JÁRULÉKFIZETÉSI ABC 2008
Gyakori kérdés, hogy az a személy, aki munkaviszonyában gyermekgondozási segély folyósítása miatt fizetés nélküli szabadságon van, de egyéni vállalkozói igazolvánnyal is rendelkezik, másodfoglalkozásúnak minõsül vagy nem? /A JÁRULÉKFIZETÉSI ABC 2008 címû kézikönyv megjelenik 2008. február 4-én. Ára: 4.900,-Ft + postaköltség. Megrendelhetõ: info@onadozo.hu/
JÁRULÉKFIZETÉSI ABC 2008 - Szerzõk: Matlné Kisari Erika, Pintérné dr.Molnár Ilona, Széll Zoltánné. - Ára: 4.900,-Ft + postaköltség. Megrendelhetõ: info@onadozo.hu Megjelenik: 2008. február 4-én.
***
Néhány gyakorlati példa kiemelésével szeretnénk bemutatni olvasóinknak a 2008. február 4-én megjelenõ JÁRULÉKFIZETÉSI ABC 2008 címû kézikönyvünket.
Megbízási szerzõdés idõtartama 2008. január 2-tõl 30-ig tart. A díjazás összege 20 000 forint. A 10 százalékos költséghányad nem járulékalap, ezért járulékalapként 18 000 Ft-ot kell számba venni, ezt elosztva a 29 nappal, arra jutunk, hogy január 2-tõl - 30-áig a biztosítási jogviszony nem jön létre, mégpedig azért, mert a 65 500 forint minimálbér 30 százalékának egy napra jutó összegét nem érte el a díjazás összege.
***
A magánszemély X foglalkoztatónál egész hónap során megbízási szerzõdés alapján végez munkát, díjazásának összege 120 000 forint. Ugyanez a magánszemély Y foglalkoztatóval is megbízásos jogviszonyt létesít díjazásának összege 200 000 forint. Mindkét foglalkoztató a megbízásos jogviszonyra vonatkozó szabályok szerint bírálja el a biztosítást és a járulékfizetési kötelezettséget. Ez egyben azt is jelenti, hogy mindkét foglalkoztató megfizeti a társadalombiztosítási járulékot és a magánszemélytõl is mindkét foglalkoztató levonja a nyugdíjjárulékot és az egészségbiztosítási járulékot is.
***
A Moszkvában munkaviszonyban álló orosz állampolgár Magyarországon bejegyzett gazdasági társaság vezetõ tisztségviselõje a Ptk. szerint megkötött megbízási jogviszonyban. A megbízási díj havi összege 138 000 forint. A Magyar – Szovjet szociálpolitikai egyezmény személyi hatálya csak a munkaviszonyban állókra terjed ki, és a magyarországi munkavégzés társadalombiztosítási jogviszonyának megítélésekor a származás szerinti országban folytatott fõfoglalkozást nem lehet figyelembe venni. A nem munkaviszony keretében foglalkoztatott vezetõ tisztségviselõ biztosítási jogviszonyát ennek megfelelõen az egyezmény figyelmen kívül hagyásával a Tbj. általános szabályi szerint kell a foglalkoztatónak elbírálni.
***
A magyar egyéni vállalkozó egyidejûleg Szlovákiában munkavállalóként dolgozik. Részére a szlovák hatóság állítja ki az igazolást arról, hogy a szlovák társadalombiztosítási jogszabályok hatálya alá tartozik, Szlovákiában biztosított, így Magyarországon nem terjed ki rá a biztosítás egyéni vállalkozóként.
***
A társas vállalkozó 2008. július 15-tõl válik biztosítottá 2008. július 31-ig. A július havi személyes közremûködésre tekintettel kifizetett járulékalapot képezõ jövedelem 400 ezer forint. A nyugdíjjárulék fizetési felsõ határ 2008. július 15-tõl július 31-ig 17 nap x 19 500 forint = 331 500 forint, tehát csak ezen összeg után áll fenn a nyugdíjjárulék fizetési kötelezettség.
***
Gyakori kérdés, hogy az a személy, aki munkaviszonyában gyermekgondozási segély folyósítása miatt fizetés nélküli szabadságon van, de egyéni vállalkozói igazolvánnyal is rendelkezik, másodfoglalkozásúnak minõsül vagy nem? Mivel az ún. másodfoglalkozású egyéni vállalkozói státuszhoz kapcsolódó kettõs feltétel ilyen esetben nem valósul meg (a heti 36 órás foglalkoztatás hiányzik), a GYES-en lévõ egyéni vállalkozó nem tekinthetõ másodfoglalkozásúnak.
***
A nem eva alany egyéni vállalkozó egyetemi tanulmányait levelezõ tagozaton végzi és mellette napi 4 órában újságkihordóként munkaviszonyban áll, illetve alkalmanként megbízási jogviszonyban tolmácsolást végez. A tolmácsolásért naponta 5 000 forint díjazásban részesül. Kérdés, hogy egyéni vállalkozóként mennyi járulékot kell fizetnie?
A fizetési kötelezettség meghatározása elõtt el kell dönteni, hogy az egyéni vállalkozó az elõzõekben ismertetett szempontok alapján fõfoglalkozású, ún. másodfoglalkozású vagy kiegészítõ tevékenységet folytatónak minõsül. Mivel a vállalkozónk nem saját jogú nyugdíjas, nincs heti 36 órás foglalkoztatással járó jogviszonya és nem nappali tagozatos hallgató, fõfoglalkozású egyéni vállalkozónak minõsül. Ez azt jelenti, hogy legalább a minimálbér alapulvételével meg kell havonta fizetnie a 29 százalék társadalombiztosítási járulékot, a 9,5 százalék nyugdíjjárulékot (ha magán-nyugdíjpénztári tag akkor 1,5 százalék nyugdíjjárulékot és 8 százalék tagdíjat) valamint a 4 százalék természetbeni egészségbiztosítási és a 2 százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulékot[1].
-----
[1] A példában szereplõ egyéni vállalkozó után a munkáltatója fogja a havi 1950 forint összegû tételes egészségügyi hozzájárulást fizetni, ezért egyéni vállalkozóként tételes egészségügyi hozzájárulást nem kell fizetnie.
***
JÁRULÉKFIZETÉSI ABC 2008 Megrendelés: info@onadozo.hu
Webáruház
Szabályzatok
-
Kézikönyv vállalkozások GDPR megfelelési kötelezettségeinek teljesítéséhez
Bruttó ár: 25 400 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Székhelyszolgáltatók pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Ingatlan-vállalkozások pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes
Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése
E-Könyvek
-
Kamerás megfigyelés alkalmazása munkahelyen, üzletben – kézikönyv és iratminták
Bruttó ár: 12 700 Ft
-
A munka- és pihenőidő elektronikus nyilvántartásának követelményei
Bruttó ár: 1 270 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Új munkajogi tájékoztatások útmutatóval
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 10 160 Ft
E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése
Szakkönyvek
-
Egyszeres könyvvitel a gyakorlatban
Bruttó ár: 25 200 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 20 160 Ft
Postaköltség: 2 625 Ft -
Agrárgazdaságok átadása és adózása
Bruttó ár: 15 750 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 12 600 Ft
Postaköltség: 1 100 Ft
E-Start
Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.
- Elektronikus ügyintézés - alapok
- Adatvédelem
- Adózási alapinformációk
- Adókalkulátorok
- Adóellenőrzés, adóigazgatás, jogorvoslatok, ügyintézés a NAV előtt
- Adózó saját bevallási és egyéb nyilvántartási adatainak lekérdezése
- Bevallási, adatszolgáltatási platformok
- Bírósági eljárások - Fizetési meghagyás - Alternatív vitarendezések
- Bírósági határozatok gyűjteménye
- Cégügyek, céginformációk
- Civil szervezetek
- Családtámogatások
- Egészség - Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT)
- E-learning - Kötelező továbbképzések könyvelőknek, adótanácsadóknak, könyvvizsgálóknak, ügyvédeknek
- Egyéni vállalkozók nyilvántartása
- Építőipar
- Gépjármű
- Hatósági igazolások igénylése
- Helyi önkormányzati ügyek (E-ÖNKORMÁNYZAT PORTÁL)
- Ingatlan
- Jogszabálygyűjtemények
- KSH adatok - Az adatvezérelt üzleti döntésekért
- Mezőgazdaság
- NAV szolgáltatások
- Pénzügyi ágazati szakmák és szakképzés
- Pénzügyi, számviteli szoftverek
- Támogatások, pályázatok,
- Társadalombiztosítás
- Turisztikai szolgáltatók NTAK regisztrációja