Vezető tisztség gazdasági társaságban
A vezető tisztség ellátásának formája és a társadalombiztosítási jogállás közötti összefüggések a gazdasági társaságok esetében: írásunkban a Tbj. szerint társas vállalkozásnak minősülő gazdasági társaságokkal, illetve azok közül is elsődlegesen a közkereseti társasággal, a betéti társasággal és a korlátolt felelősségű társasággal, valamint az ezek ügyvezetését ellátó tagok Tbj. szerinti megítélésével foglalkozunk.
Vezető tisztség munkaviszonyban – ha nincs mellette személyes közreműködés
Abban ez esetben, amennyiben a gazdasági társaság tagja a vezető tisztséget munkaviszonyban látja el, és a vezető tisztség ellátása mellett a gazdasági társaság tevékenységében személyesen (sem munkaviszonyban, sem megbízási jogviszonyban, sem pedig társas vállalkozóként ún. tagsági jogviszonyban) nem működik közre, úgy a tag vezető tisztségviselőként társadalombiztosítási jogállását tekintve munkaviszonyban állóként biztosított, és ennek megfelelő szabályok vonatkoznak járulékfizetésére is.
Vezető tisztség munkaviszonyban – ha van mellette személyes közreműködés
Abban ez esetben, amennyiben a gazdasági társaság tagja a vezető tisztséget munkaviszonyban látja el, és a vezető tisztség ellátása mellett a gazdasági társaság tevékenységében személyesen (munkaviszonyban, vagy megbízási jogviszonyban, vagy pedig társas vállalkozóként ún. tagsági jogviszonyban) közreműködik, úgy a tag vezető tisztségviselőként társadalombiztosítási jogállását tekintve munkaviszonyban állóként biztosított, és ennek megfelelő szabályok vonatkoznak járulékfizetésére is. A gazdasági társaság tevékenységében megbízás keretében történő közreműködésnél e jogviszonyban a biztosítási kötelezettség csak akkor áll fenn, amennyiben az e tevékenységből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelem eléri a minimálbér harminc százalékát, illetőleg naptári napokra annak harmincadrészét. A munkaviszonyban, illetve társas vállalkozóként történő személyes közreműködés kapcsán pedig a Tbj. 31. §-ának a több biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony egyidejű fennállására vonatkozó szabályaira is figyelemmel kell lenni.
Vezető tisztség megbízással – ha nincs mellette személyes közreműködés
Abban ez esetben, amennyiben a gazdasági társaság tagja a vezető tisztséget megbízási jogviszonyban látja el, és a vezető tisztség ellátása mellett a gazdasági társaság tevékenységében személyesen (sem munkaviszonyban, sem megbízási jogviszonyban, sem pedig társas vállalkozóként ún. tagsági jogviszonyban) nem működik közre, úgy a tag vezető tisztségviselőként társadalombiztosítási jogállását tekintve társas vállalkozóként biztosított, és ennek megfelelő szabályok vonatkoznak járulékfizetésére is.
Vezető tisztség megbízással – ha mellette a személyes közreműködés munkaviszony formájában áll fenn
Abban ez esetben, amennyiben a gazdasági társaság tagja a vezető tisztséget megbízási jogviszonyban látja el, és a vezető tisztség ellátása mellett a gazdasági társaság tevékenységében személyesen munkaviszonyban működik közre, úgy a tag vezető tisztségviselőként társadalombiztosítási jogállását tekintve társas vállalkozóként biztosított, és ennek megfelelő szabályok vonatkoznak járulékfizetésére is. A munkaviszonyban történő személyes közreműködés kapcsán a Tbj. 31. §-ának a több biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony egyidejű fennállására vonatkozó szabályaira is figyelemmel kell lenni.
Vezető tisztség megbízással – ha mellette a személyes közreműködés is megbízás formájában áll fenn
Abban ez esetben, amennyiben a gazdasági társaság tagja a vezető tisztséget megbízási jogviszonyban látja el, és a vezető tisztség ellátása mellett a gazdasági társaság tevékenységében személyesen megbízási jogviszonyban működik közre, úgy a tag vezető tisztségviselőként társadalombiztosítási jogállását tekintve társas vállalkozóként biztosított, és ennek megfelelő szabályok vonatkoznak járulékfizetésére is. A gazdasági társaság tevékenységében megbízás keretében történő közreműködésnél e jogviszonyban a biztosítási kötelezettség csak akkor áll fenn, amennyiben az e tevékenységből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelem eléri a minimálbér harminc százalékát, illetőleg naptári napokra annak harmincadrészét.
Vezető tisztség megbízással – ha mellette a személyes közreműködés tagsági jogviszonyban (társas vállalkozóként) áll fenn
Abban ez esetben, amennyiben a gazdasági társaság tagja a vezető tisztséget megbízási jogviszonyban látja el, és a vezető tisztség ellátása mellett a gazdasági társaság tevékenységében személyesen társas vállalkozóként ún. tagsági jogviszonyban működik közre, úgy a tag vezető tisztségviselőként társadalombiztosítási jogállását tekintve mint gazdasági társaság társas vállalkozónak nem minősülő vezető tisztségviselője csak abban az esetben lesz biztosított (és járulékfizetésre kötelezett), amennyiben az e tevékenységből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelem eléri a minimálbér harminc százalékát, illetőleg naptári napokra annak harmincadrészét. A gazdasági társaság tevékenységében tagsági jogviszonyban (társas vállalkozóként) történő személyes közreműködésre a társas vállalkozóra vonatkozó általános járulékfizetési előírások vonatkoznak.
A másutt fennálló jogviszonyok kihatása
Annak, hogy az ügyvezetést ellátó tag egyidejűleg más foglalkoztatónál munkaviszonyban áll, vagy egyéb jogviszonyban munkát végez, közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytat tanulmányokat, avagy más gazdasági társaságban társas vállalkozónak minősül csak a tag járulékfizetési kötelezettsége (egyidejűleg fennálló több biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony) szempontjából van jelentősége, nem érinti a megbízással ellátott ügyvezetés megítélését.
A nem tag ügyvezetők megítélése
A 2012. január 1-jétől hatályos új előírás nem érinti az adott gazdasági társaságon kívüli természetes személyeket. Ők az ügyvezetést továbbra is elláthatják a megbízásra vonatkozó előírások alapján.
/Az írás teljes terjedelmében az Önadózó 2012. júniusi számában olvasható/
FIZESSEN ELŐ 2025-RE AZ ÖNADÓZÓ ÚJSÁGRA ÉS ONLINE CSOMAGJÁRA!
Önadózó - okos újság okos cégeknek és könyvelőknek! Velünk 2025-ben is könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. Az Önadózó az egyik legnagyobb terjedelemmel jelentkező havi szaklap. Igen gazdag az archívumunk, az előfizetéssel ingyenesen hozzájuthat a megelőző évek lapszámaihoz. Az egyes lapszámok tartalma online elérhető, illetve mobiltelefonon is. Online csomagunk: Számviteli szabályzatok 2025 ● Cafetéria szabályzat 2025 ● Pénzmosás elleni szabályzat csomag ● GDPR Segédlet, ● Gyorskérdés szolgáltatás a honlapon,● Segédletek + Mérlegképes és adótanácsadói kreditek ● Ingyenes e-könyvek és vásárlási kedvezmény az Önadózó Webáruhgázban ● Előfizetni itt lehet: https://www.onadozo.hu/elofizetes-az-ujsagra/
Webáruház
Szabályzatok
-
Kézikönyv vállalkozások GDPR megfelelési kötelezettségeinek teljesítéséhez
Bruttó ár: 25 400 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Székhelyszolgáltatók pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Ingatlan-vállalkozások pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes
Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése
E-Könyvek
-
Kamerás megfigyelés alkalmazása munkahelyen, üzletben – kézikönyv és iratminták
Bruttó ár: 12 700 Ft
-
A munka- és pihenőidő elektronikus nyilvántartásának követelményei
Bruttó ár: 1 270 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Új munkajogi tájékoztatások útmutatóval
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 10 160 Ft
E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése
Szakkönyvek
-
Agrárgazdaságok átadása és adózása
Bruttó ár: 15 750 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 12 600 Ft
Postaköltség: 1 100 Ft -
Adószámos tevékenység, másodállás, mellékfoglalkozás
Bruttó ár: 9 900 Ft
Akciós ár: 4 950 Ft
Postaköltség: 1 100 Ft
E-Start
Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.
- Elektronikus ügyintézés - alapok
- Adatvédelem
- Adózási alapinformációk
- Adókalkulátorok
- Adóellenőrzés, adóigazgatás, jogorvoslatok, ügyintézés a NAV előtt
- Adózó saját bevallási és egyéb nyilvántartási adatainak lekérdezése
- Bevallási, adatszolgáltatási platformok
- Bírósági eljárások - Fizetési meghagyás - Alternatív vitarendezések
- Bírósági határozatok gyűjteménye
- Cégügyek, céginformációk
- Civil szervezetek
- Családtámogatások
- Egészség - Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT)
- E-learning - Kötelező továbbképzések könyvelőknek, adótanácsadóknak, könyvvizsgálóknak, ügyvédeknek
- Egyéni vállalkozók nyilvántartása
- Építőipar
- Gépjármű
- Hatósági igazolások igénylése
- Helyi önkormányzati ügyek (E-ÖNKORMÁNYZAT PORTÁL)
- Ingatlan
- Jogszabálygyűjtemények
- KSH adatok - Az adatvezérelt üzleti döntésekért
- Mezőgazdaság
- NAV szolgáltatások
- Pénzügyi ágazati szakmák és szakképzés
- Pénzügyi, számviteli szoftverek
- Támogatások, pályázatok,
- Társadalombiztosítás
- Turisztikai szolgáltatók NTAK regisztrációja