Tavaly 16,1 százalékkal nõtt az adózók hátraléka

ART

Nyomtatás
Forrás: Önadózó

Tavaly 16,1 százalékkal nõttek az adózói hátralékok, ezen belül a mûködõ adózók tartozásállománya nem változott, a nem mûködõké viszont jelentõsen, 22,9 százalékkal nõtt - derül ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2010. évi tevékenységérõl összeállított bulletinbõl. A teljes hátralékállomány 74 százaléka nem beszedhetõ, megtérülésére nincs reális esély. Ez az arány egy évvel ezelõtt még 70 százalék volt.

_____________________________________

Kérjen ingyenes Önadózó bemutató számot!

Az Önadózó újság egy korábbi számának megküldésével Ön betekintést nyerhet abba a mûhelymunkába, amellyel havonta többezer vállalkozás, intézmény és tanácsadó részére nyújtunk segítséget, szakmai információkat, megoldásokat adókötelezettségeik szakszerû teljesítéséhez. Önadózó - az adózók lapja. Adó - Tb - Számvitel - Munkaügy a gyakorlatban, havonta 64 oldalon. A megadott postacimre megküldjük, jelezze e-mailben: info@onadozo.hu

__________________________________________

Tavaly 16,1 százalékkal nõtt az adózók hátraléka

A NAV honlapján közzétett dokumentum ismerteti: a hátralékok elaprózódásával és a beszedhetetlen hátralékok arányának növekedésével 2010-ben folytatódott a hátralékállomány összetételének kedvezõtlen változása, amelyet jelentõsen befolyásolt a pénzügyi és gazdasági válság is. A tapasztalatok szerint a folyamatosan növekvõ számú adóstól nagyságrendekkel kevesebb összeg szedhetõ be, a befizetett összegek csökkentek, a vagyontalan adózók száma pedig emelkedett. A gazdasági válság adóbehajtást érintõ negatív hatásai miatt nemcsak a potenciálisan végrehajtható tartozás mértéke csökkent, hanem a fizetési képesség, illetve hajlandóság is visszaesett.

Az APEH honlapján közzétett adatbázisokból hetente átlagosan 150 ezer végrehajtási eljárás alatt álló adózó adatai voltak megismerhetõek. A 180 napon keresztül jelentõs adóhátralékkal rendelkezõ adózók adatainak adatbázisa összesen 5.219 adózó adatait tartalmazta, akik összesen 1.095,4 milliárd forint tartozást halmoztak fel, s jellemzõen felszámolással érintett cégek.

Az adóhivatal 2010-ben 681 ezer végrehajtást indított 787 milliárd forint behajtása érdekében, ezek végrehajtási értéke 2.067 milliárd forint volt.

Az igazgatóságok 1.962 milliárd forint tartozásra bocsátottak ki hatósági átutalási megbízást (inkasszó), 8,2 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban, a megtérülési arány ugyanakkor 7,5 százalékról 8,3 százalékra nõtt.

A hatósági átutalási megbízás továbbra is a legeredményesebb végrehajtási mód a bulletin szerint, ebbõl tavaly 163 milliárd forint bevétel származott. A hatósági átutalási megbízások és a végrehajtási átvezetések száma, tavaly 12,1, illetve 74,5 százalékkal nõtt. A lefoglalt gépkocsik számának 8 százalékos mérséklõdése az adósoknál feltárható végrehajtható vagyon csökkenésére, a jövedelemletiltások számának 7,8 százalékos csökkenése pedig a magánszemélyek jövedelmi helyzetének romlására (például a foglalkoztatás csökkenése miatt) enged következtetni a NAV szerint.

Az Elektronikus Árverési Felületen (EÁF) 2010-ben a meghirdetett 7.767 árverésbõl 5.445 ingó- és 1.794 ingatlanárverés fejezõdött be. A sikeres árverések aránya az ingóárveréseknél 39,6 százalék, az ingatlanárveréseknél 16,6 százalék volt. A licitálók által ajánlott összes vételár 1,4 milliárd forint volt, ami a vagyontárgyak becsértékének 75 százaléka. A korábbi évhez képest a megtérülési arány mind az ingó-, mind az ingatlanárveréseknél javult. A sikeres árverések száma 40,6 százalékkal nõtt.

Az önálló bírósági végrehajtókhoz 2010. december végéig - 1.846 ügyátadással - az elõ évinél 51 százalékkal kevesebb ügy került át. Az átadott ügyek az elõzõ évinél 56 százalékkal kisebb összegû hátralékot tartalmaztak. A bírósági végrehajtók által behajtott 29 millió forintból 28 millió forint az adóhatósághoz folyt be, ami 1,2 százaléka a végrehajtásra átadott összegnek.

A bíróságok által elrendelt felszámolások száma az elmúlt három évben folyamatosan nõtt, míg az adóhatóság által kezdeményezetteké csökkent. A felszámolással érintett vállalkozások hátralékállománya 2010 végén 1.145 milliárd forintot tett ki.

Tavaly minden korábbinál több - 15.658 - bíróságok általi felszámolás elrendelésére került sor, az APEH az ügyek kisebb részét, 40,6 százalékát indítványozta. Az ügyszám 16,6 százalékkal, a felszámolóknak bejelentett hitelezõi igény 7,7 százalékkal nõtt.

Az adóhatóság 2010-ben 5.424 - az elõzõ évinél 15,5 százalékkal kevesebb - felszámolási eljárást kezdeményezett, amelyek az elõzõ évinél 18,5 százalékkal kevesebb adótartozást érintettek. A revizorok 22.205 tevékenység- és felszámolási záró bevallás ellenõrzését végezték el, így a követelések összesen 246,8 milliárd forinttal növekedtek. Összesen 1,9 milliárd forint folyt be a felszámolásokból, amely 16,7 százalékkal marad el a 2009. évitõl.

A befejezett felszámolások száma 11 ezerre nõtt, ami 10,3 százalékos növekedést jelent. Az ügyek többsége egyszerûsített eljárással zárult. 2010 decemberében 30,2 ezer folyamatban lévõ felszámolást tartott az adóhatóság nyilván, az összes kintlévõség 1.145,1 milliárd forint volt. Az ügyszám 18,4, a követelés összege pedig 34,5 százalékkal haladta meg a 2009. decemberi szintet.

Jogutód nélküli megszûnését 13,1 ezer cég határozta el, 12,2 százalékkal több, mint az elõzõ évben. Amíg 2009 végén a 8 ezer befejezett végelszámolási eljárás 43 százaléka fordult felszámolásba, 2010-ben a mintegy 11 ezer befejezett ügy 55 százaléka.

A csõdtörvény módosítása megnövelte a csõdeljárások iránti érdeklõdést, ám az eljárások többsége sikertelen, az ügyek háromnegyede egyezség nélkül zárul. Tavaly december végéig 131 gazdálkodó szervezet fizetési haladékáról döntött a bíróság, év végéig 28 csõdegyezség született a csõdtárgyalások során, és 2010. december végén 54 csõdtárgyalás volt folyamatban.

Az adózók – a 2009-rõl áthúzódó ügyekkel együtt – 227 ezer fizetési kedvezményre irányuló kérelmet nyújtottak be az adóhatósághoz, amely 291 milliárd forint tartozást érintett. A kérelmek száma 19, a kérelmezett összeg 14 százalékkal csökkent az elõzõ évhez képest.

A fizetési könnyítési kérelmek száma 32 százalékkal csökkent, a mérséklésre irányuló kérelmeké pedig közel 21 százalékkal.

A kérelmek számának csökkenését az automatikus részletfizetési kedvezmény igénybevételével, másrészt az áthúzódó kérelmek számának csökkenésével magyarázza az adóhatóság.
 

***

ÖNADÓZÓ újság - Segítség a szakmai munkában!

Önadózó - az adózók lapja. Adó - Tb. - Számvitel  - Munkaügy a gyakorlatban havonta 64 nyomtatott oldalon. Megjelenik minden hónap elsõ napján. Hétezer könyvelõ irodának,  vállalkozásnak és intézménynek szolgáltatunk havonta,  11 ezren olvassák rendszeresen heti hírlevelünket.  Elõfizetési  díj  2011. december 31-ig 1.470,-Ft/hó. Elõfizetõknek 20% szakkönyv vásárlási kedvezmény, ingyenes e-könyvek, e-Önadózó. Ügyfélszolgálat 1085 Budapest, József körút 53. Tel: 267 5010.  

Elõfizetés: info@onadozo.hu


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra