Pókernyeremény adókötelezettsége

ART

Nyomtatás
Forrás: www.apeh.hu

A versenyen nyert összeg önálló tevékenységbõl származó bevételnek minõsül, és nem egyéb jövedelem. A magánszemély az önálló tevékenységbõl származó bevételével szemben elszámolhatja a bevétel megszerzésével kapcsolatban felmerült költségeit, azaz jogosult arra, hogy a verseny során megszerzett összegbõl levonja a versennyel kapcsolatos költségeit, mint például a nevezési díjat.

___________________________________________

ÖNADÓZÓ elõfizetéssel - lépéselõnyben az adózásban!

Önadózó - az adózók lapja. Adó, tb. számvitel a gyakorlatban havonta 64 nyomtatott oldalon. Megjelenik minden hónap elsõ napján. Hétezer könyvelõ irodának,  vállalkozásnak és intézménynek szolgáltatunk havonta, 10 ezren olvassák rendszeresen heti hírlevelünket.  Elõfizetési  díj  2010. 9-12. hónapra 5.880,-Ft. (1.470,-Ft/hó)  Elõfizetõknek 20% szakkönyv vásárlási kedvezmény, ingyenes e-könyvek, e-Önadózó. Ügyfélszolgálat 1085 Budapest, József körút 53. Tel: 267 5010.  

Elõfizetés: info@onadozo.hu

___________________________________________

Az interneten lebonyolított kártyaversenyek nyereményeként megszerzett jövedelem adókötelezettsége

[A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja törvény) 16. §-a és 76. §-a]

Az internetes póker és egyéb kártyajátékoknál általános, hogy a játékosok nem egymás tétjeit nyerik el, hanem egy képzeletbeli összeggel játszanak. A játékban legjobban teljesítõ versenyzõk a verseny szervezõje által kitûzött díjat, pénzt szerzik meg. A játékban való részvételt gyakran nevezési díj befizetéséhez kötik, de az történhet ingyenesen is.

A pókerversenyen nyert összeg a magánszemély bevétele, amely után adókötelezettsége származik. Az ilyen verseny díjaként megnyert összeg nem tekinthetõ az Szja törvény 76. §-a szerint nyereményként megszerzett jövedelemnek, mivel az így megszerzett összeg nem minõsül a szerencsejátékok szervezésérõl szóló 1991. évi XXXIV. törvényben meghatározott engedélyhez kötött sorsolásos játékból, ajándéksorsolásból, valamint fogadásból származó nyereménynek.

Az Szja törvény 16. § (1) bekezdése alapján önálló tevékenység minden olyan tevékenység, amelynek eredményeként a magánszemély bevételhez jut, és amely e törvény szerint nem tartozik a nem önálló tevékenység körébe. A fenti szabály alapján, és a pókerverseny esetére alkalmazható egyéb jogszabályi hely hiányában a versenyen nyert összeg önálló tevékenységbõl származó bevételnek minõsül.

Az internetes pókerversenyen való részvétel tevékenységnek tekintendõ, hiszen a játék több óráig, gyakran napokig is eltart, és a játékosok a tevékenységük során kialakuló rangsor alapján részesülnek az elõre kitûzött nyereménybõl. Ezért a verseny kitûzött díjának elnyerésével megszerzett összeg nem tekinthetõ egyéb jövedelemnek.

A magánszemély az önálló tevékenységbõl származó bevételével szemben elszámolhatja a bevétel megszerzésével kapcsolatban felmerült költségeit, azaz jogosult arra, hogy a verseny során megszerzett összegbõl levonja a versennyel kapcsolatos költségeit, mint például a nevezési díjat. Errõl azonban a magánszemélynek a kifizetés alkalmával nyilatkoznia kell a kifizetõ részére. Ilyen nyilatkozat hiányában a megszerzett nyeremény 90 százaléka lesz a magánszemély jövedelme. A megszerzett jövedelmet a magánszemélynek az éves adóbevallásában kell szerepeltetnie.

Amennyiben a versenyt magyar illetõségû jogi személy, egyéb szervezet vagy egyéni vállalkozó szervezi, a nyereménybõl levonandó adóelõleget a szervezõ, mint kifizetõ köteles levonni. Ha a magánszemély a nyereményt külföldi illetõségû kifizetõtõl, vagy magánszemélytõl kapja, akkor a magánszemély köteles az adóelõleget a negyedévet követõ hó 12-éig megfizetni.

A magyar adójogi illetõségû személyek internetes játékból származó jövedelme minden esetben Magyarországon lesz adóköteles, függetlenül attól, hogy a játék szervezõje magyar vagy külföldi illetõségû (lásd: OECD modellegyezmény, 21. cikk).

(APEH Adójogi Fõosztály 8429656239/2006.; AEÉ 2006/3.)

***

A KÖNYVELÕI FELELÕSSÉG KÉZIKÖNYVE + CD

Az I. Fejezet szól a könyvelési szerzõdésrõl – amelyben felvázoljuk azokat a jogi technikákat, amelyeket mindenképpen javasolunk beépíteni az ügyféllel megkötött könyvelési szerzõdésbe. Ezeket könyvünk, és annak CD melléklete részletesen tartalmazza.Könyvünk II. Fejezete az adótörvények rejtett csapdáival, és a könyvelõi munka során elkövethetõ tipikus hibalehetõségekkel foglalkozik. Tanulságos olvasmány ez könyvelõknek – egy könyvelõirodai vezetõ tollából. A III. Fejezetet a könyvelõi kártérítési felelõsségnek szenteltük, amelybõl egyáltalán megismerheti, hogy melyek a téma lényeges kérdései, érveket, tippeket kaphat  ilyen élethelyzetekre.  Könyvünk értékes részét képezi az a 20 esettanulmány, amelyek könyvelõi kártérítési jogeseteket dolgoznak fel. A könyvelõ irodák felelõsségi kérdései mellett részletesen foglalkozunk a munkaviszonyban, alkalmazottként foglalkoztatott könyvelõk, fõkönyvelõk, gazdasági igazgatók kártérítési felelõsségével is. Könyvünk IV. Fejezete pedig – egyfajta válaszként, megoldásként a könyvelõi kártérítési felelõsség által felvetett kérdésekre – tartalmazza a könyvelõ iroda Általános Szerzõdési Feltételeit, továbbá Szervezeti és Mûködési Szabályzatát, felhasználható iratminta formájában. Ezeket megnyitható word dokumentumként – további iratmintákkal együtt – a könyvünk Függelékét képezõ CD is tartalmazza.

A könyvelõi felelõsség kézikönyve. Szerzõ: Dr. Szabó Tibor, Regõs Gábor
Kiadó: Adónet.hu Zrt. 2009
Terjedelem: 328 oldal + CD
Ára: 9.900,-Ft + 740,-Ft postaköltség - Önadózó újság elõfizetõknek 20% kedvezménnyel 7.920,-Ft + postaköltség

Megrendelés: info@onadozo.hu

Önadózó újság elõfizetés: info@onadozo.hu

Személyesen megvásárolható: Önadózó Ügyfélszolgálat, 1085 Budapest, József körút 53. Tel: 06 1 267 5010


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra