adózási rendet választó adóalanyok körében
[Áfa-törvény 13. § (1) bekezdés 15. pont; 62. §]
2007.04.18.
A különbözet szerinti adózás alkalmazásának feltétele, hogy az adóalany az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: Áfa‑törvény) 62. §-ában meghatározott személytõl továbbértékesítési célzattal vegye át a terméket. Az Áfa-törvény 13. § (1) bekezdésének 15. pontja értelmében e törvény alkalmazásában továbbértékesítési cél a beszerzett termék saját célú használat, hasznosítás nélküli, 6. § szerinti értékesítése, melynek eredményeként a termék használati értéke legfeljebb a kereskedelemben szokásos értékváltozás figyelembevételével térhet el a beszerzéskori állapottól. A szolgáltatás igénybevétele akkor minõsül továbbértékesítési célúnak, ha annak továbbnyújtása döntõ és nélkülözhetetlen a vállalt tevékenység ellátásához.

Ha a terméket a beszerzés és a továbbértékesítés közötti idõszakban saját használatba veszik, vagy bérbeadás útján hasznosítják, úgy nem valósul meg a törvényben definiált továbbértékesítési cél, így a különbözet szerinti adózás egyik lényeges feltétele nem teljesül. Ez már önmagában is elég a különbözet szerinti adózás alkalmazhatóságának kizárásához, amire még ráerõsít az a tény, hogy a bérbeadással hasznosított termék használati értéke a beszerzéskori értéktõl – a definícióban szereplõ szokásos kereskedelmi értékváltozáshoz képest – lényeges eltérést mutat.

Ennek megfelelõen a különbözet szerinti adózást választó adóalany által beszerzett terméknek a bérbeadást követõ továbbértékesítése során az általános szabályokat kell alkalmazni, azaz az adóalany ezen értékesítése esetén a különbözet szerinti adózásra nincs lehetõség.

(PM Forgalmi Adók, Vám és Jövedéki Fõosztály:2507/1/2007; APEH Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Fõosztály: 8990569291)

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 2 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra