Gyorskérdés
JÁRULÉKOK, TB - Járulékok, szociális hozzájárulási adó, társadalombiztosítási ellátások, nyugdíj.

TGYÁS


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

sigmotax 2009-10-22 18:48:01

Tisztelt Önadózó,
A harmadik gyermekét 2009. augusztus 15-én szülõ anya (mivel a munkáltató ilyen ügyeket nem intéz) saját maga a szülést követõen 2009. szeptember 02-án – amikor már rendelkezésére állt a szülési anyakönyvi kivonat, TAJ kártya – TGYÁS igényt nyújtott be, s egyidejûleg lemondta a második gyerek Gyes folyósítását, melyet az apa vett igénybe. Ez a nap lett a választás idõpontja.
A megkapott tájékoztatás szerint ezzel a közel két héttel csökkent a TGYÁS idõszaka. A törvény szerint „A terhes, illetõleg a szülõ nõt huszonnégy hét szülési szabadság illeti meg. Ezt úgy kell kiadni, hogy négy hét lehetõleg a szülés várható idõpontja elé essen.” „A terhességi-gyermekágyi segély a szülési szabadságnak megfelelõ idõtartamra jár.”
Melyik törvény melyik paragrafusa tartalmazza azt, hogy csökken a szülési szabadság idõtartama, és hogy a szülési szabadságot a szülés napjától kell számítani? Az anya részérõl „elveszett” két hétnek hogyan alakul a jövedelmi, jogviszonyi státusza?

Segítségüket köszönöm
Gabi

Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2009-10-25 09:28:57

Gabi,

A szülési szabadságról a Munka Törvénykönyve 138.§ (1)-(4) bekezdései rendelkeznek. Ennek nyelvtani értelmezésébõl vonható le az a megállapítás, hogy a szülési szabadság kezdõ napja legkorábban a szülés várható idõpontját megelõzõ 28.nap, de legkésõbb a szülés napja. Az Ebtv. (1997.évi LXXXIII.tv.) 39.§-a az ellátásra jogosult szülõkre bízza a választás jogát, nevezetesen, hogy melyik pénzbeli ellátást igénylik: a GYES-t vagy a TGYS-t. Ugyanakkor a TGYS igénylést a munkáltatónak kell az illetékes egészségbiztosítási szerv felé benyújtani. Jóllehet a munkáltató tájékoztatási kötelezettséggel tartozik a munkavállalója felé, de az Önök esetében nehezen bizonyítható, hogy a munkáltatónak tudomása volt a 2.gyermek születésérõl és Önök ez ügyben tájékoztatást kértek tõle, amelyet õ nem vagy csak késve tett meg. Ebbõl következõen kártérítési igénnyel eredményesen nem élhetnek a kiesett jövedelemre vonatkozóan. A "kiesett két hét" nyugdíjbiztosítási státusza: kiesett idõ GYES ellátás mellett.

üdv.
papattila

Szakértői hozzászólás

Összesen: 1 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra