Gyorskérdés
SZJA - Személyi jövedelemadó

Kistermelő jogállása, SZJA, Járulékfizetés


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

mariaczuczor 2013-11-02 19:51:14

Szeretnék segítséget kérni: Ügyfelem méhész,őstermelői igazolványát visszaadta,a NAV az adószámát "bevonja ".,Ő kistermelői regisztrációs számmal is rendelkező személy.Minek számít jogállása szerint, ha nem őstermelő egy kistermelő?Mi vonatkozik rá, mi szerint adózik SZJA-ban,és a járulékfizetésben ?Adószámot kérjük meg újra? Másik ügyfelem, vadász,vadhústermékeket készít, ő csak a kistermelői regisztrációval rendelkezik. Mi szerint adózik, és fizet járulékot egy kistermelő, aki nem őstermelő? Vagy minden kistermelő őstermelő mégis? NEM találom a válaszokat.Kérlek segítsetek.Köszönöm szépen.
Czuczor Mária

Témanyitó hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2013-11-03 10:28:43

Az Önadózó újság 2013/7-8-as számának mellékletében külön is foglalkoztunk a kérdéssel - mind az szja, mind a tb. vetületeivel.
---1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról
3. § E törvény alkalmazásában az egyes fogalmak jelentése a következő:
19. Mezőgazdasági kistermelő: az a mezőgazdasági őstermelő, akinek az e tevékenységéből az adóévben megszerzett bevétele a 8 millió forintot nem haladja meg.
22. § (6) A tételes költségelszámolást alkalmazó mezőgazdasági kistermelő az e tevékenységéből származó - a 21. § rendelkezései szerint csökkentett - bevételéből ezen bevétel 40 százalékát kistermelői költségátalány címén igazolás nélkül számolhat el, igazolt költségein felül. Ebben az esetben veszteséget mindaddig nem határolhat el, amíg - választása szerint - ezt a kistermelői költséghányadot elszámolja.

--1997. évi LXXX. törvény - a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről
A mezőgazdasági őstermelő járulékfizetése
30/A. § (1) A mezőgazdasági őstermelő - ideértve a tevékenységét a tárgyévben kezdő mezőgazdasági őstermelőt is - a minimálbérnek megfelelő összeg után fizeti meg a 19. § (3) bekezdésében meghatározott természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, valamint a nyugdíjjárulékot.
(2) Az (1) bekezdéstől eltérően az a mezőgazdasági őstermelő, akinek az e tevékenységéből származó, tárgyévet megelőző évben elért bevétele nem haladja meg az Szja tv. szerinti mezőgazdasági kistermelőre vonatkozó bevételi értékhatárt, az őstermelői tevékenységből származó, tárgyévet megelőző évi bevételének 20 százaléka után a 19. § (3) bekezdésében meghatározott mértékű természetbeni egészségbiztosítási járulékot és 10 százalék nyugdíjjárulékot fizet. Az Szja tv. szerinti mezőgazdasági kistermelőre vonatkozó bevételi értékhatár számításánál figyelmen kívül kell hagyni a jogszabály vagy nemzetközi szerződés rendelkezése alapján folyósított, egyébként bevételnek számító támogatást.
(3) A mezőgazdasági őstermelő a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében az adóévre vonatkozóan nyilatkozattal vállalhatja, hogy a 19. § (3) bekezdésében meghatározott természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, valamint a nyugdíjjárulékot az (1)-(2) bekezdésben meghatározott járulékalapnál magasabb összeg után fizeti meg. A mezőgazdasági őstermelő a magasabb járulékalap választásáról a tárgyév első negyedévére vonatkozó járulékbevallásában nyilatkozik az állami adóhatóságnak. A nyilatkozat az Art. szerinti végrehajtható okiratnak minősül.
(4) A mezőgazdasági őstermelő járulékfizetési kötelezettségére a 29. § (4) bekezdésében foglaltakat megfelelően alkalmazni kell.

Szakértői hozzászólás

mariaczuczor 2013-11-03 11:34:01

Kedves Szabó Tibor,
Köszönöm szépen a válaszát.Én elolvastam a vonatkozó törvényeket,fellelhető szakirodalmat, az Önadózó részletes, teljeskörű ismertetését a témában pedig külön köszönöm.
De lehet én nem jól értelmezem még mindig a fogalmakat : ebben kérném a segítségét.

"SZJA Tv 18.38 Mezőgazdasági őstermelő: az a 16. életévét betöltött, nem egyéni vállalkozó magánszemély, aki a saját gazdaságában a 6. számú mellékletben felsorolt termékek előállítására irányuló tevékenységet folytat, és ennek igazolására őstermelői igazolvánnyal rendelkezik, ideértve a termőföldről szóló törvény szerint családi gazdálkodónak minősülő magánszemélyt és e magánszemélynek a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagját is, mindegyikre vonatkozóan a 6. számú mellékletben felsorolt termékek előállítására irányuló tevékenysége(i)nek bevétele (jövedelme) tekintetében."

"19.46 Mezőgazdasági kistermelő: az a mezőgazdasági őstermelő, akinek az e tevékenységéből az adóévben megszerzett bevétele a 8 millió forintot nem haladja meg."

-Engem az zavar , hogy a törvények paragrafusaiban az őstermelő fogalmán belül találom a kistermelőt. A nálam ügyfélként jelentkező kistermelőknek nincs őstermelői igazolványa. Akkor ők így is őstermelőknek számítanak?Vagy ki kell váltani mindenképp? A vadhúsfeldolgozó,/értékesítő ügyfél is akkor megkaphatja az őstermelő igazolványt? Ha ezek az ügyfeleknek mégsem kell őstermelőknek lenniük, akkor is vonatkoznak rájuk a őstermelő-kistermelőkre vonatkozó adózási ,járulékfizetési kötelezettségek?Egyáltalán ,ha minden feltétel alapján őstermelőként biztosított őstermelők lennének, őstermelői igazolvány hiányában ,biztosítottak lehetnek-e, és ha igen,akkor a kistermelői regisztráció időpontjától számítva?
Ezekre a kérdésekre nem találom a választ, de mivel mostanában kerültem szembe ezzel a témakörrel,kérem szíves elnézését, ha nem jól nézem, értelmeztem a fogalomkört.
Köszönettel: Czuczor Mária

Felhasználói hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2013-11-03 13:18:51

Kedves Mária,
a kistermelő az szja rendszerében = mezőgazdasági őstermelő. A 228/1996. (XII. 26.) Korm. rendelet szerint a kistermelőnek is kell lennie mezőgazdasági őstermelői igazolványának.
Az Szja tv. 6. Melléklet II.1. pontja az élő állatok vonatkozásában a vadon élőket kiveszi az őstermelői tevékenységek közül. A 6. Melléklet C. pontjában van egy utalás a "külön jogszabályban meghatározott kistermelői élelmiszer-termelés, előállítás és értékesítésre"- de ezt a jogszabályt nem leltem fel, pedig kerestem.


Szakértői hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2013-11-03 15:12:55

Kedves Érintettek!
Az Szja tv. 6.sz.mellékletének hivatkozott jogszabálya az 52/2010.FVM rendelet. Ezt átbogarászva, szerintem a törvény nem zárja ki a vadhúsból készített termékek őstermelőkénti értékésítését. A rendeletnek azonban van egy előírása (5.§ (4)), miszerint csak olyan állat állományból lehet terméket előállítani, amely igazoltan részt vesz "a kötelezően előírt mentesítési programokban", amit a hatósági állatorvos igazol. Egy vadállomány esetében ez hogy valósítható meg a gyakorlatban (mert hogy az őzike össze-vissza bőcörög a fenenagy kerekerdőben), gőzöm nincs.
Talán az illetékes állateü.hivatal tud ebben állást foglalni.
papati

Szakértői hozzászólás

mariaczuczor 2013-11-03 15:27:23

Kedves Tibor,
nagyon szépen köszönöm a segítségét.

A vadász,vadhúsfeldolgozó Ügyfél a vadakat megveszi a Vadászegyesülettől, nincs saját erdőrésze,és a termékeit piacon, vendéglátó helynek,boltnak értékesíti. Ő is állítja magáról,nem őstermelő-és a tevékenysége szerint sem az.Csak kistermelői regisztrációja van, a NAV-nál adószámot kérve, egy régebbi adószámát(adószámos magánszemély) kapta meg.

Az említett rendelettel talán én már találkoztam- mivel csak ezt a témát kutattam mostanában .Nehogy tolakodásnak vegye ,átküldöm ezt az Útmutatót,amelyet most találtam meg,ebben az útmutatóban szerepel a rendelet száma is. Azért küldöm,- hogy ha nem terhelem túlságosan,- Ön ezeket elolvasva felülről szemléli (nem úgy mint én),és biztos választ ad :
adózás és biztosítotti jogviszony ,járulékfizetés tekintetében az őstermelőkre vonatkozó szabályok érvényesek ilyen esetben is./gondolok itt a NAV 6.sz útmutatójára /.

http://elelmiszerlanc.kormany.hu/download/3/7e/50000/Kistermel%C5%91i%20t%C3%A1j%C3%A9koztat%C3%B3%202013.pdf

Köszönöm szépen.
Czuczor Mária

Felhasználói hozzászólás

mariaczuczor 2013-11-03 15:41:30

Kedves Pap Attila,
Köszönöm a válaszát.
Bár az Ügyfelet még hivatalosan nem vettem át könyvelésre, nincsen nálam az anyaga, papírjai,de láttam a kistermelői regisztrációját ,és megvan az állatorvosi engedélye, -értékesíti a készített termékeit.
Köszönöm szépen:
Czuczor Mária

Felhasználói hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2013-11-04 13:20:12

Kedves Mária!
Az Szja tv. kizárólag az őstermelői igazolvánnyal rendelkező magánszemélynek és a családi gazdálkodónak engedi meg az őstermelőkre vonatkozó (kedvező) szabályok alkalmazását. Aki nem tartozik a két említett gazdálkodói minősítésbe, annak az önálló tevékenységből származó jövedelemre előírt szabályokat kell alkalmazni (leegyszerűsítve: bevétel- kiadás a 3.sz.melléklet szerint, az így kiszámított adóalap után 16% szja és 27% eho). Ami a járulékfizetést illeti, ez a gazdálkodási forma nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt, így -ha más jogos sem biztosított- eü.szolg.járulék fizetésére lesz kötelezett (havi 6.660Ft/hó).
papati

Szakértői hozzászólás

mariaczuczor 2013-11-04 15:50:29

Kedves Attila és Tibor
Köszönöm szépen mégegyszer a segítségüket.

Köszönettel:Czuczor Mária

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 8 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra