Akcióterv a devizahitelesek megsegítésére
Ötpontos otthonvédelmi akciótervben állapodott meg a kormány és a Magyar Bankszövetség a lakáshitelesek megsegítésére: árfolyamgátat vezetnek be, megszûnik az árverezési moratórium, létrejön a nemzeti eszközkezelõ, visszaállítják a devizaalapú lakáshitelezést, és bevezetik az otthonvédelmi kamattámogatást.
_____________________________________
Kérjen ingyenes Önadózó bemutató számot!
Az Önadózó újság egy korábbi számának megküldésével Ön betekintést nyerhet abba a mûhelymunkába, amellyel havonta többezer vállalkozás, intézmény és tanácsadó részére nyújtunk segítséget, szakmai információkat, megoldásokat adókötelezettségeik szakszerû teljesítéséhez. Önadózó - az adózók lapja. Adó - Tb - Számvitel - Munkaügy a gyakorlatban, havonta 64 oldalon. A megadott postacimre megküldjük, jelezze e-mailben: info@onadozo.hu
__________________________________________
Akcióterv a devizahitelesek megsegítésére
Három pontban nincs megegyezés, ezekrõl a felek tovább konzultálnak.
Az árfolyamgát azt jelenti, hogy a deviza alapú lakáshitelek törlesztõ részleteit 2014. december 31-ig fix árfolyammal számítják, a svájci frank hitelekét 180, az euróalapú hitelekét 250, a japán jen alapúakét 200 forinttal. A CHF hitelek esetében egy átlagos hiteladós havonta 15 ezer forinttal fizet majd kevesebbet. Mindenki maga döntheti el, hogy élni kíván-e a lehetõséggel. A törlesztõrészletben jelentkezõ különbséget forint jelzáloghitellé alakítják a bankok, aminek törlesztését 2015. január 1. után kell megkezdeni, a Buborral megegyezõ kamattal (mostani mértéke 6,1 százalék). Az állam ehhez 2015. január 1-jéig garanciát nyújt a bankoknak, ennek díja várhatóan 1,5 százalék lesz. A törlesztõrészletek 2015 után sem szabadulhatnak el, legfeljebb 15 százalékkal emelkedhetnek, amit a futamidõ hosszabbításával érnek el.
Július 1-jétõl megszûnik az árverezési moratórium, de a bankok csak fokozatosan értékesíthetik a tulajdonukba került lakásokat: 2011. július 1-jétõl októberig csak a 30 millió forintnál nagyobb értékû és 20 millió forintnál magasabb hátralékú ingatlanokat árverezhetik el, október 1. és december 31. között negyedévente a lejárt, felmondott hitelek 2-2, 2012-ben 3-3, 2013-ban 4-4, 2014-ben pedig 5-5 százalékát.
Létrejön a Nemzeti Eszközkezelõ Társaság (NET). Az eszközkezelõ két módon tud majd segíteni azoknak, akik elveszítették a lakásukat: egyrészt zöldmezõs állami beruházásként elindít egy új házépítési programot - az új ingatlanokban az erre szoruló családokat helyezik el -, másrészt úgy, hogy a bajba jutott adós lakását megvásárolja, a korábbi tulajdonos pedig bérlõként az ingatlanban maradhat. A családi fedél programba szeretnék bevonni az önkormányzatok tulajdonában álló üres lakásokat is.
A NET Budapesten és a megyei jogú városokban a hitel keletkezéskori ingatlanértékének 55, a városokban 50, a többi településen 30 százalékán veszi át a lakásokat a bankoktól. A nemzetgazdasági tárca azzal számol, hogy 2012-ben néhány ezer lakás kerülhet az eszközkezelõ tulajdonába.
Bevezetik az otthonvédelmi kamattámogatást: az a bajba jutott adós, aki kisebb lakásba költözik, jelzáloghitelt vehet fel állami kamattámogatás mellett, amit legfeljebb öt évre adnak, s mértéke a legkedvezõbb esetben évi 3,5 százalék lehet.
Visszaállítják továbbá a devizaalapú lakáshitelezést, de csak azok élhetnek ezzel, akiknek a jövedelmük abban a devizanemben van, amiben a lakáshitelt fel kívánják venni, és a minimálbér legalább 15-szörösét keresik.
Az akciótervrõl törvény születik majd, ezzel azonban megvárják, hogy a szociális konzultáció devizahitelesek megsegítésére vonatkozó kérdéseire megérkezzenek a válaszok.
A megállapodás Matolcsy György és Patai Mihály szerint is több százezer lakáshiteles helyzetét javíthatja. A konzultációk mindkét oldal szerint folytatódnak. A bankszövetség elnöke ugyanakkor megjegyezte, hogy a probléma nagy része, körülbelül 80 százaléka a megállapodás után is megmarad, 20 százalékát pedig késõbbi idõpontra tolják el, amikor reményeik szerint mind az ország, mind az állampolgárok jobb helyzetben lesznek.
A lelkesedés hiányát magyarázhatja, hogy bankok magasabb árfolyamot szerettek volna rögzíteni a törlesztõrészletek számításához, a svájci franknál például 190 forintot, a 180 forint ugyanakkor a nemzetgazdasági miniszter 160 forintos tárgyalási alapjánál kétségtelenül kedvezõbb. A 190 forint mellett szólt, hogy gyenge forint esetén kisebb adósságot halmoztak volna fel a hiteladósok, így a bankok kockázata is kisebb lenne, ami azért is fontos, mert az állam csak 2015. január 1-jéig nyújt garanciát a gyûjtõszámlákon felhalmozott összegekre, pont addig, amikor megkezdõdik a különbözet törlesztése.
Az árverési limitet a bankok jóval magasabban - már kezdettõl negyedévente 5 százalékban - határozták volna meg, hogy érdemben tisztulhasson a portfóliójuk.
A kormány további három pontról - a bankadó 2013-2014 utáni mértékérõl, az "elsétálási jogról" és a hitelezés ösztönzésérõl - is tárgyalt a bankokkal, de azokban nem jött létre megegyezés.
A kormány a tárgyalások finisében állt elõ azzal a javaslattal, hogy a bankok vállalják, hogy még 2013-ban és 2014-ben is a jelenlegi különadó 50 százalékának megfelelõ mértékû különadót fizetnek, erre azonban önként nem voltak hajlandóak.
A hitelezést a korábbi elképzelések szerint azzal ösztönözték volna, hogy a bankok a lakás- illetve kkv hitelnövekmény 2010. december 31-i értékhez mért növekményének meghatározott részét leírhatták volna a bankadóból, illetve a bankadó alapjából. Végül, mivel a bankadó fizetését nem vállalták önként a bankok, a kormány kivette a mostani csomagból a bankadó leírhatóságát is.
Az "elsétálási jog", vagyis a szabad elvonulás joga azt jelenti, hogy ha a pénzintézet, illetve a követelés tulajdonosa kényszerintézkedéssel értékesíti az ingatlant, és a befolyó összeg alacsonyabb, mint a követelése, a különbözetet köteles elengedni. Az MTI információi szerint ezt a bankok erõsen ellenezték, egyebek mellett, mert kijátszható lett volna.
Az MTI által megkérdezett elemzõk szerint az otthonvédelmi akciótervvel csak átmeneti segítséget nyújt a kormány azoknak, akik még képesek törleszteni.
***
ÖNADÓZÓ újság - Segítség a szakmai munkában!
Önadózó - az adózók lapja. Adó - Tb. - Számvitel - Munkaügy a gyakorlatban havonta 64 nyomtatott oldalon. Megjelenik minden hónap elsõ napján. Hétezer könyvelõ irodának, vállalkozásnak és intézménynek szolgáltatunk havonta, 11 ezren olvassák rendszeresen heti hírlevelünket. Elõfizetési díj 2011. december 31-ig 1.470,-Ft/hó. Elõfizetõknek 20% szakkönyv vásárlási kedvezmény, ingyenes e-könyvek, e-Önadózó. Ügyfélszolgálat 1085 Budapest, József körút 53. Tel: 267 5010.
Elõfizetés: info@onadozo.hu
Webáruház
Szabályzatok
-
Kézikönyv vállalkozások GDPR megfelelési kötelezettségeinek teljesítéséhez
Bruttó ár: 25 400 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Székhelyszolgáltatók pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Ingatlan-vállalkozások pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes
Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése
E-Könyvek
-
Kamerás megfigyelés alkalmazása munkahelyen, üzletben – kézikönyv és iratminták
Bruttó ár: 12 700 Ft
-
A munka- és pihenőidő elektronikus nyilvántartásának követelményei
Bruttó ár: 1 270 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Új munkajogi tájékoztatások útmutatóval
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 10 160 Ft
E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése
Szakkönyvek
-
Egyszeres könyvvitel a gyakorlatban
Bruttó ár: 25 200 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 20 160 Ft
Postaköltség: 2 625 Ft -
Agrárgazdaságok átadása és adózása
Bruttó ár: 15 750 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 12 600 Ft
Postaköltség: 1 100 Ft
E-Start
Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.
- Elektronikus ügyintézés - alapok
- Adatvédelem
- Adózási alapinformációk
- Adókalkulátorok
- Adóellenőrzés, adóigazgatás, jogorvoslatok, ügyintézés a NAV előtt
- Adózó saját bevallási és egyéb nyilvántartási adatainak lekérdezése
- Bevallási, adatszolgáltatási platformok
- Bírósági eljárások - Fizetési meghagyás - Alternatív vitarendezések
- Bírósági határozatok gyűjteménye
- Cégügyek, céginformációk
- Civil szervezetek
- Családtámogatások
- Egészség - Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT)
- E-learning - Kötelező továbbképzések könyvelőknek, adótanácsadóknak, könyvvizsgálóknak, ügyvédeknek
- Egyéni vállalkozók nyilvántartása
- Építőipar
- Gépjármű
- Hatósági igazolások igénylése
- Helyi önkormányzati ügyek (E-ÖNKORMÁNYZAT PORTÁL)
- Ingatlan
- Jogszabálygyűjtemények
- KSH adatok - Az adatvezérelt üzleti döntésekért
- Mezőgazdaság
- NAV szolgáltatások
- Pénzügyi ágazati szakmák és szakképzés
- Pénzügyi, számviteli szoftverek
- Támogatások, pályázatok,
- Társadalombiztosítás
- Turisztikai szolgáltatók NTAK regisztrációja