Visszáru áfarendszerbeli megítélése

ART

Nyomtatás
Forrás: www.apeh.hu

A köznyelvben a visszáru kifejezést általában két esetre alkalmazzák:

abban az esetben, amikor hibás teljesítés vagy más ok miatt az eredeti szerzõdés részben vagy egészben meghiúsul és ennek következményeként a termékek egy része vagy egésze visszakerül az eladóhoz;

egy visszavásárlási jogra épülõ értékesítési konstrukció esetében, amelynél az eredeti vevõ jogosult a szerzõdésben meghatározott idõn belül arra, hogy a megvásárolt terméket visszaküldhesse, és a teljes vételárat visszatérítik számára (azaz a szerzõdés nem hiúsult meg).



Abban az esetben, ha a felek által kötött szerzõdés szerint a vevõnek lehetõsége van a megvásárolt termék visszaküldésére és ehhez kapcsolódóan a vételárat visszatérítik számára, el kell dönteni, hogy a visszavétel egy önálló új ügylet keretében valósul-e meg (ez esetben állíthat ki a vevõ a visszaküldendõ termékrõl számlát az eladó felé, aki a terméket visszavásárolja), vagy a teljesítés meghiúsulásáról van szó (ez utóbbi szavatossági vagy jótállási igény, meghibásodás miatti visszaküldés, stb lehet).

1. Szerzõdés meghiúsulása miatt visszaküldött termék

A számvitelrõl szóló 2000. évi C. törvény 73. § (2) bekezdése e) pontja értelmében az értékesítés nettó árbevételét csökkentõ tételként kell elszámolni a vásárolt és saját termelésû készlet értékesítéséhez kapcsolódó visszáru értékét.

A szóban forgó rendelkezés egyértelmûen meghiúsult szerzõdés esetén alkalmazható.

Az áfában ez esetben felmerül, hogy az eredeti számlát korrigálni kell. A korrekció módja függ attól, hogy a szerzõdés teljes egészében vagy csak részben hiúsult meg.

Amennyiben a szerzõdés teljes egészében meghiúsult, akkor az eredeti értékesítésrõl szóló számlát az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: Áfa-törvény) 45/A. §-ban foglaltak szerint sztornírozni kell.

Amennyiben a szerzõdés részben hiúsul meg, így az értékesített termékek közül csak néhányat kellett visszaküldeni, akkor az eredeti termékértékesítésrõl szóló számlát a visszaküldött tételeknek megfelelõen az Áfa-törvény 45. §-ban foglaltakat alkalmazva helyesbíteni kell.

2. Visszavásárlási konstrukció

Ezzel ellentétben, amennyiben a termék visszavételére nem az ügylet meghiúsulása, hibás teljesítés miatt (pl. minõségi hiba, meghibásodás miatt) került sor, hanem egyéb – az eredeti ügylet meghiúsulásán kívül bármely más oknál fogva – akkor a visszáru az alábbiak figyelembe vételével ítélendõ meg.

A visszavásárlási konstrukcióban megjelenõ visszáru jogi természetét vizsgálva, a következõket lehet megállapítani. Az: eredeti eladó és az eredeti vevõ között olyan tulajdonátruházásra (pl. adásvétel) irányuló szerzõdés jön létre, amelyben külön kikötik, hogy bizonyos feltételek megvalósulása esetén az eredeti vevõ jogosult lesz arra, hogy egyoldalú nyilatkozattal olyan újabb kötelmet keletkeztessen, amely alapján az eredeti eladó köteles lesz a dolgot átvenni és a vételárat megfizetni (tulajdonképpen új tulajdonátruházásra irányuló szerzõdés jön létre). Noha a konstrukciót valószínûleg egyetlen egy szerzõdésbe foglalják, valójában két különbözõ ügyletrõl van szó. A birtok és a tulajdonjog kétszer száll át: elõször, amikor az eredeti vevõ megveszi az árut, másodszor, amikor az eredeti eladó azt visszavásárolja.

Errõl a fajta visszáruzásról csak akkor eshet szó, ha az elsõ kötelem teljesítése már végbe ment és a szerzõdés nem hiúsult meg. Ezért ezt az esetet meg kell különböztetni attól az esettõl, amikor az elsõ kötelem (az eredeti adásvétel) teljesítése nem történt meg vagy azt nem szerzõdésszerûen teljesítették (ez utóbbi esetekben az elõzõ pontban leírtak szerint kell eljárni). Ezekre az esetekre a Ptk. és egyéb jogszabályok különbözõ lehetséges jogkövetkezményeket tartalmaznak (kicserélés, kijavítás, elállás, stb.). Nem szerzõdésszerû teljesítés miatti vagy teljesítés befejezés elõtti elállás vagy felbontás nem valósít meg Áfa-törvény szerinti termékértékesítést.

Más a helyzet, amikor az eredeti szerzõdést már teljesítették. A Ptk. szerint a teljesítéssel a szerzõdés megszûnik. A már megszûnt szerzõdést értelemszerûen nem lehet felbontani, módosítani (ez a helyzet fennáll a visszáruzásnál is). Ezért, amikor késõbb az eredeti szerzõdésben foglalt lehetõséggel élve, az eredeti vevõ nyilatkozik arról, hogy az árut vissza akarja adni, nem az elsõ szerzõdés felbontásáról van szó, hanem új szerzõdés létrejöttérõl.

Az Áfa-törvény 6.§ (2) bekezdés a) pontja értelmében termékértékesítés: a termék átadása olyan okirat alapján, amely a termék határozott idõre szóló bérletérõl vagy részletvételérõl azzal a kikötéssel rendelkezik, hogy a bérlõ vagy a vevõ a tulajdonjogot legkésõbb az utoljára esedékes bérleti díj vagy részlet kiegyenlítésével, illetve a szerzõdés lejártával megszerzi. Az Áfa-törvény 6. § (2) bekezdés b), c) pontja szerinti termékértékesítés megvalósításához szintén szükséges az átadás és a rendelkezési jog átruházása.

Mivel a terméket kétszer adják át és a rendelkezési jog átruházására is kétszer kerül sor, két termékértékesítésrõl beszélhetünk. Ebbõl következõen két számlát kell kiállítani, vagyis a visszavásárlási konstrukcióban a visszáruról az eredeti vevõnek is számlát kell kiállítania az eredeti eladó felé a „visszaértékesített” termékrõl.

Az Áfa-törvény 45. §-a (számlahelyesbítés), és a számviteli törvény 73. § (2) bekezdés e) pontja (értékesítéshez kapcsolódó visszáru) alkalmazásának lehetõsége tehát az ezen pont alatt levezetett konstrukcióban kizárt.

(APEH Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Fõosztály 8429751400, Pénzügyminisztérium Forgalmi adók, Vám és Jövedéki fõosztály)

Forrás: www.apeh.hu

Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra