Mikor teljesített egy szerzõdés?

ART

Nyomtatás
Forrás: Önadózó

Teljesítés alatt a konkrét szerzõdésben meghatározott, az ügyletre vonatkozó megállapodásban rögzített feltételeknek megfelelõ és jogilag elfogadható tényleges, a szerzõdés szerinti dokumentumokkal alátámasztott teljesítést kell érteni. Éppen ezért a teljesítés kritériumait a szerzõdésben egyértelmûen, a kívülálló számára is elfogadható módon kell meghatározni, a teljesítés tényét pedig ellenõrizhetõ formában kell dokumentálni.

______________________________________

ÖNADÓZÓ elõfizetéssel - lépéselõnyben az adózásban

Önadózó - az adózók lapja. Adó, tb. számvitel a gyakorlatban havonta 64 nyomtatott oldalon. Megjelenik minden hónap elsõ napján. Hétezer könyvelõ irodának,  vállalkozásnak és intézménynek szolgáltatunk havonta, 9 ezren olvassák rendszeresen heti hírlevelünket.  Elõfizetési  díj  2009. évre októbertõl decemberig: 4.095,-Ft.   Elõfizetõknek 20% szakkönyv vásárlási kedvezmény, ingyenes e-könyvek. Önadózó Ügyfélszolgálat 1085 Budapest, József körút 53. Tel: 267 5010.  

Elõfizetés: info@onadozo.hu

______________________________________

Mikor teljesített egy szerzõdés?

A szerzõdéseket a tartalmuknak megfelelõen, a megszabott helyen és idõben, a megállapított mennyiség, minõség és választék szerint kell teljesíteni. Ennek értelmében a teljesítés feltételeit, kritériumait, a teljesítés idõpontját a két fél közötti szerzõdésnek kell tartalmaznia.

De mit jelent az, hogy teljesítés?

Teljesítés alatt a konkrét szerzõdésben meghatározott, az ügyletre vonatkozó megállapodásban rögzített feltételeknek megfelelõ és jogilag elfogadható tényleges, a szerzõdés szerinti dokumentumokkal alátámasztott teljesítést kell érteni. Éppen ezért a teljesítés kritériumait a szerzõdésben egyértelmûen, a kívülálló számára is elfogadható módon kell meghatározni, a teljesítés tényét pedig ellenõrizhetõ formában kell dokumentálni.

Mit mond erre vonatkozóan a törvény?

A törvény értelmében a szolgáltatásnak a teljesítés idõpontjában
- alkalmasnak kell lennie azokra a célokra, amelyekre más, azonos fajtájú szolgáltatásokat rendszerint használnak, és
- rendelkeznie kell azzal a minõséggel, illetve nyújtania kell azt a teljesítményt, amely azonos fajtájú szolgáltatásoknál szokásos, és amelyet a jogosult elvárhat, figyelembe véve a szolgáltatás természetét, valamint a kötelezettnek, a gyártónak, az importálónak vagy ezek képviselõjének a szolgáltatás konkrét tulajdonságaira vonatkozó - különösen reklámban vagy az áru címkéjén megjelenõ - nyilvános kijelentését, és
- alkalmasnak kell lennie a jogosult által meghatározott célra, ha azt a jogosult a szerzõdéskötés idõpontjában a kötelezett tudomására hozta, és abba a kötelezett beleegyezett, valamint
- rendelkeznie kell a kötelezett által adott leírásban szereplõ, és az általa a jogosultnak mintaként bemutatott szolgáltatásban lévõ tulajdonságokkal.

Ugye, bizonyos keretek között eltérhetünk a fenti elõírásoktól?

A fenti törvényi kellékektõl a felek a szerzõdésben eltérhetnek. Az tehát, hogy a kötelezett által nyújtott szolgáltatás mennyiben tekinthetõ szerzõdésszerû teljesítésnek, csak a törvényi kellékek és a szerzõdés tartalma alapján bírálható el, mégpedig a teljesítés idõpontjában.
A felek a szerzõdésben a teljesítés helyét szabadon határozhatják meg, de a szerzõdés akkor is létrejön, ha ezt a kérdést nem rendezik, ekkor a Ptk. értelmében a következõ rendelkezések az irányadók:
A teljesítés helye a kötelezett lakóhelye, illetõleg székhelye, kivéve ha
- jogszabály eltérõen rendelkezik,
- a szolgáltatás tárgyából vagy rendeltetésébõl más következik,
- a szolgáltatás tárgya a felek által ismert más helyen van.
Ha a kötelezett a dolgot saját szállítóeszközével vagy megbízottja útján küldi a jogosultnak, a teljesítés helye az utóbbi lakóhelye, illetõleg székhelye. Gazdálkodó szervezetek egymás közötti szerzõdéseinél a teljesítés helye - ha a jogosult más helyet nem jelöl meg - a jogosult székhelye, telephelye, illetõleg, fuvarozó közbenjöttével történõ teljesítés esetén, a rendeltetési állomás.

Vannak a feleknek kötelezettségei a teljesítéssel kapcsolatban?

A felek a szerzõdés teljesítésében együttmûködésre kötelesek. A kötelezettnek a szerzõdés teljesítése érdekében úgy kell eljárnia, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható, a jogosultnak pedig ugyanilyen módon elõ kell segítenie a teljesítést. A felek a szerzõdés teljesítését érintõ minden lényeges körülményrõl kötelesek egymást tájékoztatni, ide tartozik pl. az akadályközlési kötelezettség késedelmes teljesítés esetén.

Mi történik, ha elmarad a teljesítés?

Ha a szerzõdés teljesítése akár a felek magatartása, akár egyéb objektív okból elmarad, vagy megtörténik ugyan, de nem felel meg a szerzõdésben meghatározott kötelezettségeknek, vagy rendeltetésének, akkor szerzõdésszegés valósul meg, amely a törvényben meghatározott jogkövetkezményekkel jár.

- - - - - - - - -

A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minõsül jogi tanácsadásnak.

Dr. Kocsis Ildikó Ügyvédi Iroda
tel/fax: 06-1-266-6621
web: www.kocsis-iroda.hu
e-mail: info@kocsis-iroda.hu

***

EGYSZERES KÖNYVVITEL A GYAKORLATBAN

Útmutató és példatár egyéni vállalkozók,  mezõgazdasági õstermelõk, társadalmi szervezetek könyvvezetési kötelezettségének teljesítéséhez

Aki még nem ismeri – e könyvbõl megtanulhatja, aki már ismeri, e könyv alapján könnyen, gond nélkül és hibátlanul végezheti az egyéni vállalkozók, õstermelõk és társadalmi szervezetek könyvelését.  A könyv a gyakorlati életbõl vett példákkal, magyarázatokkal bemutatja az egyszeres könyvvitel teljes folyamatát, a jobb megértés érdekében mintakönyvelést is ad valamennyi lehetséges gazdasági esemény pénztárkönyvi és naplófõkönyvi könyvelésére.

A könyv teljesen az alapoknál kezdi a könyvviteli feladatok bemutatását, így külön fejezetben foglalkozik a hagyományos, kézzel vezetett könyvelés technikájával is. A számítógéppel végzett könyvvitel is önálló fejezet a könyvben, amelyet jobban meg lehet érteni, ha ismert elõttünk a kézi megoldás is.  Összefoglalóan bemutatjuk a társadalmi szervezetek egyszerûsített mérleg és eredmény-levezetés megállapításának szabályait, továbbá az egyéni vállalkozókon túl speciálisan a  mezõgazdasági õstermelõk jogállását, adózási, járulékfizetési és könyvvezetési lehetõségeit.

Ajánljuk e könyvet magánkönyvelõknek, könyvelõirodáknak – de a feladat iránt érdeklõdõ vállalkozóknak, õstermelõknek, társadalmi szervezeteknek egyaránt.

A szerzõ, Regõs Gábor az Önadózó újság egyik alapítója, a Könyvelõirodák Országos Szövetségének elnöke, 1979 óta foglalkozik könyvviteli programszervezéssel. A mai napig gyakorló könyvelõ és adótanácsadó.

A könyv PÉLDATÁRAT tartalmaz az egyes gazdasági események pénztárkönyvi és naplófõkönyvi könyveléséhez.

A könyv FÜGGELÉKÉBEN szerepel a kézzel vezetett pénztárkönyv és naplófõkönyv mintája.

A könyvhöz jár egy bemutató (demo) CD LEMEZ, amely az egyszeres könyvvitel számítógépes programját tartalmazza.

Kiadó: ADÓNET.HU Zrt. 2009
Terjedelem: 329 oldal
Ára: 9.900,-Ft + postaköltség (Önadózó elõfizetõknek 20% kedvezménnyel: 7.920,-Ft!)

Megrendelés: info@onadozo.hu


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra