Gyorskérdés
JOG - Polgári jog, gazdasági jog, cégjog, civil szervezetek

Végrehajtói letiltás


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

gogazkft97 2013-12-16 12:41:50

Hogyan kell helyesen eljárni, abban az esetben, amikor egy alkalmazottal kapcsolatban naponta érkeznek az újabb és újabb végrehajtói letiltások. (Már összesen 10 van) Jól gondolom-e, hogy először is érkezési sorrendet kell felállítanom a kötelezettségek áradatában. Időrendben először érkezettnél megnézem, hogy a törvény melyik fajta tartozást sorolja előre, eszerint fogom a kifizetéseket teljesíteni. Ezután következik a következő levél? Vagy, amikor újabbat kapok, mindig figyelnem kell és változik a sorrend? A másik problémám a végrehajtónak járó jutalék kérdése, erről azt olvastam, hogy minden tartozás átutalását követi a végrehajtónak járó jutalék. Tehát több letiltás esetén a nettó munkabér 50% vonható el, de nem az egész összeg megy a tartozásba, hanem a 10%- mindig a végrehajtó jutaléka. Hogyan kell ezt helyesen kezelni?
Nagyon szépen köszönöm: Móni

Témanyitó hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2013-12-16 21:27:10

Több letiltás esetén a levonás a munkabér 50%-áig terjedhet.
Az azonos pont alá tartozó (azonos jogcímű) követelések sorrendjét a letiltás érkezésének ideje határozza meg.

1994. évi LIII. törvény a bírósági végrehajtásról
64. § (1) Az adóssal szemben fennálló több követelést a munkabérből a 165. §-ban megállapított sorrendben, a 164-167. §-nak megfelelően kell levonni.
(2) A 165. § ugyanazon pontja alá eső több követelés egymás közötti sorrendjét aszerint kell megállapítani, hogy az egyes követelésekre vonatkozó letiltások (a levonás alapjául szolgáló okiratok) közül melyik érkezett előbb a munkáltatóhoz.
(3) A bíróság a (2) bekezdéstől eltérően elrendelheti, hogy a Vht. 165. § (1) bekezdés a)-g) pontjai közül ugyanazon pont alá eső több követelést arányosan kell kielégíteni.
Levonás a munkavállalói munkabérből
65. § (1) A munkaviszony alapján kapott munkabérből (a továbbiakban: munkavállalói munkabér) legfeljebb 33%-ot lehet levonni.
(2) A levonás a munkavállalói munkabérnek legfeljebb 50%-áig terjedhet az alábbi követelések fejében:
a) tartásdíj (14. §),
b) az adóssal szemben fennálló munkavállalói munkabér követelés,
c) jogalap nélkül felvett munkavállalói munkabér és társadalombiztosítási ellátás.
(3) Több letiltás esetén a levonás a munkavállalói munkabérnek legfeljebb 50%-áig terjedhet.
(4) Az (1)-(3) bekezdések alkalmazásában munkavállalói munkabérnek minősül a munkáltató által, a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti béren kívüli juttatás kivételével minden olyan, a munkavállaló munkaviszonyára vagy annak megszüntetésére, megszűnésére tekintettel kifizetett pénzbeli juttatás, amelyet személyi jövedelemadó-előleg fizetési kötelezettség terhel a magánszemélynél.

Kielégítési sorrend
165. § (1) Ha a befolyt összeg nem fedezi a végrehajtás során behajtani kívánt valamennyi követelést, a kielégítési sorrend - a követelések jogcímét alapul véve - a következő:
a) gyermektartásdíj,
b) jogszabályon alapuló egyéb tartásdíj,
c) munkavállalói munkabér és a vele egy tekintet alá eső járandóság (65. és 66. §),
d) a büntető- és a büntetésvégrehajtási, valamint a szabálysértési eljárásban az adóssal szemben megállapított, az állam javára fizetendő összeg, a vagyonelkobzásból eredő követelés (a polgári jogi igény kivételével),
e) adó, társadalombiztosítási követelés és más köztartozás,
f) egyéb követelés,
g) a végrehajtási eljárásban kiszabott rendbírság.
(2) Egy összegben előre vállalt tartásdíj behajtása esetén a tartásdíjnak a felosztási terv elkészítéséig tartó időszakra eső, időarányosan kiszámított hányada elégítendő ki az (1) bekezdés a) vagy b) pontja szerint, a tartásdíj ezt meghaladó része az egyéb követelések között elégíthető ki.
166. § A követelés érvényesítésével és behajtásával felmerült, a bíróság (hatóság) által megállapított költséget és a követelés egyéb járulékait a követeléssel azonos sorrendben kell kielégíteni.
167. § A 165. § szerinti sorrendben előbb álló követelés teljes kielégítése után lehet a sorrendben hátrább álló követelést kielégíteni.
168. § Ha a befolyt összeg nem fedezi az azonos sorrendben felsorolt valamennyi követelést, e követeléseket arányosan kell kielégíteni.

Szakértői hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2013-12-17 15:41:25

Móni,
Az első szempont, hogy melyik kategóriába tartozik. Csak ezt követően lehet az azonos kategóriába tartozókat időrend szerint besorolni. Amire nem jut pénz, az vár a sorára. A 10% behajtói jutalék igaz, a jutalékkal együtt lehet 50%-ig terhelni a nettó bért több letiltás vagy gyerektartás esetén. A jutalékot minden levonásnál utalni kell.
Egyébként meg eszement törvényalkotói pofátlanság, hogy a munkaadóra tolják a letiltással járó sz...kodást, ahelyett, hogy a hitvány munkavállalót kínoznák :(((
papati

Szakértői hozzászólás

gogazkft97 2013-12-18 07:48:41

Attila, nagyon szépen köszönöm, és igen ez azért már nem simán bérszámfejtés...
Köszi: Móni

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 3 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra