Gyorskérdés
ÁFA - Általános forgalmi adó
Uniós bizományi értékesítés
Címkék: bizományos ügylet
A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!
Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.
Összesen: 6 db hozzászólás
Webáruház
Szabályzatok
-
Kézikönyv vállalkozások GDPR megfelelési kötelezettségeinek teljesítéséhez
Bruttó ár: 25 400 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Székhelyszolgáltatók pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Ingatlan-vállalkozások pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes
Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése
E-Könyvek
-
Kamerás megfigyelés alkalmazása munkahelyen, üzletben – kézikönyv és iratminták
Bruttó ár: 12 700 Ft
-
A munka- és pihenőidő elektronikus nyilvántartásának követelményei
Bruttó ár: 1 270 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Új munkajogi tájékoztatások útmutatóval
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 10 160 Ft
E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése
Szakkönyvek
-
Egyszeres könyvvitel a gyakorlatban
Bruttó ár: 25 200 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 20 160 Ft
Postaköltség: 2 625 Ft -
Agrárgazdaságok átadása és adózása
Bruttó ár: 15 750 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 12 600 Ft
Postaköltség: 1 100 Ft
E-Start
Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.
- Elektronikus ügyintézés - alapok
- Adatvédelem
- Adózási alapinformációk
- Adókalkulátorok
- Adóellenőrzés, adóigazgatás, jogorvoslatok, ügyintézés a NAV előtt
- Adózó saját bevallási és egyéb nyilvántartási adatainak lekérdezése
- Bevallási, adatszolgáltatási platformok
- Bírósági eljárások - Fizetési meghagyás - Alternatív vitarendezések
- Bírósági határozatok gyűjteménye
- Cégügyek, céginformációk
- Civil szervezetek
- Családtámogatások
- Egészség - Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT)
- E-learning - Kötelező továbbképzések könyvelőknek, adótanácsadóknak, könyvvizsgálóknak, ügyvédeknek
- Egyéni vállalkozók nyilvántartása
- Építőipar
- Gépjármű
- Hatósági igazolások igénylése
- Helyi önkormányzati ügyek (E-ÖNKORMÁNYZAT PORTÁL)
- Ingatlan
- Jogszabálygyűjtemények
- KSH adatok - Az adatvezérelt üzleti döntésekért
- Mezőgazdaság
- NAV szolgáltatások
- Pénzügyi ágazati szakmák és szakképzés
- Pénzügyi, számviteli szoftverek
- Támogatások, pályázatok,
- Társadalombiztosítás
- Turisztikai szolgáltatók NTAK regisztrációja
Az alábbi kérdésre szeretnénk választ kapni:Uniós adószámmal rendelkező egyéni vállalkozó,Uniós adószámmal rendelkező partnernek-Olaszországba-szeretne BIZOMÁNYBAN TERMÉKET ÉRTÉKESÍTENI.
Az olasz partner 90naponta számolna el,és akkor történne meg a számlázás is-szerződés alapján.
Maga a termék értékesítés-számlázás csak az elszámolás alapján történne,de a termékek ténylegesen már egyben-pl. egy csomagban-kikerülnének az országból-ezáltal nem fog egyezni a termék értékesítés és a termék külföldre való kivitelének-csomagban feladásának napja.
Vagy ha a vállalkozó saját autóval viszi ki a termékeket,akkor milyen módon tudja hitelt érdemlően bizonyítani,hogy a termékek elhagyták az országot?
Mi történne akkor,ha a bizományba adott termékek közül nem mindet tudja értékesíteni,és az olasz partner vissza küldi a termékeket?Kérdésünk az lenne,hogy a fenti esetben is megvalósul-e a közösségen belüli termékértékesítés,és ezáltal az adómentes számlázás?
Köszönettel!
Témanyitó hozzászólás
Közösségi termékértékesítésnek tekintjük azt az értékesítést, amelynek közvetlen következményeként az egyik tagállami eldótól az áru egy másik tagállami vevő tulajdonába kerül és az áru átkerül egy másik tagállamba (nem feltétlenül a vevőébe). Bár két lépcsőben, de ez a kérdésbeli esetben teljesül.
Jóllehet jelen esetben az olasz Áfa tv. rendelkezései a mérvadóak, de vélhetően hasonló a magyarhoz, így a közösségi adómentes termékértékesítés (a magyar eladó szemszögéből nézve) nem a kiszállításkor, hanem annak tényleges értékesítésekor keletkezik (vevői készlet, Áfa tv. 259.§).
A saját szállítóeszközös szállításnál gyakorlatilag a NAV jóindulatán múlik, hogy elfogadják-e a kiszállítás tényének hitelt érdemlő bizonyítását egy beszerzői nyilatkozat, egy olasz "A60"-as adatszolgáltatás bemutatásával.
papati
Szakértői hozzászólás
Még egy megerősítő összegzés a jobb érthetőség végett: csak a ténylegesen értékesített termékek esetében keletkezik adóztatandó tényállás (adómentes közösségi termékértékesítés) az értékesítéskor; a visszaszállított áruval nem történik áfa hatálya alá tartozó ügylet.
papati
Szakértői hozzászólás
Közösségen belüli bizományosi ügyletre a NAV-tól az alábbi állásfoglalást kaptam (belga értékesítő szállított Magyarországra bizományba árut, amit akkor számláz, ha a magyar cég értékesíti az árut a saját nevében Magyarországon):
"Álláspontunk szerint az Áfa tv. 22. § (1) bekezdését kell alkalmazni a bizományba átvett terméknek belföldre kerülésére:
22. § (1) Termék Közösségen belüli ellenérték fejében teljesített beszerzése [2. § b) pontja] az is, ha az adóalany a vállalkozása tulajdonában tartott termékét továbbítja, vagy bizományba átvett terméket továbbít belföldre vállalkozásának szükségleteire, amelyet a Közösség más tagállamában termel ki, állít elo, munkál meg, vásárol, illetoleg szerez be - a 19. § értelmében - ott, vagy importál oda, és a terméket ebbol a tagállamból maga vagy - javára - más adja fel küldeményként vagy fuvarozza el.
Tehát belföldön Közösségen belüli beszerzés címén keletkezik adófizetési kötelezettsége a bizományosnak azáltal, hogy bizományban átvett termékeket hoz be Belgiumból belföldre, mely egyben azt is jelenti, hogy ezzel kapcsolatban elofordulhat Belgiumban bejelentkezési kötelezettsége, ezért kérjük, ez ügyben érdeklodjön a belga adóhatóságnál.
A Közösségen belüli beszerzés utáni adófizetési kötelezettséggel egyidejuleg bevallási (1465) és összesíto nyilatkozattételi (14A60) kötelezettsége is keletkezik.
Tekintettel arra, hogy a Belgiumból történo behozatalt követoen a termék/termékek az értékesítés/értékesítések pillanatában belföldön találhatóak, ezért mind a bizományos által harmadik személy részére (Áfa tv. 9. §), mind pedig a belga értékesíto által a bizományos részére történo értékesítés (Áfa tv. 10. § b) pont) teljesítési helye - az Áfa tv. 25. § vagy 26. § alapján - belföld.
Mivel a belga értékesíto belföldi teljesítési helyu értékesítést hajt végre, ezért ezzel kapcsolatban belföldön bejelentkezési, bevallási, adófizetési kötelezettsége keletkezik."
Felhasználói hozzászólás
Válaszom Kizsonak:
1. A vevői készlet fogalmát a törvény 259.§ 26.pontja tartalmazza.
2. A 12.§ (2)i) pontja alapján nem tekinthető termékértékesítésnek a saját termék áthelyezése egyik tagállamból a másik tagállamba, ha az vevői készlet céljára történik. Következésképp a közösségi termékértékesítés a termék értékesítésekor történik és a belga/magyar eladási pontos nem belföldi, hanem közösségi értékesítés valósul meg, a bevallása is a tényleges értékesítés időpontjához kötődik.
Sajnálatos, hogy a NAV nem a hatályos törvényeken alapuló állásfoglalást ad ki.
papati
Szakértői hozzászólás
A "pontos" szó helyesen "ponton". Bocsánat, a gépelés nem az erősségem :(
papati
Szakértői hozzászólás
Nagyon köszönjük készséges válaszukat!
Felhasználói hozzászólás