Adó 2009: ingatlanforgalmazási célú illetékek
A Javaslatban foglalt új szabály a 2%-os illetékkulcs igénybevételét mind az ingatlan tulajdonjogának értékesítését végzõ vállalkozó, mind az ingatlanokat lízingbeadó cégek esetében nettó árbevételük meghatározott összetételéhez köti.
___________________________________________________
ÖNADÓZÓ - az adózók lapja
Megjelenik minden hónap elsõ napján. Elõfizetési díj 2009. évre még 13.205,-Ft (1-12. hó). Elõfizetõknek 20% szakkönyv vásárlási kedvezmény. Önadózó Ügyfélszolgálat 1085 Budapest, József körút 53. Tel: 267 5010. Elõfizetés: info@onadozo.hu
___________________________________________________
Adó 2009: ingatlanforgalmazási célú illetékek változása
A hatályos Itv. az ingatlanforgalmazási célú vagyonszerzésekre az általánoshoz képest kedvezõbb – 2%-os – illetékmértéket állapít meg. Ezen illetékkedvezményt jelenleg a fõtevékenysége szerint ingatlanforgalmazásra jogosult vállalkozó, ingatlanok pénzügyi lízingjét fõtevékenységként folytató vállalkozó és ingatlanalap veheti igénybe akkor, ha az ingatlanforgalmazást a vállalkozó cégbizonyítvánnyal, az ingatlanalap ingatlanalap-kezelõi tevékenységét a PSZÁF által kiadott engedéllyel, illetve az ingatlanok pénzügyi lízingjét folytató vállalkozó azt, hogy ingatlanok pénzügyi lízingjét fõtevékenységként folytatja, a Magyar Lízingszövetségnek a nettó árbevétel-megoszlásról szóló igazolásával bizonyítja.
A szabályozás átalakításával a Javaslat szükségtelenné teszi a TEÁOR számok alkalmazását, egyúttal egységes feltételrendszert teremt az ingatlanforgalmazást és a lízingbeadást végzõ társaságok vonatkozásában. A Javaslatban foglalt új szabály a 2%-os illetékkulcs igénybevételét mind az ingatlan tulajdonjogának értékesítését végzõ vállalkozó, mind az ingatlanokat lízingbeadó cégek esetében nettó árbevételük meghatározott összetételéhez köti. Ingatlanok tulajdonjogának értékesítését, valamint ingatlanok pénzügyi lízingbe adását végzõ vállalkozó esetében az elõírt követelmény, hogy elõzõ adóévi nettó árbevételük legalább 50%-a ezen tevékenységekbõl kell, hogy származzon, illetve ingatlanok és gépjármûvek pénzügyi lízingjét egyaránt végzõ vállalkozónak minõsüljön. Ez utóbbi kategóriába az újonnan megállapított értelmezõ rendelkezések szerint azon lízingcégek tartoznak melyek elõzõ adóévi nettó árbevétele legalább 75%-ban pénzügyi lízingbõl származott, azzal, hogy az ingatlanlízingbõl, illetve a gépjármûlízingbõl származó bevétel a teljes nettó árbevétel legalább 25-25%-át teszi ki.
A kedvezmény széles körû kiterjesztését jelenti az, hogy igénybevételéhez nem feltétel az, hogy a cég kizárólagos tevékenysége a pénzügyi lízingre irányuljon. Így a pénzügyi lízingtevékenység mellett egyéb, például kisebb részben hitelezési, vagy betétgyûjtési tevékenységet egyaránt folytató lízingcég is igénybe veheti az illetékkedvezményt.
Meghosszabbodik továbbá a kedvezmény igénybevételére vonatkozó nyilatkozattételi határidõ, ugyanis a Javaslat mind a továbbértékesítési szándékról, mind a nettó árbevétel megoszlásáról szóló nyilatkozat megtételére a fizetési meghagyás jogerõre emelkedésig biztosít lehetõséget, szemben a hatályos szabályozással, mely szerint a továbbértékesítési szándékról a vagyonszerzés illetékkiszabásra történõ bejelentésekor kell nyilatkozni.
A nettó árbevétel megoszlásáról szóló igazolás rendje változik, egyszerûsödik, ugyanis a kedvezmény igénybevételének ezen kritériumát – vagyis, hogy a vagyonszerzõ elõzõ adóévi nettó árbevétele alapján az Itv. alkalmazásában ingatlanforgalmazónak vagy ingatlanok pénzügyi lízingjét, illetve ingatlanok és gépjármûvek pénzügyi lízingjét egyaránt folytató vállalkozónak minõsül –, a jövõben nem a vagyonszerzõnek kell igazolnia. Errõl elegendõ nyilatkoznia. Az adóhatóság hivatalból ellenõrizheti a nettó árbevétel megoszlást.
Ha a nyilatkozattételre a cég adóéve hatodik hónapja elsõ napját –vagyis a beszámoló-készítés határidejét – megelõzõen kerül sor, akkor a vagyonszerzõnek arról kell nyilatkoznia, hogy elõre láthatóan meg fog felelni az Itv. által támasztott követelménynek. Amennyiben a vállalás mégsem valósul meg, azt az adózó a beszámoló elkészítése után, az adóévet követõ hatodik hónap 15. napjáig köteles jelezni az adóhatóság felé. Ebben az esetben a megfizetett és az egyébként fizetendõ illeték különbözetét 50%-kal növelt összegben kell utólagosan megfizetni. Ugyanez – azaz a különbözeti illeték másfélszeresének elõírása – érvényes arra az esetre is, ha a vagyonszerzõ június 15. napját követõen nyilatkozik a vállalás meghiúsulásáról, azzal a különbséggel, hogy a nyilatkozat határidejének elmulasztása miatt az Art. szerinti mulasztási bírság is fizetendõ. Ha azonban adóhatósági ellenõrzés keretében derül fény arra, hogy a nyilatkozatban vállaltak nem teljesültek, az elõzõ esetektõl eltérõen a különbözeti illeték kétszeresét kell a vállalkozó terhére pótlólag elõírni.
A Javaslat az ingatlanforgalmazók és a lízingcégek vonatkozásában is biztosítja a kedvezmény igénybevételét azoknak is, akik a vagyonszerzés évében kezdték meg e tevékenységüket. E vagyonszerzõknek arról kell nyilatkozniuk, hogy nettó árbevételük megoszlása az elsõ adóévben várhatóan megfelel a vonatkozó törvényi feltételeknek. Ha azonban a vállalás mégsem teljesül, akkor ezt a kezdõ adóévet követõ 6. hónap 15. napjáig kell bejelenteni. E bejelentésre tekintettel az adóhatóság a kedvezményes kulccsal meghatározott és az egyébként fizetendõ illeték különbözetének 50%-kal növelt összegét írja elõ pótlólag. Abban az esetben, ha a feltételek teljesülésének hiányára adóhatósági ellenõrzés keretében derül fény, a különbözeti illeték kétszeres kell a mulasztó társaságnak megfizetnie.
A hatályos Itv. értelmében az ingatlanalapnak az illetékkedvezmény igénybevételéhez ingatlanalap-kezelõi jogosultságát a PSZÁF által kiadott engedéllyel kell igazolnia. Az adminisztrációs terhek egyszerûsítése jegyében a Javaslat a jövõben eltekint az igazolás külön benyújtásától, a kedvezmény igénybevételénél az kerül rögzítésre, hogy a kedvezményt a PSZÁF engedélyével mûködõ ingatlanalap veheti igénybe.
A továbbértékesítés megtörténtét – a Javaslat értelmében – az adóhatóság továbbra is hivatalból ellenõrzi. Az ingatlan akkor tekinthetõ értékesítettnek/lízingbe adottnak, ha az ingatlan-nyilvántartásban forgalmazók esetén a tulajdonjog-változás, lízingcégek esetén pedig a tulajdonjog fenntartással történõ vétel ténye feljegyzésre került. Ha ezeket a továbbértékesítésre nyitva álló határidõ leteltekor csak széljegy jelzi, akkor ez igazolásként azzal a feltétellel fogadható el, ha a jog vagy tény bejegyzése, illetve feljegyzése utóbb megtörténik.
Változatlan a szabályozás azon része is, mely szerint, ha a cég az általa megszerzett ingatlant megosztja, és nem mindegyiket értékesíti tovább a törvényi határidõn belül, akkor a kedvezmény csak azokra az ingatlanokra vonatkozik, melyek kapcsán a vállalt feltétel – vagyis a két éven belül történõ továbbértékesítés – teljesült, a határidõn belül tovább nem értékesített ingatlanok után pedig az illetékkülönbözet arányos részének kétszeresét pótilletékként kell megfizetni.
Az ingatlanforgalmazási tevékenységet végzõ vállalkozók és a lízingcégek esetében (hasonlóan a telek kapcsán igénybe vehetõ mentességi szabálynál) beiktatásra kerül az – az egyébként a Gt. 70. § (1) bekezdésébõl levezethetõ – szabály, mely világosan rögzíti, hogy jogutódlás esetén a jogutód csak akkor mentesül a különbözeti illeték kétszeresének megfizetése alól, ha az eredetileg nyitva álló határidõn belül az ingatlant értékesíti.
/Részlet a 2009. évi adótörvény-javalsat miniszteri indokolásából/
Forrás: http://www2.pm.gov.hu
***
KÖNYVELÕK KÉZIKÖNYVE
Praktikus tanácsokkal, magyarázatokkal, megoldásokkal. Bizonyára Ön is úgy érzi, idõnként elvész a jogszabályok rengetegében, szélmalomharcot vív az ügyfeleivel, kollégáival, hivatalos szervekkel. Sokszor gondolta már azt, hogy egyedül maradt a problémáival, nem tud senkitõl segítséget kérni, nem ért bizonyos dolgokat. Sokan vannak ezzel így. Ezért írta meg ezt a könyvet néhány olyan számviteli szakember, akik a gyakorlati problémákat is jól érzékelik, mert nap, mint nap találkoznak azokkal a kérdésekkel a munkájuk során, melyek Önt is foglalkoztatják.
Kiadó: ADÓNET.HU Zrt. Terjedelem 576 oldal. Ára: 9.900,-Ft + postaköltség.
Megvásárolható: Önadózó Ügyfélszolgálat 1085 Bp. József krt. 53. I/8. Tel: 267 5010.
Megrendelhetõ: info@onadozo.hu
Webáruház
Szabályzatok
-
Kézikönyv vállalkozások GDPR megfelelési kötelezettségeinek teljesítéséhez
Bruttó ár: 25 400 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Székhelyszolgáltatók pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Ingatlan-vállalkozások pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes
Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése
E-Könyvek
-
Kamerás megfigyelés alkalmazása munkahelyen, üzletben – kézikönyv és iratminták
Bruttó ár: 12 700 Ft
-
A munka- és pihenőidő elektronikus nyilvántartásának követelményei
Bruttó ár: 1 270 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Új munkajogi tájékoztatások útmutatóval
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 10 160 Ft
E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése
Szakkönyvek
-
Egyszeres könyvvitel a gyakorlatban
Bruttó ár: 25 200 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 20 160 Ft
Postaköltség: 2 625 Ft -
Agrárgazdaságok átadása és adózása
Bruttó ár: 15 750 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 12 600 Ft
Postaköltség: 1 100 Ft
E-Start
Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.
- Elektronikus ügyintézés - alapok
- Adatvédelem
- Adózási alapinformációk
- Adókalkulátorok
- Adóellenőrzés, adóigazgatás, jogorvoslatok, ügyintézés a NAV előtt
- Adózó saját bevallási és egyéb nyilvántartási adatainak lekérdezése
- Bevallási, adatszolgáltatási platformok
- Bírósági eljárások - Fizetési meghagyás - Alternatív vitarendezések
- Bírósági határozatok gyűjteménye
- Cégügyek, céginformációk
- Civil szervezetek
- Családtámogatások
- Egészség - Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT)
- E-learning - Kötelező továbbképzések könyvelőknek, adótanácsadóknak, könyvvizsgálóknak, ügyvédeknek
- Egyéni vállalkozók nyilvántartása
- Építőipar
- Gépjármű
- Hatósági igazolások igénylése
- Helyi önkormányzati ügyek (E-ÖNKORMÁNYZAT PORTÁL)
- Ingatlan
- Jogszabálygyűjtemények
- KSH adatok - Az adatvezérelt üzleti döntésekért
- Mezőgazdaság
- NAV szolgáltatások
- Pénzügyi ágazati szakmák és szakképzés
- Pénzügyi, számviteli szoftverek
- Támogatások, pályázatok,
- Társadalombiztosítás
- Turisztikai szolgáltatók NTAK regisztrációja