A diákok nyári munkavégzésének adójogi kérdései
A diákok munkavégzésének leggyakoribb, pénzbeli díjazással is járó eseteit tekintjük át a személyi jövedelemadó és a társadalombiztosítási járulékok szempontjából:
1. A nappali tagozatos közép vagy felsõfokú oktatásban résztvevõ diákok szakmai gyakorlata:Amennyibena tanuló, hallgató a szakmai gyakorlata idején a mindenkori minimálbér15%-át meghaladó díjazásban részesül, úgy az a feletti rész már egyébjövedelemnek minõsül, mely személyi jövedelemadó, és 11 százalékos EHOfizetési kötelezettséggel jár.
Azonban, ha a szakmai gyakorlatidejére kapott díjazás ezt a mértéket nem haladja meg, akkor adóterhetnem viselõ járandóságnak minõsül a személyi jövedelemadó törvényértelmében, tehát a rá esõ adót nem kell megfizetni.
Ha a diákcsak adóterhet nem viselõ járandóságban részesül, akkor adóbevallástsem kell benyújtani és adófizetési kötelezettség sem terheli.
Mása helyzet, ha a fenti díjazáson kívül egyéb vagy bármilyen más jogcímenis szerez jövedelmet a fiatal, mert akkor már adóbevallást kellbenyújtani és adófizetésre is sor kerülhet.
Atanulószerzõdéssel foglalkoztatott tanuló esetében a járulékalapotképezõ jövedelem a szerzõdésben meghatározott díj, mely a szakképzésrõlszóló törvény szerint legalább a minimálbér 20 %-a. A járulékfizetésikötelezettséget az általános szabályok szerint kell teljesíteni,tételes egészségügyi hozzájárulást azonban nem kell fizetni.
2. Munkaviszony:
Szinténeléggé elterjedt jövedelemszerzési forma, mikor a fiatalt a nyári hónapvagy hónapok idejére munkavállalóként munkaviszonyban foglalkoztatják.
AMunka Törvénykönyv szerint az minõsül fiatal munkavállalónak, aki atizennyolcadik életévét még nem töltötte be. Munkaviszonyt az iskolaiszünet alatt a 15. életévét betöltött, nappali rendszerû iskolaiképzésben részt vevõ tanuló is létesíthet, a 16 éven aluli diákmunkavállalásához azonban törvényes képviselõjének hozzájárulásaszükséges.
A munkaviszonyból származó jövedelem bérjövedelemnek minõsül, mely adó és járulék köteles.
Atársadalombiztosításra irányadó jogszabályok nem tesznek különbséget afelnõttként, illetve tanulóként, hallgatóként végzett munkatekintetében. A tanuló, hallgató munkaviszonyban vagy munkavégzésreirányuló egyéb jogviszony keretében is foglalkoztatható, vagy veletanulószerzõdés köthetõ.
A munkaviszony keretébenfoglalkoztatott tanuló, hallgató biztosítottá válik, így a részérejutatott jövedelem után a foglalkoztató és maga a biztosított is azáltalános szabályok szerint teljesíti járulékfizetési kötelezettségét,illetve a foglalkoztató a tételes eho fizetési kötelezettségét.
Amunkaviszonyban álló, nappali tagozatos tanuló, hallgató nem kötelespénzbeli egészségbiztosítási járulékot fizetni (3 %), így e jogviszonyaalapján nem válik jogosulttá az egészségbiztosítás pénzbeliellátásaira.
3. Megbízási jogviszony:
Ez a szerzõdéstípus a személyi jövedelemadó szabályai szerint az ún. önállótevékenység kategóriájába tartozik, ahol a jövedelem kiszámításánálválasztható a 10% költséghányad elszámolása, vagy a tételesköltségelszámolás. Az e módszerekkel meghatározott jövedelem azadótábla szerint adózik.
Még egyszer fontos hangsúlyozni, hogyaz adóterhet nem viselõ járandóság kivételével minden említettjövedelemfajta esetén bevallást kell adnia a fiatalnak, az adóévetkövetõ év május 20-ig.
Az is fontos tudnivaló, hogy bármelyjövedelem csak akkor fizethetõ ki, ha a diák rendelkezik adóazonosítójellel, ami az adóhivatal ügyfélszolgálatainál igényelhetõ.
Atársadalombiztosítási szabályok szerint a munkavégzésre irányuló egyébjogviszony (megbízási, felhasználási szerzõdésen alapuló, vállalkozási,bedolgozói vagy segítõ családtagként létesített jogviszony) esetében atanuló, hallgató akkor válik biztosítottá, ha az e tevékenységbõlszármazó tárgyhavi járulékalapot képezõ jövedelem eléri vagy meghaladjaa tárgyhónapot megelõzõ hónap elsõ napján érvényes minimálbér haviösszegének 30 %-át, vagy naptári napokra számítva annak harmincadrészét.
Amennyiben a biztosítási kötelezettség megállapítható,a járulékfizetési kötelezettséget és a tételes eho fizetésikötelezettséget a már említett általános szabályok szerint kellteljesíteni.
Ha biztosítási jogviszony nem jön létre afoglalkoztatót 11 %-os mértékû egészségügyi hozzájárulás fizetésikötelezettség terheli.
www.apeh.hu
APEH Észak-alföldi Regionális Igazgatósága
Webáruház
Szabályzatok
-
Kézikönyv vállalkozások GDPR megfelelési kötelezettségeinek teljesítéséhez
Bruttó ár: 25 400 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Székhelyszolgáltatók pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Ingatlan-vállalkozások pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes
Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése
E-Könyvek
-
Kamerás megfigyelés alkalmazása munkahelyen, üzletben – kézikönyv és iratminták
Bruttó ár: 12 700 Ft
-
A munka- és pihenőidő elektronikus nyilvántartásának követelményei
Bruttó ár: 1 270 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Új munkajogi tájékoztatások útmutatóval
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 10 160 Ft
E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése
Szakkönyvek
-
Egyszeres könyvvitel a gyakorlatban
Bruttó ár: 25 200 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 20 160 Ft
Postaköltség: 2 625 Ft -
Agrárgazdaságok átadása és adózása
Bruttó ár: 15 750 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 12 600 Ft
Postaköltség: 1 100 Ft
E-Start
Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.
- Elektronikus ügyintézés - alapok
- Adatvédelem
- Adózási alapinformációk
- Adókalkulátorok
- Adóellenőrzés, adóigazgatás, jogorvoslatok, ügyintézés a NAV előtt
- Adózó saját bevallási és egyéb nyilvántartási adatainak lekérdezése
- Bevallási, adatszolgáltatási platformok
- Bírósági eljárások - Fizetési meghagyás - Alternatív vitarendezések
- Bírósági határozatok gyűjteménye
- Cégügyek, céginformációk
- Civil szervezetek
- Családtámogatások
- Egészség - Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT)
- E-learning - Kötelező továbbképzések könyvelőknek, adótanácsadóknak, könyvvizsgálóknak, ügyvédeknek
- Egyéni vállalkozók nyilvántartása
- Építőipar
- Gépjármű
- Hatósági igazolások igénylése
- Helyi önkormányzati ügyek (E-ÖNKORMÁNYZAT PORTÁL)
- Ingatlan
- Jogszabálygyűjtemények
- KSH adatok - Az adatvezérelt üzleti döntésekért
- Mezőgazdaság
- NAV szolgáltatások
- Pénzügyi ágazati szakmák és szakképzés
- Pénzügyi, számviteli szoftverek
- Támogatások, pályázatok,
- Társadalombiztosítás
- Turisztikai szolgáltatók NTAK regisztrációja