Gyorskérdés
ÁFA - Általános forgalmi adó

Uniós bizományi értékesítés


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

durcingo 2014-07-23 08:58:58



Az alábbi kérdésre szeretnénk választ kapni:Uniós adószámmal rendelkező egyéni vállalkozó,Uniós adószámmal rendelkező partnernek-Olaszországba-szeretne BIZOMÁNYBAN TERMÉKET ÉRTÉKESÍTENI.
Az olasz partner 90naponta számolna el,és akkor történne meg a számlázás is-szerződés alapján.
Maga a termék értékesítés-számlázás csak az elszámolás alapján történne,de a termékek ténylegesen már egyben-pl. egy csomagban-kikerülnének az országból-ezáltal nem fog egyezni a termék értékesítés és a termék külföldre való kivitelének-csomagban feladásának napja.
Vagy ha a vállalkozó saját autóval viszi ki a termékeket,akkor milyen módon tudja hitelt érdemlően bizonyítani,hogy a termékek elhagyták az országot?
Mi történne akkor,ha a bizományba adott termékek közül nem mindet tudja értékesíteni,és az olasz partner vissza küldi a termékeket?Kérdésünk az lenne,hogy a fenti esetben is megvalósul-e a közösségen belüli termékértékesítés,és ezáltal az adómentes számlázás?
Köszönettel!




Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2014-07-23 15:17:39

Közösségi termékértékesítésnek tekintjük azt az értékesítést, amelynek közvetlen következményeként az egyik tagállami eldótól az áru egy másik tagállami vevő tulajdonába kerül és az áru átkerül egy másik tagállamba (nem feltétlenül a vevőébe). Bár két lépcsőben, de ez a kérdésbeli esetben teljesül.
Jóllehet jelen esetben az olasz Áfa tv. rendelkezései a mérvadóak, de vélhetően hasonló a magyarhoz, így a közösségi adómentes termékértékesítés (a magyar eladó szemszögéből nézve) nem a kiszállításkor, hanem annak tényleges értékesítésekor keletkezik (vevői készlet, Áfa tv. 259.§).
A saját szállítóeszközös szállításnál gyakorlatilag a NAV jóindulatán múlik, hogy elfogadják-e a kiszállítás tényének hitelt érdemlő bizonyítását egy beszerzői nyilatkozat, egy olasz "A60"-as adatszolgáltatás bemutatásával.
papati

Szakértői hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2014-07-23 15:37:11

Még egy megerősítő összegzés a jobb érthetőség végett: csak a ténylegesen értékesített termékek esetében keletkezik adóztatandó tényállás (adómentes közösségi termékértékesítés) az értékesítéskor; a visszaszállított áruval nem történik áfa hatálya alá tartozó ügylet.
papati

Szakértői hozzászólás

kizso 2014-07-23 20:06:18

Közösségen belüli bizományosi ügyletre a NAV-tól az alábbi állásfoglalást kaptam (belga értékesítő szállított Magyarországra bizományba árut, amit akkor számláz, ha a magyar cég értékesíti az árut a saját nevében Magyarországon):
"Álláspontunk szerint az Áfa tv. 22. § (1) bekezdését kell alkalmazni a bizományba átvett terméknek belföldre kerülésére:

22. § (1) Termék Közösségen belüli ellenérték fejében teljesített beszerzése [2. § b) pontja] az is, ha az adóalany a vállalkozása tulajdonában tartott termékét továbbítja, vagy bizományba átvett terméket továbbít belföldre vállalkozásának szükségleteire, amelyet a Közösség más tagállamában termel ki, állít elo, munkál meg, vásárol, illetoleg szerez be - a 19. § értelmében - ott, vagy importál oda, és a terméket ebbol a tagállamból maga vagy - javára - más adja fel küldeményként vagy fuvarozza el.

Tehát belföldön Közösségen belüli beszerzés címén keletkezik adófizetési kötelezettsége a bizományosnak azáltal, hogy bizományban átvett termékeket hoz be Belgiumból belföldre, mely egyben azt is jelenti, hogy ezzel kapcsolatban elofordulhat Belgiumban bejelentkezési kötelezettsége, ezért kérjük, ez ügyben érdeklodjön a belga adóhatóságnál.

A Közösségen belüli beszerzés utáni adófizetési kötelezettséggel egyidejuleg bevallási (1465) és összesíto nyilatkozattételi (14A60) kötelezettsége is keletkezik.

Tekintettel arra, hogy a Belgiumból történo behozatalt követoen a termék/termékek az értékesítés/értékesítések pillanatában belföldön találhatóak, ezért mind a bizományos által harmadik személy részére (Áfa tv. 9. §), mind pedig a belga értékesíto által a bizományos részére történo értékesítés (Áfa tv. 10. § b) pont) teljesítési helye - az Áfa tv. 25. § vagy 26. § alapján - belföld.

Mivel a belga értékesíto belföldi teljesítési helyu értékesítést hajt végre, ezért ezzel kapcsolatban belföldön bejelentkezési, bevallási, adófizetési kötelezettsége keletkezik."

Felhasználói hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2014-07-24 08:46:28

Válaszom Kizsonak:
1. A vevői készlet fogalmát a törvény 259.§ 26.pontja tartalmazza.
2. A 12.§ (2)i) pontja alapján nem tekinthető termékértékesítésnek a saját termék áthelyezése egyik tagállamból a másik tagállamba, ha az vevői készlet céljára történik. Következésképp a közösségi termékértékesítés a termék értékesítésekor történik és a belga/magyar eladási pontos nem belföldi, hanem közösségi értékesítés valósul meg, a bevallása is a tényleges értékesítés időpontjához kötődik.
Sajnálatos, hogy a NAV nem a hatályos törvényeken alapuló állásfoglalást ad ki.
papati

Szakértői hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2014-07-24 08:48:58

A "pontos" szó helyesen "ponton". Bocsánat, a gépelés nem az erősségem :(
papati

Szakértői hozzászólás

durcingo 2014-07-28 08:33:24

Nagyon köszönjük készséges válaszukat!

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 6 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra