Hogyan érinti a foglalkoztatókat a kata változása?

MUNKAJOG

Nyomtatás
Forrás: Jalsovszky Ügyvédi Iroda

Címkék: KATA


Kell-e a foglalkoztatónak ellenőriznie, hogy partnere kijelentkezett-e a katából? ● Kifizetheti-e a foglalkoztató előre a katás vállalkozót szeptembert követően megillető díjakat? ● Felvehetem-e a katás vállalkozót munkavállalóként?

A Kata tv. szeptemberi módosítása alapjaiban fordította fel ezt az adózási formát. A jelenlegi becslések szerint a korábbi 460 ezer katás vállalkozóból mindössze 100 ezer marad a katában, a többiek kiszorulnak belőle. Mindeközben a módosítás nem csak a kata szerint adózók, hanem az őket foglalkoztatók helyzetét is több szempontból érinti.  Ezekből a hatásokból mutat be néhányat Barta Péter, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.

1. Kell-e a foglalkoztatónak ellenőriznie, hogy partnere kijelentkezett-e a katából?

A törvénymódosítás alapján a katás vállalkozónak kell bejelentenie azt, ha vállalkozástól – azaz nem magánszemélytől – bevételt szerez. Ez azzal jár, hogy a katás vállalkozónak a kata-alanyisága a bevétel megszerzését megelőző nappal megszűnik és a kapott bevételt a vállalkozói személyi jövedelemadó szabályai szerint kell leadóznia.

A foglalkoztatónak ebből a szempontból semmilyen feladata nincsen, nem kell ellenőriznie sem azt, hogy a vállalkozója áttért-e a katából, sem azt, hogy a bejelentést megteszi-e, sem pedig azt, hogy adózási kötelezettségének szabályszerűen eleget tesz-e. Ettől függetlenül a foglalkoztatónak – az üzleti együttműködés szellemében – érdemes lehet ezekre a tényekre a vállalkozója figyelmét felhívni.

2. Kifizetheti-e a foglalkoztató előre a katás vállalkozót szeptembert követően megillető díjakat?

Ha a vállalkozó a foglalkoztatónak rendszeresen (esetlegesen egy havi átalányösszeg ellenében) szolgáltatást végez, és augusztus hónapban leszámlázza a későbbi hónapokra eső vállalkozói díjat, úgy a számla, tartalma szerint, előlegszámlának fog minősülni. Ha a számla szeptember 1-jét megelőzően kerül kiállításra, akkor annak teljes összege a kata szerint adózik – függetlenül attól, hogy teljesítésre esetleg csak később kerül sor.

Ha a kifizető számára üzleti szempontból elfogadható a teljesítés előtti számlázás, akkor ebből hátránya nem fog származni. Fontos azonban, hogy a felek a szerződésüket az így megállapodott számlázási módhoz igazítsák – azaz módosítsák a megállapodást és tételesen szerepeltessék benne az előlegfizetést. Másrészt fontos észben tartani, hogy a megállapodás nem lehet színlelt. „Amennyiben pl. a katás vállalkozó kiállítja ugyan a számlát augusztusban, de a foglalkoztató azt csak az eredeti ütemezés szerint, hónapról-hónapra fizeti meg, akkor az adóhatóság átminősítheti a szerződést azon az alapon, hogy a felek egyedüli szándéka az adó minimalizálása volt” – figyelmeztet a Jalsovszky szenior ügyvéde.

3. Felvehetem-e a katás vállalkozót munkavállalóként?

Sokakban felmerül az az igény, hogy a vállalkozóját szeptembertől kezdődően a katás viszony helyett munkavállalóként foglalkoztassa. Ilyenkor nem szabad elfelejteni, hogy az adóhatóság jogosult az elmúlt öt éves időszakot ellenőrzés alá vonni. Azaz, ha a katás vállalkozó tovább-foglalkoztatására munkaviszonyban kerül sor, úgy jogos kérdésként merülhet fel a NAV oldaláról: nem volt-e a szeptembert megelőző időszak is rejtett munkaviszony?

Fontos ezért ilyenkor még egyszer alaposan szemügyre venni, hogy a magánszemély katásként való foglalkoztatása valóban minden szempontból megfelelt-e a kata követelményeinek. Másrészt nem árt a magánszemély foglalkoztatásának a körülményein az átálláskor változtatni: így pl. ha a katás vállalkozó eddig döntően otthonról dolgozott, akkor ezután inkább járjon be a munkahelyre, vagy ha eddig saját számítógéppel dolgozott, akkor ezentúl a munkáltató biztosítsa neki a számítógépet. Érdemes lehet esetleg az átállást egy átmeneti időszak közbeiktatásával bevezetni.

***

ÚJ KATA KÉZIKÖNYV ÉS ÁTTÉRÉSI SEGÉDLET

Az Önadózó új kiadványa áttérő betéti társaságoknak, közkereseti társaságoknak, ügyvédi irodáknak, egyéni vállalkozóknak, kata alatt maradó egyéni vállalkozóknak szól. Formátum: e-könyv, terjedelem: 64. oldal. További infó és megrendelés: Önadózó Webáruház 

FIZESSEN ELŐ 2025-RE AZ ÖNADÓZÓ ÚJSÁGRA ÉS ONLINE CSOMAGJÁRA!

Önadózó - okos újság okos cégeknek és könyvelőknek!  Velünk 2025-ben is könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. Az Önadózó az egyik legnagyobb terjedelemmel jelentkező havi szaklap. Igen gazdag az archívumunk, az előfizetéssel ingyenesen hozzájuthat a megelőző évek lapszámaihoz. Az egyes lapszámok tartalma online elérhető, illetve mobiltelefonon is. Online csomagunk: Számviteli szabályzatok 2025 Cafetéria szabályzat 2025 Pénzmosás elleni szabályzat csomag GDPR Segédlet, Gyorskérdés szolgáltatás a honlapon,Segédletek + Mérlegképes és adótanácsadói kreditek Ingyenes e-könyvek és vásárlási kedvezmény az Önadózó WebáruhgázbanElőfizetni itt lehet: https://www.onadozo.hu/elofizetes-az-ujsagra/ 


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra