A munkavállalóra kötött üzleti betegségbiztosítás

SZJA

Nyomtatás
Forrás: Önadózó 2023/12 | Szerző: Dr. Kiss Zoltán

Címkék: munkavállalói juttatások


Népszerű juttatási forma a munkavállalókra kötött betegségbiztosítás. Ennek a juttatásnak adózási szempontból mind a bemeneti (díjfizetési), mind a kimeneti (szolgáltatás igénybevétele) oldala vizsgálandó.

A biztosítási díj megfizetése

Az Szja tv. alkalmazásában betegségbiztosításnak (vagy egészségbiztosításnak) az olyan személybiztosítás minősül, amely alapján a biztosító a biztosított megbetegedése esetén a szerződésben meghatározott szolgáltatások teljesítésére vállal kötelezettséget azzal, hogy betegségbiztosítás esetében a biztosító szolgáltatása kiterjedhet a szerződésben meghatározott, a biztosítási eseménnyel kapcsolatban álló egészségügyi szolgáltatások miatt felmerült költségek egészségügyi szolgáltató számára történő megtérítésére is [Szja tv. 3. § 94. pont]. E fogalomból következik, hogy a biztosítási eseménnyel kapcsolatban álló – a kockázat-elbíráláshoz szükséges, továbbá az orvosi protokoll szerinti gyakorisággal elvégzett – szűrővizsgálatok beleértendők a betegségbiztosítás fogalmába, ugyanakkor az ún. menedzserszűrések díja nem finanszírozható betegségbiztosítás díja formájában.

Az egészségbiztosítás abban az esetben minősül az Szja tv. alkalmazásában kockázati biztosításnak, ha sem lejárati szolgáltatása, sem visszavásárlási értéke nincs [Szja tv. 3. § 91. pont]. Ez azt jelenti, hogy a kockázatinak minősülő egészségbiztosításból biztosítási esemény (ideértve a megbetegedésből származó, továbbá a baleseti eredetű egészségromlást is) bekövetkezte nélkül nincs mód vagyoni érték kivonására, továbbá a biztosítás lejárati szolgáltatást sem nyújt.

Alapesetben a kockázati biztosítás (esetünkben kockázati betegségbiztosítás) munkáltató által fizetett díja bérjövedelemként viseli a közterheket.

Azonban a csoportos kockázati biztosítások egyes meghatározott juttatásként adózhatnak az Szja tv. 70. § (6) bekezdés b) pontja alapján. A hivatkozott szabály alapján egyes meghatározott juttatásnak minősül az olyan ingyenes vagy kedvezményes termék, szolgáltatás révén juttatott adóköteles bevétel, amelynek igénybevételére egyidejűleg több magánszemély jogosult, és a kifizető – jóhiszemű eljárása ellenére – nem képes megállapítani az egyes magánszemélyek által megszerzett jövedelmet.

A csoportos kockázati biztosítások esetén e jogszabályhely szerinti kifizetői adózás biztosítása a következők miatt indokolt:

Az első és második francia bekezdésben szereplő állítások egymással összefüggésben állnak, mert ha a fajlagos (egy főre jutó) biztosítási díj (mint az elméletileg a magánszemély szintjén adóztatandó jövedelem) a biztosítási időszak alatt folyamatosan változik, úgy a kifizető automatikusan a jövedelem állandó önellenőrzésére kényszerül. A magánszemély szintjén történő jövedelem-megállapítás bizonytalansága és az ezzel összefüggő jelentős adminisztráció (illetve annak lehetősége) eredményezi a csoportos kockázati biztosítások esetén a kifizetői adózást.

Hogyan kell értelmezni az „aránytalanul nagy erőfeszítés” kifejezést? Helyesen úgy, hogy:

  • az nem függ a csoportos biztosításba tartozó veszélyközösség konkrét méretétől (ha például a veszélyközösség öt főből áll, akkor ehhez az öt főhöz viszonyítva eredményez az ismételt önellenőrzések végrehajtása aránytalanul nagy adminisztrációt),
  • a kifizetői adózásnak nem feltétele, hogy az aránytalanul nagy adminisztráció ténylegesen be is következzék, elégséges hozzá az, hogy annak lehetősége fennálljon.

Az előzőekben ismertetett szabályok a Ptk. szerinti csoportos (kollektív) biztosításnak minősített szerződések esetén alkalmazhatóak (feltéve, hogy a biztosítás az Szja törvény fogalma szerint kockázati biztosításnak minősül).

Eszerint a fenti értelmezés alkalmazható a csoportos kockázati biztosítások (ún. állománybiztosítások) esetében. Ezen biztosításoknál:

  • a biztosítási díj a biztosítási időszak kezdőlétszáma vagy átlagos statisztikai állományi létszám alapján kerül meghatározásra,
  • vannak olyan esetek, amikor a díj csak egy adott mértékű létszámváltozást (pl.: 10 százalékot) meghaladóan kerül módosításra,
  • a biztosító szolgáltatására csak az a személy jogosult, aki a biztosítási esemény bekövetkezésekor a veszélyközösségbe tartozott (még vagy már munkavállaló volt).

Az ilyen biztosításoknál könnyű belátni, hogy az adókötelezettség magánszemélyek szintjén történő meghatározása nehézségekbe ütközik, a kifizető és a biztosító együttműködése esetén is aránytalanul sok erőforrás bevonásával sem lehet hibátlanul elvégezni a feladatot.

A biztosító szolgáltatása

A kockázatinak minősülő betegségbiztosítások (egészségbiztosítások) esetében az Szja tv. „kimeneti oldalon” kedvezményes adózási lehetőséget biztosít. Így adómentes a biztosító balesetbiztosítási vagy betegségbiztosítási, jövedelmet pótló szolgáltatásnak nem minősülő szolgáltatása. Például adómentes egy betegségbiztosítás keretében kötött összegbiztosítás alapján járó fix biztosítási összeg (az összeg nagyságától függetlenül), továbbá adómentes az is, ha a biztosító a magánszemély ténylegesen felmerült és igazolt költségeit téríti meg.

Továbbá értékhatár nélkül adómentes a balesetbiztosítás vagy betegségbiztosítás alapján járó jövedelmet pótló szolgáltatás is, a 2018 után kötött biztosítások esetében már nem kell vizsgálni a korábbi napi 15 ezer forintos limitet [hatályon kívül került az Szja tv. 1. sz. melléklet 6.6. pont b) alpontja és a 6.7. pont c) alpontja]. Így például ha 2018-ban egy betegségbiztosítás alapján a magánszemély napi 25 ezer forintra volt jogosult a keresőképtelenségének időszaka alatt, akkor 10 ezer forint jogviszony szerint (munkavállaló esetében munkabérként) vált adókötelessé, és 15 ezer forint volt adómentes. 2019-től a teljes 25 ezer forint adómentes, tekintettel arra, hogy a biztosítás munkáltató által fizetett díját a munkavállaló béreként kell kezelni.

FIZESSEN ELŐ 2024-RE AZ ÖNADÓZÓ ÚJSÁGRA ÉS ONLINE CSOMAGJÁRA!

Önadózó - okos újság okos cégeknek és könyvelőknek!  Velünk 2024-ben is könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. Az Önadózó az egyik legnagyobb terjedelemmel jelentkező havi szaklap. Igen gazdag az archívumunk, az előfizetéssel ingyenesen hozzájuthat a megelőző évek lapszámaihoz. Az egyes lapszámok tartalma online elérhető, illetve mobiltelefonon is. Online csomagunk: Számviteli szabályzatok 2024 Cafetéria szabályzat 2024 Pénzmosás elleni szabályzat csomag GDPR Segédlet, Gyorskérdés szolgáltatás a honlapon,Segédletek + Mérlegképes és adótanácsadói kreditek Ingyenes e-könyvek és vásárlási kedvezmény az Önadózó Webáruhgázban ● Egyes Kulcs-Soft programok előfizetőknek ingyenesen ● Előfizetni itt lehet: https://www.onadozo.hu/elofizetes-az-ujsagra/ 


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra