LÍZING KÉZIKÖNYV

ART

Nyomtatás
Forrás: Önadózó

Részlet a LÍZING KÉZIKÖNYVBÕL: A lízing olyan korszerû finanszírozási technika, amely mára a világ több országában a tõkebefektetések egyik legfontosabb forrásává vált.

LÍZING KÉZIKÖNYV
Szerzõ: Junkertné Szûcs Zsuzsanna. A könyv hagyományos nyomdai elõállítású, terjedelme 144. oldal. Megjelent: 2007. október 5-én. Kiadó: ADÓNET.HU Kft. Ára: 4.990,- Ft + postaköltség.  A könyv kereskedelmi forgalomba nem kerül. Megrendelhetõ: info@onadozo.huwww.kezikonyvek.hu

***

A mai értelemben vett lízing az ’50-es évek elején jelent meg az Egyesült Államokban, ezt követõen a ’60-as évtized elsõ felében terjedt el Európában és Japánban, majd a ’70-es és ’80-as években – bár eltérõ mértékben – az egész világon. Magyarországon a lízingre vonatkozó szabályozás csírái a hetvenes években jelentek meg, bár gazdaságilag jelentõs szerephez csak a kétszintû bankrendszer kialakulása és a rendszerváltás után jutott.
A lízingpiacnak a legtöbb országra jellemzõ, bár eltérõ intenzitású növekedése azt bizonyítja, hogy a lízing olyan pénzügyi innováció, amely a gazdasági életben tartós helyet vívott ki magának, sikere nem az átmenetileg kedvezõ piaci feltételekkel, hanem a gazdaság részérõl jelentkezõ finanszírozási igényekkel magyarázható. A lízingmûveletek igen jó lehetõséget jelentenek a pénzpiac résztvevõi számára ahhoz, hogy szolgáltatásaik körét bõvítsék, és tevékenységük volumenét növeljék. A gépek és berendezések bérbeadása pedig növeli az iparvállalatok és kereskedõ cégek eladásait. A szükséges pénzügyi támogatást a bankok, vagy más pénzügyi közvetítõk biztosítják, esetleg közös lízingcég létrehozásával.
Annak ellenére, hogy a bérleti szerzõdések országonként jelentõs eltéréseket mutatnak, tükrözve a nemzeti jog-, adó- és számviteli rendszerek sajátosságait, a lízing lényege mindenütt azonos: a bérleti idõre a bérbe adott anyagi és immateriális javak tulajdon- és használati joga elkülönül.
A lízing, mint finanszírozási technika, újszerûsége miatt több országban még nem született a lízingre vonatkozóan jogi szabályozás. Magyarországon is még várat magára, hogy a lízing, mint önálló szerzõdéstípus jogi szabályozást nyerjen. Ugyan a Polgári Törvénykönyv rendelkezései szerint a szerzõdõ felek a szerzõdés tartalmát szabadon határozzák meg a jogszabályi keretek között, és így a lízingszerzõdésnek legális akadálya nincs, azonban a gyakorlatban számos probléma vetõdik fel, amely a jogi szabályozás szükségességét indokolja.
A kézikönyv a lízing rövid történeti áttekintését követõen, a lízingszerzõdés szerzõdéses rendszerben való elhelyezkedését taglalja. Kitér a lízing fogalmi meghatározására, sajátosságaira és típusaira. Majd a lízingszerzõdés lényegi kérdései között tárgyalja a lízingügyletek során a gyakorlatban felmerülõ jogi problémákat és az ezekhez kapcsolódó magyar bírói gyakorlatot, így többek között a kellékszavatosság, a kárveszély-viselés kérdését és a szerzõdés megszüntetésének lehetséges jogkövetkezményeit. Kiemelt szerepet kap a lízing gazdasági vonatkozásainak bemutatása: a számviteli elszámolás és a lízing konstrukciók adóügyi megítélésének egyes esetei az általános forgalmi adó, társasági adó, illeték és személyi jövedelemadó törvények vonatkozásában. A nemzetközi kitekintés tárgykörében az Unidroit Egyezményrõl és a lízing nemzetközi számviteli szabályairól is olvasható néhány rövid gondolat.

A kézikönyv elsõsorban gazdasági szakemberek, könyvelõk, adótanácsadók számára készült, de segítséget nyújthat a felsõoktatásban részt vevõ hallgatók, illetve a téma iránt érdeklõdõk számára is.

Junkertné Szûcs Zsuzsanna


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra