Az elõtársasági idõszak szabályai, teendõi

ART

Nyomtatás
Forrás: Önadózó

RÉSZLET A KÖNYVELÕK KÉZIKÖNYVÉBÕL: a jogelõd nélkül alapított vállalkozó az elõtársasági idõszakról a számviteli törvény szerinti könyvvezetéssel alátámasztott beszámolót köteles készíteni, azt (ha szükséges) könyvvizsgálóval véleményeztetni, valamint közzétételi kötelezettségének eleget tenni.

KÖNYVELÕK KÉZIKÖNYVE
Ára: 9.900,- Ft + postaköltség. Szerzõk: az Önadózó újság szerzõi. A könyv hagyományos nyomdai elõállítású, terjedelme kb. 500 oldal. Megjelenik 2007. október 10-én. Kiadó: ADÓNET.HU Kft. A könyv kereskedelmi forgalomba nem kerül.  www.kezikonyvek.hu

M E G R E N D E L É S: info@onadozo.hu

***

 A gazdasági társaságokról szóló törvény, illetve a cégnyilvántartásról, a cégnyilvánosságról és a bírósági cégeljárásról szóló törvény 1998-tól hatályos elõírásai közül legjelentõsebb változás a korábbiakhoz képest, hogy módosult a cégbejegyzési eljárás, megszûnt a visszamenõleges hatályú bejegyzés jogintézménye. Ebbõl következõen a cégbejegyzéssel érintett vállalkozó (társaság) a cégjegyzékbe történõ bejegyzéssel (a bejegyzés napjával) jön létre. Ugyanakkor a cégbejegyzést megelõzõ idõszakban a gazdasági társaság, az egyesülés, a szövetkezet, az erdõbirtokossági társulat, a közhasznú társaság és a vízgazdálkodási társulat a létesítésének idõpontjától a cégbírósági bejegyzés napjáig, illetve a cégbejegyzési kérelem jogerõs elutasításának napjáig vagy a cégbejegyzési eljárás megszüntetésének napjáig terjedõ idõszakban elõtársaságként mûködhet.

Az elõtársasági idõszak tehát az alapítók által elkészített létesítõ okirat ellenjegyzésétõl, illetve közokiratba foglalásától a gazdasági társaság cégbejegyzéséig vagy a bejegyzés elutasításáról szóló cégbírósági határozat jogerõre emelkedéséig tart. Az érdemi bírósági határozat meghozatalának idõpontjától függõen az elõtársasági állapot néhány napig, de - például a bejegyzés iránti kérelem elleni fellebbezés benyújtása esetén - akár több hónapig is fennállhat. Az elõtársaság, mint jogintézmény jelentõsége a cégeljárás során bevezetett ügyintézési határidõk, illetve a szerzõdésminták alkalmazásának lehetõsége ellenére sem elhanyagolható.

Az elõtársasági idõszaknak két szakasza van: a bejegyzés iránti kérelem benyújtását megelõzõ és az azt követõ idõszak.
• a kérelem benyújtásáig (amelynek a fõszabályként a társasági szerzõdés megkötésétõl számított 30 napon belül meg kell történnie) az elõtársaság üzletszerû - azaz rendszeres, nyereségre irányuló - gazdasági tevékenységet nem folytathat. Kizárólag a tevékenysége mûködésének megkezdéséhez szükséges feltételek elõteremtése végett köthetnek megállapodásokat, a létrehozni kívánt cég nevében és javára eljáró vezetõ tisztségviselõk. Ilyen megállapodás lehet például a székhely használatra kötött bérleti szerzõdés vagy a bankszámlanyitás.
• A cégbejegyzés iránti kérelem benyújtását követõen a vállalkozás már üzletszerû tevékenységet is folytathat, a bejegyzési eljárás idõtartama alatt azonban a társaság iratain, illetve a jogügyletek megkötésekor a cégnévben a bejegyzés alatt (b. a.) toldattal az elõtársasági állapotot jelezni kell. A bejegyzés iránti kérelemnek a cégbírósághoz történõ elõterjesztésével járó, az üzletszerû tevékenység megkezdésének lehetõsége nem jelenti, hogy az elõtársaság hatósági engedélyhez kötött tevékenységet is folytathat. Erre, a cégbejegyzés elrendeléséig, akkor sem jogosult, ha a szükséges engedélyt már beszerezte. Mindig az adott tevékenységre vonatkozó jogszabály írja elõ, hogy az engedélyköteles-e vagy nem.
Engedélyhez kötött tevékenység - a teljesség igénye nélkül - például a
 gyógyszer nagykereskedelem (51.46)
 gyógyszertárak létesítése, üzemeltetése (52.31, 85.11)
 kiskereskedelmi üzlet mûködtetése (51, 52)
 könyvvizsgálói tevékenység (74.12)
 magánnyomozói tevékenység (74.60)
 raktározás - telepen (63.12)
 személytaxi-szolgáltatás (60.22) stb….


A létrehozni kívánt gazdasági társaság cégneve alatt az elõtársasági szakaszban is jogképes. (Jogképességét az új GT egyértelmûen kimondja.) Az elõtársasági idõszakra a létrehozni kívánt gazdasági társaságra irányadó szabályokat kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy
• tagjainak személyében - a törvény által elõírt eseteket kivéve - változás nem következhet be;
• a társasági szerzõdés módosítására - a cégbíróság általi hiánypótlásra történõ felhívás teljesítésének kivételével - nem kerülhet sor;
• nem kezdeményezhetõ a tag kizárására irányuló per;
• hatósági engedélyhez kötött tevékenységet nem végezhet;
• jogutód nélküli megszûnés, társasági formaváltás, egyesülés vagy szétválás, továbbá közhasznú társasággá alakulás nem határozható el;
• gazdasági társaságot nem alapíthat, illetve abban tagként nem vehet részt.

Az elõtársaságkénti mûködés idõtartama alatt az eszközökben, forrásokban változások következnek be, ezért indokolt, hogy erre az idõszakra is vonatkozzanak a számviteli törvény elõírásai és az elõtársaság a reá vonatkozó beszámoló keretében számot adjon vagyoni, pénzügyi helyzetérõl, az elõtársaság idõtartama alatt elért bevételeirõl, költségeirõl, ráfordításairól és eredményérõl. Ezért a jogelõd nélkül alapított vállalkozó az elõtársasági idõszakról a számviteli törvény szerinti könyvvezetéssel alátámasztott beszámolót köteles készíteni, azt (ha szükséges) könyvvizsgálóval véleményeztetni, valamint közzétételi kötelezettségének eleget tenni. Ezen kötelezettségnek a vállalkozó cégjegyzékbe való bejegyzésének, illetve a cégbejegyzés iránti kérelem jogerõs elutasításának, vagy a cégbejegyzési eljárás megszüntetésének napját követõ 90 napon belül köteles megfelelni.

KÖNYVELÕK KÉZIKÖNYVE: info@onadozo.hu


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra