Munkavédelmi technikus vagy munkavédelmi előadó?
Címkék: munkavédelem
Nagy a bizonytalanság a munkáltatók körében. A munkavédelmi feladatok legtöbb eleme szaktevékenységnek minősül, vagyis - vállalkozásának tevékenységi körétől függetlenül – csak olyan munkatárs, vagy szolgáltató által biztosított szakember végezheti el azokat, aki megfelelő munkavédelmi végzettséggel rendelkezik. De mi számít megfelelőnek?
A szakképzési rendszer e téren is jelentős változásokat hozott. A kérdés tisztázásában Géczi Anita, a Magyar Munkavédelmi Akadémia alapítótagja segít, aki maga is képzésszervezéssel foglalkozik az érintett szakterületen.
A különböző szervezetek, vállalkozások jelentős része munkavédelmi szolgáltatón keresztül biztosítja a munkavédelmi szaktevékenységek ellátását, például a munkavédelmi szempontú előzetes, valamint, az időszakos biztonsági felülvizsgálatok elvégzését, a megelőzési stratégia munkabiztonsági tartalmának kidolgozását, az egyéni védőeszköz juttatás belső rendjének meghatározását, a munkabalesetek kivizsgálását, valamint a közreműködést a kockázatértékelés elvégzésében, a munkavédelmi oktatásban. E feladatok ellátására a munkavédelmi törvény végrehajtási rendeletében foglaltak szerint a végzett tevékenység veszélyességi osztályának és a munkavállalói létszámnak megfelelően foglalkoztat vagy bíz meg felső-, illetve középfokú végzettséggel rendelkező munkavédelmi szakembert. Az utóbbiak esetében viszont egyre gyakrabban merül fel a kérdés – amellyel egyesületünket, képzéssel foglalkozó tagjainkat is megkeresték: nem találunk munkavédelmi technikus képzést, mit tegyünk, ha nem szükséges a felsőfokú képesítés? Melyik a megfelelő számunkra, a munkavédelmi technikus, vagy a munkavédelmi előadó? Mi a különbség?
Röviden: nincs különbség
A munkavédelmi előadó képzést sikeresen teljesítők ugyanazokat a szakmai jogosultságokat kapják, vagyis ugyanazokban a feladatkörökben foglalkoztathatóak, mint korábban a munkavédelmi technikusok. Középfokú munkavédelmi szakképesítésük alapján foglalkoztathatóak azon munkáltatóknál, mint munkavédelmi szakember, amelyeknél a munkavédelmi törvény végrehajtási rendelete (5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról) középfokú munkavédelmi szakképesítést határoz meg.
Ők miért nem maradtak munkavédelmi technikusok?
A szakképzési rendszer jelentős változásokon ment keresztül, amelyeknek része volt az is, hogy az Országos Képzési Jegyzéket (OKJ) felváltotta a Szakmajegyzék. Mivel az OKJ megszűnt, már nem munkavédelmi technikusként végeznek majd a felnőttképzésben résztvevők, hanem munkavédelmi előadóként. Ennek megfelelően, aki középfokú munkavédelmi szakemberként szeretne elhelyezkedni, az az új Szakmajegyzékben található „munkavédelmi előadó” néven induló képzéseket keresse.
A szakképzési rendszer átalakításának következménye, hogy alapszakmákat már csak iskolarendszerű oktatásban lehet tanulni, a felnőttképzésben nem. Megjelentek viszont a szakképesítések, amelyekhez szakmai képzéseket indíthatnak a felnőttképző intézmények, ide tartozik a munkavédelmi előadó képzés is. A képzés során a résztvevők elsajátítják a munkavédelmi előadó szakképesítéssel betölthető munkakörökhöz, foglalkozáshoz szükséges ismereteket, kompetenciákat.
És mi a helyzet a vizsgákkal?
Nem véletlenül merül fel a kérdés, hiszen a számonkérések rendszerét is érintik a változások. Az oktatás és a vizsgáztatás kettéválik, tehát amíg az OKJ-s rendszerben a felnőttképzők a képzések mellett a vizsgákat is megszervezhették, addig az új rendszerben már csak a képzést szervezhetik meg. A képzés végén – a korábbi modulzáró vizsgákhoz hasonlóan – a résztvevők számot adnak a megszerzett tudásukról, majd a képzést lezáró dolgozat sikeres megírását követően egy tanúsítványt kapnak a felnőttképző intézménytől. Ezzel a tanúsítvánnyal tudnak majd egy akkreditált vizsgaközpontban vizsgázni, és a vizsga sikeres teljesítésével megszerezni az államilag elismert, szakképesítést tanúsító képesítő bizonyítványt.
Fontos, hogy a képzőnek – a jelenlegi felállásban - valóban csak annyi a feladata, hogy kiállítsa a tanúsítványt, vagyis, a vizsga megszervezésében, lebonyolításában, sőt, már a vizsgára való „jelentkeztetésben” sem vesz részt. Tekintettel az új helyzetre, az adminisztrációban, a jelentkezések kitöltésében adhat segítséget a képzőintézmény, de nem intézi a vizsgára való jelentkezést, hangsúlyozta Géczi Anita.
A vizsgán, majd a hivatás gyakorlásában való megfelelést más és más módon segítheti elő egy-egy képző. A választásnál érdemes megnézni a képzés helyszínén, szervezési sajátosságain kívül azt is, hogy hány tanár, milyen végzettséggel, illetve szakmai tapasztalattal áll ki a jelentkezők elé. A munkavédelem egy igen összetett szakterület, ami a tantárgyak sokféleségében is megmutatkozik (ide tartoznak a munkabiztonsági és foglalkozás-egészségügyi ismeretek, a vegyianyagok kezelésének, dokumentációjának, a villamos biztonságnak, a gépi-, kézi anyagmozgatásnak a biztonsági vonatkozásai, jogi háttere stb.), így életszerű elvárás, hogy egy-egy részterülethez tartozó ismereteket valóban „specialista” adja át a résztvevőknek.
Gedeon András
alapító tag
secretary@hosha.eu
+36 30 232 2262
FIZESSEN ELŐ 2024-RE AZ ÖNADÓZÓ ÚJSÁGRA ÉS ONLINE CSOMAGJÁRA!
Önadózó - okos újság okos cégeknek és könyvelőknek! Velünk 2024-ben is könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. Az Önadózó az egyik legnagyobb terjedelemmel jelentkező havi szaklap. Igen gazdag az archívumunk, az előfizetéssel ingyenesen hozzájuthat a megelőző évek lapszámaihoz. Az egyes lapszámok tartalma online elérhető, illetve mobiltelefonon is. Online csomagunk: Számviteli szabályzatok 2024 ● Cafetéria szabályzat 2024 ● Pénzmosás elleni szabályzat csomag ● GDPR Segédlet, ● Gyorskérdés szolgáltatás a honlapon,● Segédletek + Mérlegképes és adótanácsadói kreditek ● Ingyenes e-könyvek és vásárlási kedvezmény az Önadózó Webáruhgázban ● Egyes Kulcs-Soft programok előfizetőknek ingyenesen ● Előfizetni itt lehet: https://www.onadozo.hu/elofizetes-az-ujsagra/
Webáruház
Szabályzatok
-
Kézikönyv vállalkozások GDPR megfelelési kötelezettségeinek teljesítéséhez
Bruttó ár: 25 400 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Székhelyszolgáltatók pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Ingatlan-vállalkozások pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes
Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése
E-Könyvek
-
Kamerás megfigyelés alkalmazása munkahelyen, üzletben – kézikönyv és iratminták
Bruttó ár: 12 700 Ft
-
A munka- és pihenőidő elektronikus nyilvántartásának követelményei
Bruttó ár: 1 270 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Új munkajogi tájékoztatások útmutatóval
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 10 160 Ft
E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése
Szakkönyvek
-
Egyszeres könyvvitel a gyakorlatban
Bruttó ár: 25 200 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 20 160 Ft
Postaköltség: 2 625 Ft -
Agrárgazdaságok átadása és adózása
Bruttó ár: 15 750 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 12 600 Ft
Postaköltség: 1 100 Ft
E-Start
Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.
- Elektronikus ügyintézés - alapok
- Adatvédelem
- Adózási alapinformációk
- Adókalkulátorok
- Adóellenőrzés, adóigazgatás, jogorvoslatok, ügyintézés a NAV előtt
- Adózó saját bevallási és egyéb nyilvántartási adatainak lekérdezése
- Bevallási, adatszolgáltatási platformok
- Bírósági eljárások - Fizetési meghagyás - Alternatív vitarendezések
- Bírósági határozatok gyűjteménye
- Cégügyek, céginformációk
- Civil szervezetek
- Családtámogatások
- Egészség - Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT)
- E-learning - Kötelező továbbképzések könyvelőknek, adótanácsadóknak, könyvvizsgálóknak, ügyvédeknek
- Egyéni vállalkozók nyilvántartása
- Építőipar
- Gépjármű
- Hatósági igazolások igénylése
- Helyi önkormányzati ügyek (E-ÖNKORMÁNYZAT PORTÁL)
- Ingatlan
- Jogszabálygyűjtemények
- KSH adatok - Az adatvezérelt üzleti döntésekért
- Mezőgazdaság
- NAV szolgáltatások
- Pénzügyi ágazati szakmák és szakképzés
- Pénzügyi, számviteli szoftverek
- Támogatások, pályázatok,
- Társadalombiztosítás
- Turisztikai szolgáltatók NTAK regisztrációja