Munkavégzés iskolaszövetkezeten keresztül

MUNKAJOG

Nyomtatás
Forrás: Önadózó | Szerző: Önadózó

Címkék: iskolaszövetkezet


A diákok foglalkoztatásának közteherviselési szempontból legkedvezőbb módja az iskolaszövetkezeten keresztüli foglalkoztatás, ennek keretében ugyanis akár köztehermentesen is megvalósulhat a munkavégzés.

Az iskolaszövetkezeti tag munkavégzése

Az iskolaszövetkezetek legfontosabb célkitűzése a diákok munkalehetőségeinek megteremtése. A szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény (a továbbiakban: Szövetkezeti tv.) tartalmazza – többek között – az iskolaszövetkezetekre vonatkozó speciális szabályokat, és a szabályozás figyelembe veszi, hogy az iskolaszövetkezet tagjának van egy alapjogviszonya, nevezetesen a tanulói, hallgatói jogviszony, ezért az iskolaszövetkezet nappali tagozatos hallgató tagjának a törvényben szabályozott munkavégzése eltér az általános munkaviszonytól.

Az iskolaszövetkezet és a tagja közötti gazdasági együttműködést, a személyes közreműködés módját – az alapszabály keretei között – a tagsági megállapodásban kell meghatározni, és a tagsági megállapodásnak tartalmaznia kell azokat a konkrét feladatokat, amelyek az iskolaszövetkezeti tag személyes közreműködése körébe tartoznak. Az iskolaszövetkezet nappali tagozatos tanuló, hallgató tagja személyes közreműködését az iskolaszövetkezet által harmadik személy részére nyújtott szolgáltatás (külső szolgáltatás) keretében is teljesítheti. A külső szolgáltatás nyújtására irányuló jogviszony az iskolaszövetkezet és az iskolaszövetkezet nappali tagozatos tanuló, hallgató tagja közötti külső szolgáltatásra vonatkozó tagsági megállapodás alapján létrejött, olyan sajátos jogviszony, amelynek keretében az iskolaszövetkezet nappali tagozatos tanuló, hallgató tagja teljesíti személyes közreműködését, és amelyre a Ptk. megbízásra vonatkozó, valamint a Szövetkezeti tv.-ben foglalt munkajogi előírásokat kell alkalmazni [Szövetkezeti tv. 10/B. § (1)-(2) bekezdés].

A jogviszony speciális jellegére tekintettel az iskolaszövetkezet és tagja közötti munkaviszonyhoz kapcsolódó adó- és járulékfizetési kötelezettségek az általános szabályoktól eltérően alakulnak, melyeket az alábbiakban mutatunk be.

Személyi jövedelemadó

Az iskolaszövetkezeti tag diáknak kifizetett díjazás után a személyi jövedelemadó fizetési kötelezettséget az Szja törvény általános szabályai szerint kell teljesíteni. Ha a diák az iskolaszövetkezet által nyújtott szolgáltatás keretében végez tevékenységet, a tevékenység ellenértékeként a szolgáltatás fogadója által neki közvetlenül juttatott bevétel nem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül. Kiemelendő, hogy az Szja törvény 3. § 14. pontja értelmében az iskolaszövetkezeti tagoknak közvetlenül juttatott bevétel (pl.: munkahelyi étkezés) vonatkozásában az iskolaszövetkezeti szolgáltatást fogadó vállalat minősül munkáltatónak. Amennyiben a diák a 25. életévét még nem töltötte be, úgy érvényesíthető a 25 év alatti fiatalok kedvezménye, mely alapján a jövedelem a fentiekben ismertetettek szerint mentesül a személyi jövedelemadó alól.

Társadalombiztosítás, szociális hozzájárulási adó

A Tbj. előírása szerint mentesül a biztosítási kötelezettség alól az iskolaszövetkezet nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató tanuló, képzésben részt vevő személy, hallgató tagja, 25. életévének betöltéséig a tanulói, hallgatói jogviszonya szünetelésének időtartama alatt is [Tbj. 6. § (1) bekezdés b) pont ba) alpont]. Azaz az iskolaszövetkezet nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató tanuló, képzésben részt vevő személy, hallgató tagja e tevékenységére tekintettel nem biztosított, így társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség sem merül fel esetében.

Tanulmányokat folytató tanuló, hallgatónak minősül az iskolaszövetkezeti foglalkoztatás alkalmazásában az, aki

  • nappali rendszerű oktatás keretében, vagy nappali oktatás munkarendje szerint folyó oktatásban a nemzeti köznevelésről szóló törvény szerinti tanulói jogviszonnyal rendelkezik,
  • szerinti szakképző intézményben nappali rendszerű szakmai oktatásban tanulói jogviszonnyal rendelkezik,
  • nappali rendszerű oktatás keretében az Nftv. szerinti nem szünetelő (aktív) hallgatói jogviszonnyal rendelkezik, vagy
  • az előbbiek szerinti jogviszonya megszűnését követően diákigazolványra jogosult, a diákigazolványra való jogosultsága lejártáig [Tbj. 4. § 18. pont].

A tanulmányok szünetelésének időtartama alatt a járulékfizetés és a foglalkoztatói kötelezettségek tekintetében az iskolaszövetkezeti foglalkoztatás alkalmazásában azt az időtartamot kell érteni, amíg a tanulói, hallgatói jogviszony szünetel, valamint a szünetelést közvetlenül követő 3 hónapot.

A Szochó tv. 5. § (1) bekezdés c) pontja alapján nem keletkezik a Szochó tv. 1. § (1)-(3) bekezdése szerinti adófizetési kötelezettsége e tevékenysége, jogállása alapján szerzett jövedelme tekintetében az iskolaszövetkezetnek a nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató tanuló, képzésben részt vevő személy, hallgató tagjával fennálló jogviszonyára, 25. életévének betöltéséig a tanulói, hallgatói, felnőttképzési jogviszonya szünetelésének időtartama alatt sem.

Adóigazgatás

Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (a továbbiakban: Art.) az iskolaszövetkezet és a tanuló, hallgató közötti munkaviszony bejelentésére vonatkozóan speciális szabályokat tartalmaz. Az iskolaszövetkezet a Tbj. 6. § (1) bekezdés b) pont ba) alpontja alapján biztosítottnak nem minősülő, a Szövetkezeti tv. szerinti tagsági megállapodás alapján személyesen közreműködő tagja esetében az állami adóhatóság felé köteles a külső szolgáltatásra vonatkozó tagsági megállapodás megkötésének napján bejelenteni

  • az iskolaszövetkezet adószámát,
  • az iskolaszövetkezeti tag adóazonosító jelét és társadalombiztosítási azonosító jelét, diákigazolványa számát [Art. 1. sz. melléklet 14. pont].

Az iskolaszövetkezet köteles az állami adóhatósághoz bejelenteni a jogviszony megszűnését követő 8 napon belül az iskolaszövetkezeti tag jogviszonya megszűnésének napját. Az iskolaszövetkezet bejelentési kötelezettségét az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentésével azonos módon elektronikus úton – a tárhelyen keresztül – vagy telefonos ügyfélszolgálaton keresztül telefonon teljesíti [Art. 1. sz. melléklet 15-16. pont].

FIZESSEN ELŐ 2024-RE AZ ÖNADÓZÓ ÚJSÁGRA ÉS ONLINE CSOMAGJÁRA!

Önadózó - okos újság okos cégeknek és könyvelőknek!  Velünk 2024-ben is könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. Az Önadózó az egyik legnagyobb terjedelemmel jelentkező havi szaklap. Igen gazdag az archívumunk, az előfizetéssel ingyenesen hozzájuthat a megelőző évek lapszámaihoz. Az egyes lapszámok tartalma online elérhető, illetve mobiltelefonon is. Online csomagunk: Számviteli szabályzatok 2024 Cafetéria szabályzat 2024 Pénzmosás elleni szabályzat csomag GDPR Segédlet, Gyorskérdés szolgáltatás a honlapon,Segédletek + Mérlegképes és adótanácsadói kreditek Ingyenes e-könyvek és vásárlási kedvezmény az Önadózó Webáruhgázban ● Egyes Kulcs-Soft programok előfizetőknek ingyenesen ● Előfizetni itt lehet: https://www.onadozo.hu/elofizetes-az-ujsagra/ 


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra