Gyorskérdés
MUNKAJOG - Munka Törvénykönyve

Részmunkaidő + vállalkozás


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

trifi 2022-08-09 08:32:43

Tisztelt Szakértő!

Egy leendő vállalkozónak heti 30 órás jogviszonya van, egy kereskedelmi hálózatban dolgozik eladóként. Azzal keresett meg, hogy szeretne másodállásban vállalkozást indítani. Mondtam neki, hogy a heti 30 óra kevés, hiszen legalább 36 órás jogviszony kellene ahhoz, hogy a vállalkozás ne minősüljön főállásnak és így ne kelljen járulékot fizetnie.

Elfogadta amit mondtam, de megkereste a munkáltatóját azzal a kéréssel, hogy szeretné megemeltetni az óraszámát heti 36 órára. Erre közölték vele, hogy nincs semmi jelentősége ennek, hiszen a 30 órás is ugyanúgy főállásnak számít, mivel 30 órában is keres annyit mint a 40 órás garantált bérminimum, illetve a szabadsága is annyi, mintha teljes időben dolgozna.

Véleményem szerint ez az érvelés nem állja meg a helyét, hiszen a szabadság mértéke nem függ a ledolgozott óraszámtól. Viszont az ügyfélnek jobban tetszik, amit a munkáltató mondott és már nem akarja elfogadni az én állításomat.

Ugye jól gondolom, hogy 30 órás munkaviszony mellett a vállalkozásban kellene maga után járulékot fizetnie, hiszen az lenne a főállása.

Köszönettel:
Bea

Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2022-08-10 04:41:20

Kedves Bea,
Osztom a véleményét, de pontosítok (a többiek kedvéért:).
Valóban nem a munkabér összegének, hanem a heti munkaórának van jelentősége az egyéni vállalkozó fő-, illetve mellékállású státuszának megállapításakor. A főállású egyéni vállalkozó (pl. 36 órát el nem érő munkaviszony mellett) ugyanis köteles alkalmazni a minimumszabályt, azaz a minimálbér/garantált bér utáni járulékot, szocho-t (112%) akkor is köteles havonta megfizetni, ha a tényleges jövedelem kivétje ezt az összeget nem éri el.
papattila

Szakértői hozzászólás

Összesen: 1 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra