A 2009 évre vonatkozó NYENYI adatszolgáltatásról
Az „utolsó” NYENYI után is maradnak a nyugdíjbiztosító felé teljesítendõ kötelezettségek. Az írás az Önadózó újság 2010 márciusi számában olvasható. Az újság megvásárolható az In Medio és Relay hírlapüzletekben. További írások az Önadózó 2010/3. számából.
KOCKÁZATOS ADÓZÓI MAGATARTÁSOK 2010-BEN
Már hagyomány, hogy az adóév elején az APEH elnöke is közzéteszi évértékelõjét az ellenõrzési irányelve formájában.
A 2009. ÉVRE VONATKOZÓ NYENYI ADATSZOLGÁLTATÁSRÓL
Az „utolsó” NYENYI után is maradnak a nyugdíjbiztosító felé teljesítendõ kötelezettségek. Az elmúlt év második felében már foglalkoztunk lapunk hasábjain a 2009. évre vonatkozó nyugdíjbiztosítási egyéni nyilvántartólapok (NYENYI) nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek felé történõ leadásának újdonságaival [„Már elérhetõ a 2009. évi e-NYENYI” (Önadózó 2009/9. szám), illetve „Felhasználói segítség a NYENYI 2009 gyakorlati alkalmazásához (Önadózó 2009/10. szám)]. Ezekben az anyagokban a 2009. évre történõ adatszolgáltatás technikai újdonságait, a korábban megszokott NYENYI programoktól való alapvetõ eltéréseket, és – hangsúlyos módon – az elektronikus úton történõ teljesítés gyakorlati kérdéseit ismertettük. Jelen anyagunkban a 2010. január 1-jén hatályos szabályozás szerinti jogszabályi háttér felvázolása mellett, - a fentebb hivatkozott korábbi anyagainkat nem megismételve - bemutatjuk az idõközben végrehajtott – az elektronikus úton történõ teljesítés spektrumát szélesítõ - fejlesztéseket.
SZJA ADÓELÕLEG-NYILATKOZATOK ALKALMAZÁSA A GYAKORLATBAN
A 2010-es adóváltozásokra tekintettel különösen idõszerû az adóelõleg-nyilatkozatokra vonatkozó szabályok áttekintése, illetve a nyilatkozatokkal kapcsolatos praktikus tudnivalók rendszerezése – mind a kifizetõk, mind a magánszemélyek részére.
A 2009. ÉVI BESZÁMOLÓ ÖSSZEÁLLÍTÁSA
2009. év közben voltak olyan számviteli törvényi változások, illetve egyéb jogszabályi változások, amelyek újdonságként érintik a 2009-es üzleti év zárását. Ezen túlmenõen az év végi záráshoz kapcsolódóan a gyakorlatban ismétlõdõen felmerülnek olyan kérdések, problémák, amelyekre célszerû visszatérni. E cikk keretében ezekkel szeretnék foglakozni.
A TEVÉKENYSÉGRE JELLEMZÕ KERESETRÕL AZ EGYÉNI VÁLLALKOZÓK SZEMSZÖGÉBÕL
A 2010. január 1-tõl hatályos személyi jövedelemadó törvény többek között bevezette a tevékenységre jellemzõ kereset fogalmát, melynek hatására az egyéni vállalkozók és személyesen közremûködõ társas vállalkozók többlet adminisztrációs, és vélhetõen nagyobb adófizetési kötelezettséggel is számolhatnak. Az új fogalomhoz kapcsolódó közteher vonzat nem csak a személyi jövedelemadó törvényben, hanem a társadalombiztosítási járulék és az egészségügyi hozzájárulás szabályairól rendelkezõ jogszabályokban is megjelennek. Várhatóan az új terminus „vesztesei” az egyéni vállalkozók lesznek, mivel számukra nem sok lehetõség adódik, hogy jogviszonyukat másik ruhába öltöztessék. Jelen cikk megpróbál néhány gyakorlati tanácsot adni a megváltozott szabályok alkalmazásához, tartalmaz néhány számítást az adóterhelés változásának bemutatásához.
A BÉRMUNKA SZOLGÁLTATÁS ADÓZÁSA – 2010
2009. év végéig az adóalanyoknak jelentõs problémát okozott a terméken végzett munka áfa szabályainak alkalmazása. Mondhatni fölöslegesen bonyolult volt a szabályozás, és több esetben kellett adót felszámítani a külföldi megbízó felé, aki azt csak jelentõs adminisztrációval igényelhette vissza az APEH Kizárólagos Illetékességi Ügyek Fõosztályától. E visszaigénylésnek sok buktatója volt, rengeteg jogvitát generált a visszatérítési igény, hol okkal, hol ok nélkül. 2010.-re a bérmunkával kapcsolatos szabályok Európai Uniós szinten egyszerûsödtek, és a sok esetben a technikailag fölöslegesen, azonban törvényesen feszámított adó mára már szükségtelenné vált. Jelen cikk célja, hogy összefoglalja az új szabályozással kapcsolatos tudnivalókat.
DÖNTÉSI FOLYAMATÁBRA INGATLAN-ÉRTÉKESÍTÉSEK ÁFA-KÖTELEZETTSÉGÉNEK MEGHATÁROZÁSÁHOZ
Több mint egy éve már, hogy közöltünk egy segédletet az ingatlanhoz kapcsolódó áfa kötelezettségek megállapításához. Az azóta bekövetkezett jogszabályi változások miatt idõszerûnek tartjuk felfrissíteni.
TÕKEJÖVEDELMEK ADÓZÁSA 2010-BEN III.
Az Önadózó januári számában megkezdett sorozatunk befejezõ részében a tartós befektetésbõl származó jövedelem adózási szabályaival és a tõkejövedelmeket érintõ kisebb súlyú változásokkal foglalkozunk.
A BELFÖLDI INGATLANVAGYONNAL RENDELKEZÕ TÁRSASÁGBAN FENNÁLLÓ VAGYONI BETÉT MEGSZERZÉSE
Az Illetékekrõl szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 2009. évi módosítása következtében új elemmel bõvült a visszterhes vagyonátruházási illeték köre. 2010. január 1-jétõl a visszterhes illetékfizetési kötelezettség kiterjed a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkezõ társaságban fennálló vagyoni betét megszerzésére is. A felmerülõ gyakorlati kérdékre is választ kíván adni írásunk.
A KORENGEDMÉNYES NYUGDÍJAZÁS 2010. ÉVI SZABÁLYAIRÓL
A Magyar Közlöny 2009. évi 180. számában került kihirdetésre „a korengedményes nyugdíjba vonulás lehetõségének meghosszabbításáról szóló” 283/2009. (XII.11.) Korm. Rendelet (a továbbiakban: R.), amely amellett, hogy „önállóan” megfogalmazta a hosszabbítás speciális feltételeit, módosította a korengedményes nyugdíjazás általános szabályait rögzítõ 181/1996. Korm. rendeletet (a továbbiakban: Koreng. rend.) is. Ismertetjük a megváltozott feltételrendszert.
TÁMOP PROJEKTEK ZÁRÓ ELSZÁMOLÁSA
Mikor kell benyújtani a záró kifizetési igénylést és a záró projekt elõrehaladási jelentést? Mire kell különösen figyelni a projekt megvalósításának vége elõtt? Milyen kockázatokkal kell számolnunk, mennyi pénzt kapunk még meg? Mikor kell megkezdeni az elõleggel való elszámolást? Meddig lehet szerzõdésmódosítást kezdeményezni? Ezekre a kérdésekre találunk választ az alábbiakban, gyakorlati példákkal szemléltetve.
MUNKABALESET, ÜZEMI BALESET, FELELÕSSÉG, KÁRTÉRÍTÉS, ELLÁTÁSOK
Írásunkban áttekintjük a munkahelyi balesetek jogi felelõsségi és társadalombiztosítási kérdéseit.
FELSZÁMOLÁSI ELJÁRÁS KEZDEMÉNYEZÉSÉNEK GYAKORLATI KÉRDÉSEI I.
Írásunk célja, hogy a gyakorlatban segítséget nyújtson azon gazdálkodó szervezetek vezetõi, munkatársai részére, akik jogi képviselet nélkül szeretnének felszámolási eljárásban követelést érvényesíteni; vagy éppen a piacvesztés, esetleg veszteséges gazdálkodás miatt likviditási problémákkal, fizetési nehézségekkel küzdõ adósi pozícióban szeretnének tisztában lenni azzal, hogy mi a teendõ, ha a cég ellen felszámolási eljárás indult.
AMIT A HITELRÕL ÉRDEMES TUDNI EGY VÁLLALKOZÁSNAK
Avagy: hogyan juthat a vállalkozása ma Magyarországon finanszírozáshoz? (üzleti tanácsok kisvállalkozásoknak). Ha vállalkozása mögött nem áll Tõkeerõs befektetõ, akkor cége fejlesztéséhez idõvel külsõ forrásokra lesz szüksége. A Mikrovállalkozások esetében ennek egyik legegyszerûbb módja a hitelfelvétel. Bizonyos méretek fölött már akár a kötvény kibocsátás vagy a nyílt részvénytársasággá alakuláson keresztüli jelentõs mértékû külsõ forrás bevonás is elérhetõ lehetõséget jelent a vállalkozás számára..
VEZETÕI INFORMÁCIÓ – HOGYAN ÁRAZZUK BE TERMÉKÜNKET (II)?
Sorozatunk eddigi részeiben áttekintettük a vállalkozás teljesítménye legfontosabb mutatóit, elmélyedtünk a költségszámításban, és elkezdtük a megfelelõ ár meghatározásának összetevõit elemezni. De mi a megfelelõ ár?
ADÓINFO 2010 MÁRCIUSRA
***
ÖNADÓZÓ elõfizetéssel - lépéselõnyben az adózásban!
Önadózó - az adózók lapja. Adó, tb. számvitel a gyakorlatban havonta 64 nyomtatott oldalon. Megjelenik minden hónap elsõ napján. Hétezer könyvelõ irodának, vállalkozásnak és intézménynek szolgáltatunk havonta, 10 ezren olvassák rendszeresen heti hírlevelünket. Elõfizetési díj 2010. év 1-12. hónapra: 17.640,-Ft. (1.470,-Ft/hó). Elõfizetõknek 20% szakkönyv vásárlási kedvezmény, ingyenes e-könyvek, e-Önadózó. Ügyfélszolgálat 1085 Budapest, József körút 53. Tel: 267 5010.
Elõfizetés: info@onadozo.hu
Webáruház
Szabályzatok
-
Kézikönyv vállalkozások GDPR megfelelési kötelezettségeinek teljesítéséhez
Bruttó ár: 25 400 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Székhelyszolgáltatók pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Ingatlan-vállalkozások pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes
Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése
E-Könyvek
-
Kamerás megfigyelés alkalmazása munkahelyen, üzletben – kézikönyv és iratminták
Bruttó ár: 12 700 Ft
-
A munka- és pihenőidő elektronikus nyilvántartásának követelményei
Bruttó ár: 1 270 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Új munkajogi tájékoztatások útmutatóval
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 10 160 Ft
E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése
Szakkönyvek
-
Egyszeres könyvvitel a gyakorlatban
Bruttó ár: 25 200 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 20 160 Ft
Postaköltség: 2 625 Ft -
Agrárgazdaságok átadása és adózása
Bruttó ár: 15 750 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 12 600 Ft
Postaköltség: 1 100 Ft
E-Start
Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.
- Elektronikus ügyintézés - alapok
- Adatvédelem
- Adózási alapinformációk
- Adókalkulátorok
- Adóellenőrzés, adóigazgatás, jogorvoslatok, ügyintézés a NAV előtt
- Adózó saját bevallási és egyéb nyilvántartási adatainak lekérdezése
- Bevallási, adatszolgáltatási platformok
- Bírósági eljárások - Fizetési meghagyás - Alternatív vitarendezések
- Bírósági határozatok gyűjteménye
- Cégügyek, céginformációk
- Civil szervezetek
- Családtámogatások
- Egészség - Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT)
- E-learning - Kötelező továbbképzések könyvelőknek, adótanácsadóknak, könyvvizsgálóknak, ügyvédeknek
- Egyéni vállalkozók nyilvántartása
- Építőipar
- Gépjármű
- Hatósági igazolások igénylése
- Helyi önkormányzati ügyek (E-ÖNKORMÁNYZAT PORTÁL)
- Ingatlan
- Jogszabálygyűjtemények
- KSH adatok - Az adatvezérelt üzleti döntésekért
- Mezőgazdaság
- NAV szolgáltatások
- Pénzügyi ágazati szakmák és szakképzés
- Pénzügyi, számviteli szoftverek
- Támogatások, pályázatok,
- Társadalombiztosítás
- Turisztikai szolgáltatók NTAK regisztrációja