Az első házasok kedvezménye
Címkék: első házasok kedvezménye
Az első házasok kedvezményét az a házaspár érvényesítheti, akik közül legalább egyiküknek ez az első házassága. A jogosultságot nem befolyásolja, hogy a házasságot hol kötötték, belföldön, vagy külföldön.
Az első házasok kedvezménye egy olyan, az Szja törvényben rögzített adókedvezmény, amit az a házaspár érvényesíthet, akik közül legalább egyiküknek ez az első házassága. A jogosultságot nem befolyásolja, hogy a házasságot hol kötötték, belföldön, vagy külföldön, de a részletszabályokat érdemes jobban megismerni!
HOGYAN VEHETI IGÉNYBE AZ ELSŐ HÁZASOK KEDVEZMÉNYÉT?
Az Szja törvény 29/C. §-a alapján a magánszemély az összevont adóalapját a NÉTAK-ot, személyi kedvezményt követően, a családi kedvezményt megelőző sorrendben csökkentheti az első házasok kedvezményével.
A kedvezmény év végén, vagy már év közben az adóelőleg megállapítása során igénybe vehető.
A kedvezményt a jogosultak – a házaspár – közösen vehetik igénybe, döntésük szerinti megosztásban.
AZ ELSŐ HÁZASOK KEDVEZMÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSE
A kedvezmény első házasoknak szól, tehát olyan házaspár érvényesítheti azt, akik közül legalább egyiküknek ez az első házasságkötése. A jogosultságot nem befolyásolja, hogy a házasságot hol kötötték, belföldön, vagy külföldön. A kedvezmény igénybevételére a bejegyzett élettársak is jogosultak, ha legalább egyiküknek ez az első „házassága”.
MENNYI JÁR AZ ELSŐ HÁZASOKNAK?
Az első házasoknak szóló kedvezmény összege havonta 33 335 forint azaz, ha a jogosultság a teljes adóévben fennáll, akkor éves szinten összesen 400 020 forint adó megtakarítást jelent.
Ezt az összeget a házaspár közösen veheti igénybe. Ez történhet úgy, hogy az összeget döntésük szerint megosztják egymás között – például fele-fele arányban –, vagy úgy, hogy a kedvezményt kizárólag egyikük érvényesíti.
MIT JELENT A JOGOSULTSÁGI HÓNAP A FRISS HÁZASOK KEDVEZMÉNYE VONATKOZÁSÁBAN?
Jogosultsági hónapként a házasságkötés hónapját követő 24 hónap vehető figyelembe. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy az a házaspár, aki 2021. január 22-én kötött házasságot, 2021 februártól - 2023. januárig veheti igénybe a kedvezményt, azaz az igénybevételére első alkalommal 2024 februárjában kerülhet sor.
A jogosultság időtartama mindig a házasságkötést követő hónapban keletkezik, és teljes hónapra vonatkozik. Ugyanakkor fontos szabály, hogy a kedvezmény csak a házassági életközösség fennállása időszakára tekintettel érvényesíthető. Ez azt jelenti, hogy megszűnik a jogosultság a 24 hónapos időszakon belül, ha az első házasok házassági életközössége megszűnik
- válás, vagy
- az egyik fél halála
miatt.
Az előző példánál maradva, ha az “első házas” házaspár 2021. októberben elválik, akkor a válás első hónapja vonatkozásában még érvényesíthetik a kedvezményt – függetlenül attól, hogy a házasság nem a teljes hónapban állt fenn –, azonban novemberben már nem.
A friss házasok kedvezménye az arra jogosult év közben az adóelőleg megállapítása során is érvényesíthető. Azonban erre nem minden esetben van lehetőség, ugyanis attól függ, hogy a bevétel kitől származik.
Amennyiben a bevétele
- az adóelőleget megállapító munkáltatótól,
- a magánszemély részére az összevont adólapba tartozó rendszeres bevételt (különösen havi, heti bért, munkadíjat, tiszteletdíjat, személyes közreműködés ellenértékét, egyéb juttatást) juttató kifizetőtől származik,
akkor a jövedelem meghatározása során kérheti a NAV-tól az első házasok kedvezménye figyelembevételét, amelyet írásban kell megtennie, az szja adóelőleg-nyilatkozattal. Azonban, ha a jogosultság tekintetében változás történik – válás, vagy lejár a 24 hónap – akkor ez jelezni kell a munkáltató, kifizető felé, új adóelőleg-nyilatkozatot kell adni.
AZ ELSŐ HÓNAP MÁR JÓ LEHET AZ ELSŐ HÁZASOKNAK
Például, ha a házaspár 2019 áprilisában házasodott össze, akkor ők a házasságkötéstől számított első hónap után, 2019. májustól - 2021. áprilisig vehetik igénybe az első házasok kedvezményét. Ha a kedvezményt a férj érvényesíti, és 2021 májusban nem jelzi a munkáltatójának, hogy már nem jogosult az első házasok kedvezménye igénybevételére, akkor nyolc hónapon keresztül jogosulatlanul vesz igénybe a kedvezményt. Ebben az esetben a magánszemélynek az szja adóbevallás elkészítésekor 40 ezer forint visszafizetési kötelezettsége lesz.
Abban az esetben, ha a bevétel nem munkáltatótól, rendszeres jövedelmet megállapító kifizetőtől származik, akkor az első házasok kedvezményéről szóló adóelőleg-nyilatkozatot a kifizető nem fogadhatja el.
Azonban, ha az adóelőleg megállapítására a magánszemély a kötelezett, akkor a kedvezmény figyelembe vehető az adóelőleg megállapítása során.
NÉZZÜNK PÉLDÁT A SZEMÉLYI KEDVEZMÉNY ÉS AZ ELSŐ HÁZASOK KEDVEZMÉNYÉNEK ÉRVÉNYESÍTÉSÉRE.
Kinga, aki jogosult a személyi kedvezményre februárban – életében először– férjhez ment. A férjével úgy állapodnak meg, hogy ő veszi igénybe az első házasok kedvezményét.
Kinga havi jövedelme 250 ezer forint. Márciusban a munkáltatónak a következők szerint kell az adóelőleget elszámolnia a NAV felé:
- bérjövedelem 250 000
- személyi kedvezmény összege 55 800
- személyi kedvezménnyel csökkentett adóelőleg-alap összege 194 200
- első házasok kedvezménye 33 335
- első házasok kedvezménye összegével csökkentett adóelőleg-alap 160 865
- adóelőleg 24 130
Az első házasok kedvezményét az adóévről szóló szja bevallásban kell szerepeltetni, függetlenül attól, hogy azt év közben igénybe vették, vagy attól, hogy azt a házaspár év közben hogyan osztotta meg egymás között.
Az első házasok kedvezményének bevallásban történő igénybevételének feltétele a házastársak - adóbevallásban közösen tett, egymás adóazonosító jelét is feltüntető - nyilatkozata, amely tartalmazza, a kedvezmény összegének megosztására vonatkozó döntésüket. ezen felül nyilatkozni kell a házastárs nevéről és adóazonosító jeléről, valamint arról a döntésükről, hogy a kedvezményt milyen elosztásban veszik igénybe.
PÉLDA AZ ELSŐ HÁZASOK KEDVEZMÉNYÉNEK BEVALLÁSÁRA
Csongor és Tünde 2021. június 27-én összeházasodtak, azaz július hónaptól jogosultak az első házasok kedvezményére. Év közben egyikük sem kéri a kedvezményt. Döntésük szerint, Csongor a bevallásában igényli vissza a 6 hónapra járó kedvezmény összegét.
Ádám munkáltatói igazolásának tartalma:
- Bérjövedelem: 3 500 000
- Levont adóelőleg: 525 000
Az első házasok kedvezménye keretösszege:
6 hó x 33 335 = 200 010 adóalap-kedvezmény. Ez adóban kifejezve 30 000 forint, azaz Csongor ezt az összeget igényelheti vissza a NAV-tól mint házasok kedvezménye.
A kedvezmény akkor is jár, ha a házasfelek házassági szerződést kötöttek.
FIZESSEN ELŐ 2024-RE AZ ÖNADÓZÓ ÚJSÁGRA ÉS ONLINE CSOMAGJÁRA!
Önadózó - okos újság okos cégeknek és könyvelőknek! Velünk 2024-ben is könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. Az Önadózó az egyik legnagyobb terjedelemmel jelentkező havi szaklap. Igen gazdag az archívumunk, az előfizetéssel ingyenesen hozzájuthat a megelőző évek lapszámaihoz. Az egyes lapszámok tartalma online elérhető, illetve mobiltelefonon is. Online csomagunk: Számviteli szabályzatok 2024 ● Cafetéria szabályzat 2024 ● Pénzmosás elleni szabályzat csomag ● GDPR Segédlet, ● Gyorskérdés szolgáltatás a honlapon,● Segédletek + Mérlegképes és adótanácsadói kreditek ● Ingyenes e-könyvek és vásárlási kedvezmény az Önadózó Webáruhgázban ● Egyes Kulcs-Soft programok előfizetőknek ingyenesen ● Előfizetni itt lehet: https://www.onadozo.hu/elofizetes-az-ujsagra/
Webáruház
Szabályzatok
-
Kézikönyv vállalkozások GDPR megfelelési kötelezettségeinek teljesítéséhez
Bruttó ár: 25 400 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Székhelyszolgáltatók pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Ingatlan-vállalkozások pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes
Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése
E-Könyvek
-
Kamerás megfigyelés alkalmazása munkahelyen, üzletben – kézikönyv és iratminták
Bruttó ár: 12 700 Ft
-
A munka- és pihenőidő elektronikus nyilvántartásának követelményei
Bruttó ár: 1 270 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Új munkajogi tájékoztatások útmutatóval
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 10 160 Ft
E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése
Szakkönyvek
-
Egyszeres könyvvitel a gyakorlatban
Bruttó ár: 25 200 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 20 160 Ft
Postaköltség: 2 625 Ft -
Agrárgazdaságok átadása és adózása
Bruttó ár: 15 750 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 12 600 Ft
Postaköltség: 1 100 Ft
E-Start
Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.
- Elektronikus ügyintézés - alapok
- Adatvédelem
- Adózási alapinformációk
- Adókalkulátorok
- Adóellenőrzés, adóigazgatás, jogorvoslatok, ügyintézés a NAV előtt
- Adózó saját bevallási és egyéb nyilvántartási adatainak lekérdezése
- Bevallási, adatszolgáltatási platformok
- Bírósági eljárások - Fizetési meghagyás - Alternatív vitarendezések
- Bírósági határozatok gyűjteménye
- Cégügyek, céginformációk
- Civil szervezetek
- Családtámogatások
- Egészség - Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT)
- E-learning - Kötelező továbbképzések könyvelőknek, adótanácsadóknak, könyvvizsgálóknak, ügyvédeknek
- Egyéni vállalkozók nyilvántartása
- Építőipar
- Gépjármű
- Hatósági igazolások igénylése
- Helyi önkormányzati ügyek (E-ÖNKORMÁNYZAT PORTÁL)
- Ingatlan
- Jogszabálygyűjtemények
- KSH adatok - Az adatvezérelt üzleti döntésekért
- Mezőgazdaság
- NAV szolgáltatások
- Pénzügyi ágazati szakmák és szakképzés
- Pénzügyi, számviteli szoftverek
- Támogatások, pályázatok,
- Társadalombiztosítás
- Turisztikai szolgáltatók NTAK regisztrációja