A mezõgazdasági termelõk nyugtaadási kötelezettség

ART

Nyomtatás
Forrás: Önadózó

A magánszemélyek gyakran értékesítenek különbözõ saját elõállítású növényi, állati eredetû termékeket, illetve ezek feldolgozásából származó élelmiszeripari termékeket. Felmerül a kérdés, hogy kell-e nyugtát adniuk?

Ahhoz, hogy  nyugtaadási kötelezettség terhelje az ilyen személyeket, alapvetõ feltételként az általános forgalmi adó alanyának kell minõsülniük.

Közülük azok, akik saját fogyasztásra termelnek és csak  eseti jelleggel, az alkalomszerûen jelentkezõ termékfelesleget értékesítik, nem minõsülnek ÁFA alanynak, ezért az értékesítésrõl nem kell nyugtát kibocsátaniuk. Más a helyzet akkor, ha valaki bevétel elérése érdekében rendszeresen vagy üzletszerûen (egyszerûbben fogalmazva eladásra termelve) értékesít. Ilyenkor adóalanynak minõsül és vonatkozhat rá a nyugtaadási kötelezettség, de nem minden esetben.

A törvény – vámtarifa számra hivatkozva  tételesen felsorolja az ide tartozó saját elõállítású termékek körét – meghatározza, hogy mi minõsül mezõgazdasági tevékenységnek.

Ide tartoznak többek között a gabonafélék, az élelmezési célra alkalmas zöldségek, gyümölcsök, az egyes élõállatok és állati termékek (pl. nyers tej, friss tojás) valamint a saját elõállítású alapanyag feldolgozásából származó élelmiszeripari termékek (pl. tejtermékek, savanyúságok). Ugyanakkor nem tartozik ebbe a körbe pl. az élõállatok közül a kutya, macska, a díszállat, az élelmiszeripari termékek közül a húsipari termékek, húskészítmények értékesítése.

További feltételként mezõgazdasági tevékenységrõl csak akkor beszélhetünk, ha az értékesítés nem minõsül kereskedelmi tevékenységnek. Nem kereskedelmi tevékenység, ha a termelõ felvásárlónak értékesít, de az sem, ha pl. a piacon vagy más nyílt elárusítóhelyen adja el a terméket, de az abból származó tárgyévi bevétele nem éri el az 500.000.- Ft-ot.

Ha a feltételek teljesülnek és mezõgazdasági tevékenység valósul meg, akkor a termelõnek választási lehetõséget biztosít a törvény. Ezen tevékenysége vonatkozásában eredendõen különleges jogállásúnak minõsül amely többek között azt jelenti, hogy az értékesítésrõl nem kell bizonylatot kibocsátania, nem kell nyugtát adnia. Lehetõsége van azonban arra is, hogy errõl - az adóhatósághoz tett bejelentés alapján - lemondjon és az általános szabályokat alkalmazva „belépjen az áfa-körbe”,  ami  nyugtaadási kötelezettséget eredményez.

Az elõzõeket összefoglalva a termelõ elsõ teendõje, hogy minõsítse tevékenységét. Ha saját fogyasztásra termelte pl. a burgonyát, de most a korábbiakhoz képest nagyobb lett a termés és ezt az eseti termékfelesleget kiviszi a piacra, nem keletkezik nyugtaadási kötelezettsége.

Amennyiben eredendõen az volt a szándéka, hogy a családi szükségletet meghaladóan jövedelem kiegészítés céljából állítja elõ a terméket,  akkor vizsgálni kell, hogy a konkrét termék elõállítása mezõgazdasági tevékenységnek minõsül-e vagy sem. Ha pl. azért vágott 2 db hízót, hogy az egyiket feldolgozva az elkészült szárazkolbászt, füstölt szalonnát a piacon értékesíti, az értékesítéssel összefüggésben áfa-alanynak minõsül, bejelentési kötelezettsége keletkezik, adószámmal kell rendelkeznie és nyugtát kell adnia, mivel a húsipari termékek értékesítése nem minõsül mezõgazdasági tevékenységnek az áfa szempontjából. Ha a példabeli esetben tejtermékrõl van szó - mivel ennek értékesítése mezõgazdasági tevékenységnek minõsül – nyugtaadási kötelezettség csak abban az esetben keletkezik, ha a piaci értékesítésbõl származó bevétel eléri az 500.000.- Ft-ot, vagy ha a termelõ úgy dönt, hogy belép az áfa-körbe.

www.apeh.hu
APEH Dél-alföldi Regionális Igazgatóság
2007.10.04.

Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra