A cégeljárás aktuális gyakorlati kérdései
Címkék: telephely, székhely, aláírás minta
1. Székhely/telephely, fióktelep/ nyilatkozat - 2. Aláírás-minta/ aláírási címpéldány csatolása - 3. Minősített többségű befolyást biztosító szavazati jog - 4. Közhasznú nonprofit társaságok illetékmentessége
A közelmúltban felmerült legfontosabb jogértelmezési kérdésekről szeretnék tájékoztatást nyújtani Önöknek, megkönnyítve a cégeljárási gyakorlathoz való igazodást.
1. Székhely/telephely, fióktelep/ nyilatkozat
A Ctv. 1. és 3. számú melléklete a 2012. évi CIV. tv. 7.§-ának 2012. július 16. napjától hatályos módosító rendelkezése folytán már nem kívánja meg, hogy a fenti nyilatkozatok kiterjedjenek a használat jogcímére, sőt azt sem, hogy a nyilatkozat az ingatlan feletti rendelkezési jog jogosultjától származzon. Erre tekintettel az 1. sz. melléklet I/13. pontja és a 3. sz. melléklet II/12. pontjának helyes értelmezése – a Ctv. 7.§ /4/ bekezdésével összhangban- az, hogy a CÉG tesz nyilatkozatot a használat JOGSZERŰSÉGÉRŐL! A cég nevében természetesen a mindenkori törvényes képviselő jogosult megtenni a nyilatkozatot.
Továbbra is feltétel a legalább teljes bizonyító erejű magánokirati forma.
2. Aláírás-minta/ aláírási címpéldány csatolása
A Módtv2. /2012. évi LXXXV.évi tv./ általános hatályba lépésétől /2012.07.01./ lehetséges a Ctv. 31/A.§ /2/ bekezdése alapján olyan változásbejegyzési eljárást is kezdeményezni, amelynek tárgya kizárólag az, hogy a cég a cégjegyzékbe már bejegyzett képviselőre nézve, a korábbiakban még be nem nyújtott, a képviselő cégjegyzésének módját igazoló okiratot csatol. Ebben az esetben azonban a változásbejegyzési kérelem mellékleteként kizárólag közjegyzői aláírás hitelesítéssel ellátott címpéldány csatolható!
Mivel ez is egy /speciális/ változásbejegyzési eljárás, az illeték /15.000-Ft/ és a közzétételi költségtérítés /3.000.-Ft/ előzetes megfizetése és az erről kiállított MÁK-igazolások csatolása nem mellőzhető.
Fontos kiemelni, hogy 2012. július 1-jétől sincs a Ctv.-nek olyan rendelkezése, mely alapján akár az aláírási címpéldány, akár az aláírás-minta a cég-vagy változásbejegyzési eljárás kötelező melléklete lenne. Erre utal a Ctv. továbbra is hatályos 9.§ /1/ bekezdésében az „amennyiben” szó, valamint a Módtv2.-vel kiegészített Ctv. 1.számú melléklet I/2. és a 3.számú melléklet II/2/c. pontja, melyek szerint ezen okiratokat csak akkor kell a cégbírósághoz benyújtani, ha a csatolásuk tényét a kérelem-nyomtatványon feltüntették / a 13. rovatban X-el kell ezt jelölni!/.
A Módtv2. csupán a közjegyzői címpéldány és a Ctv.-be 2007-ben beiktatott speciális ügyvédi aláírás-minta a hatósági eljárásokban és harmadik személyek felé való egyenértékűségét teremti meg, valamint annak lehetőségét, hogy ezen okiratok cégiratokká válásának tényére / Ctv. 24.§ /1/ bekezdés h./ pont/ a cégjegyzék adata is utaljon, de nem írja elő ezek cégbírósághoz való kötelező benyújtását a továbbiakban sem.
Kiemelést érdemel még a Ctv. 131/C.§-ának azon rendelkezése, mely szerint, ha a cég képviseletére jogosult adatainak bejegyzésére a Módtv2. hatálybalépése /2012.07.01./ napját megelőzően benyújtott /!/ cég-vagy változásbejegyzési kérelem alapján került sor, a kizárólag a cégjegyzés módját igazoló okirat utólagos benyújtása iránti – a fentiekben említett speciális- változásbejegyzési eljárásban- a Ctv. 31/A.§ /2/ bekezdésétől eltérően /!/- ügyvéd által ellenjegyzett aláírás-minta is csatolható, ha/!/ azt a korábbi bejegyzési vagy változásbejegyzési eljárásban a Ctv. 9.§ /3/ bekezdésének alkalmazásával már csatolták.
Ebben az esetben a korábbi eljárásban már csatolt okiratot kell ismételten benyújtani.
Nos tehát, a Ctv. 31/A.§ /2/ bekezdése és a 131/C.§ közt az a különbség, hogy az első esetben 2012. 07.01-jét követően előterjesztett bejegyzési vagy változásbejegyzési eljárásban került bejegyzésre a cég képviselője, de abban az eljárásban nem került benyújtásra címpéldány vagy aláírás minta és azt később, ebben a speciális változásbejegyzési eljárásban teszik meg. Ekkor már csak aláírási címpéldány csatolható.
A második esetben /Ctv. 131/C.§/ pedig arról van szó, hogy a cég képviselője adatainak cégjegyzékbe való bejegyzésére még 2012.07.01-jét megelőzően előterjesztett kérelem alapján került sor, és ekkor a kérelem mellékleteként benyújtásra került- élve a korábbi törvényi lehetőséggel- az eljárásban okiratot szerkesztő és a cégeljárásra meghatalmazott ügyvéd által készített aláírás-minta, csak ezen tény cégjegyzékben való feltüntetésére még nem volt jogszabályi mód. Így a speciális változásbejegyzési eljárásban - illeték és közzétételi költségtérítés megfizetése mellett! - utólag a már korábban benyújtott okiratot kell ismét megküldeni a cégbíróságnak.
3. Minősített többségű befolyást biztosító szavazati jog
A korlátolt felelősségű társaságok és a zártkörűen működő részvénytársaságok / zártkörűen működő európai részvénytársaság/ esetében, ha a tagnak/részvényesnek/ a Gt. 52.§-a szerinti mértékű /min. 75%/ szavazati jogot eredményező tagi részesedése van, akkor ezt az alapítás körében a 21/2006./V. 18./ IM rendelet 8.§ /1/ bekezdése alapján a bejegyzési kérelem nyomtatványon, illetve egyébként az ilyen mértékű befolyás LÉTREJÖTTÉVEL összefüggő változásbejegyzési eljárásban a változásbejegyzési kérelem nyomtatvány tagi /részvényesi/ adatánál fel kell tüntetni.
Fontos kiemelni, hogy az ilyen befolyásszerzés CSAK két-vagy többszemélyes társaságban alakulhat ki, EGYSZEMÉLYES TÁRSASÁG ESETÉN FOGALMILAG KIZÁRT!
A minősített befolyás szerzése ugyanis konszernjogi tényállást jelent, a konszernjog pedig- a hitelezővédelem mellett- arra szolgál, hogy a társaságban kisebbségbe szorult tagok érdekeit védje a társaság irányítását döntő részben meghatározó uralkodó taggal szemben.
Így a társaság egyszemélyessé válása folytán benyújtandó változásbejegyzési kérelem illetéke 15.000.- Ft, nem pedig az Itv. 45.§ /4/ bekezdésében írt speciális illeték /BDT 2008/12/213. és 2009/7-8/134./.
Arra is felhívom a figyelmüket, hogy amennyiben az uralkodó tag az üzletrészét értékesíti, újabb minősített többséget biztosító befolyás NEM JÖN LÉTRE, csak a korábbi jogosultja lesz más, ezért ezen eljárásokban is a 15.000,-Ft-os általános változásbejegyzési illeték a helyes /Fővárosi Ítélőtábla 13. Cgf. 44.267/2009/2./.
4. Közhasznú nonprofit társaságok illetékmentessége
Sajnálatos módon a korábbi felhívásom/ tájékoztatásom ellenére még mindig találkozom olyan jogi képviselővel, aki nem veszi figyelembe az Itv. 5.§ /1/ bekezdés m./ pontja szerinti illetékmentességet, így a társaságokkal megfizetteti a 15.000.-Ft-os összegű változásbejegyzési illetéket. Ez téves és jogszabálysértő, így ismételten kérem a kollégákat, hogy erre fokozottan figyeljenek! Természetesen ezen társaságok az alapítás körében is illetékmentesek.
FIZESSEN ELŐ 2024-RE AZ ÖNADÓZÓ ÚJSÁGRA ÉS ONLINE CSOMAGJÁRA!
Önadózó - okos újság okos cégeknek és könyvelőknek! Velünk 2024-ben is könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. Az Önadózó az egyik legnagyobb terjedelemmel jelentkező havi szaklap. Igen gazdag az archívumunk, az előfizetéssel ingyenesen hozzájuthat a megelőző évek lapszámaihoz. Az egyes lapszámok tartalma online elérhető, illetve mobiltelefonon is. Online csomagunk: Számviteli szabályzatok 2024 ● Cafetéria szabályzat 2024 ● Pénzmosás elleni szabályzat csomag ● GDPR Segédlet, ● Gyorskérdés szolgáltatás a honlapon,● Segédletek + Mérlegképes és adótanácsadói kreditek ● Ingyenes e-könyvek és vásárlási kedvezmény az Önadózó Webáruhgázban ● Egyes Kulcs-Soft programok előfizetőknek ingyenesen ● Előfizetni itt lehet: https://www.onadozo.hu/elofizetes-az-ujsagra/
Webáruház
Szabályzatok
-
Kézikönyv vállalkozások GDPR megfelelési kötelezettségeinek teljesítéséhez
Bruttó ár: 25 400 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Székhelyszolgáltatók pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Ingatlan-vállalkozások pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes
Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése
E-Könyvek
-
Kamerás megfigyelés alkalmazása munkahelyen, üzletben – kézikönyv és iratminták
Bruttó ár: 12 700 Ft
-
A munka- és pihenőidő elektronikus nyilvántartásának követelményei
Bruttó ár: 1 270 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Új munkajogi tájékoztatások útmutatóval
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 10 160 Ft
E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése
Szakkönyvek
-
Egyszeres könyvvitel a gyakorlatban
Bruttó ár: 25 200 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 20 160 Ft
Postaköltség: 2 625 Ft -
Agrárgazdaságok átadása és adózása
Bruttó ár: 15 750 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 12 600 Ft
Postaköltség: 1 100 Ft
E-Start
Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.
- Elektronikus ügyintézés - alapok
- Adatvédelem
- Adózási alapinformációk
- Adókalkulátorok
- Adóellenőrzés, adóigazgatás, jogorvoslatok, ügyintézés a NAV előtt
- Adózó saját bevallási és egyéb nyilvántartási adatainak lekérdezése
- Bevallási, adatszolgáltatási platformok
- Bírósági eljárások - Fizetési meghagyás - Alternatív vitarendezések
- Bírósági határozatok gyűjteménye
- Cégügyek, céginformációk
- Civil szervezetek
- Családtámogatások
- Egészség - Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT)
- E-learning - Kötelező továbbképzések könyvelőknek, adótanácsadóknak, könyvvizsgálóknak, ügyvédeknek
- Egyéni vállalkozók nyilvántartása
- Építőipar
- Gépjármű
- Hatósági igazolások igénylése
- Helyi önkormányzati ügyek (E-ÖNKORMÁNYZAT PORTÁL)
- Ingatlan
- Jogszabálygyűjtemények
- KSH adatok - Az adatvezérelt üzleti döntésekért
- Mezőgazdaság
- NAV szolgáltatások
- Pénzügyi ágazati szakmák és szakképzés
- Pénzügyi, számviteli szoftverek
- Támogatások, pályázatok,
- Társadalombiztosítás
- Turisztikai szolgáltatók NTAK regisztrációja